V plavkách cez hranice

Ráno o ôsmej prichádza Elena aj s novými nocľažníkmi, ktorých už stihla splašiť. Vedie nás k autobusovej zastávke, kde by sme mali nastúpiť do autobusu, ktorý nás odvezie do dedinky Sv. Naum blízko albánskych hraníc. Lenže na zastávke náhodou(?) stretne svojho známeho taxikára, ktorému nás zverí. Ten nás prihodí k ďalším dvom cestujúcim a tak sa telo na tele presúvame k svätému Naumovi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Keby som si mala do filmovej úlohy taxikára (veksláka, pasáka ap.) vybrať z miliónov adeptov, moja voľba by padla jednoznačne na tohto. Keby som ho nevidela, vymyslela by som si ho presne tak - statná postava tridsiatnika, vyholená hlava, na hrubom krku masívna retiazka, čierne vzadu vykrojené tielko, na nohách sandále. V skutočnosti príjemný človek. Rozpráva nám o Elene, našej minulonočnej domácej. Nie je vydatá a nemá žiadnu rodinu. Kedysi pracovala na polícii a teraz sa živí prenajímaním izieb.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po pol hodine cesty okolo Ohridského jazera sme na mieste. Dedina Sv. Naum má meno po jednom zo žiakov Cyrila a Metoda. Toto meno nesie aj kostol na kopci a hotel, v areáli ktorého sa chudák Naum ocitol.

hotel
hotel 

Je odtiaľto krásny výhľad na Ohridské jazero.

jazero
jazero 

jazero
jazero 

Pobrežie na druhej strane je albánske, mesto sa volá Pogradec.

albánsko
albánsko 

Kostol pochádza z 13. storočia, renovovaný bol koncom 19. storočia.

roky
roky 

chrám
chrám 

chrám
chrám 

sviečky
sviečky 

Okrem Nauma tu má svoj kláštor svätý Atanasij a svätej Petke patrí aspoň malá kaplnka so svätou vodou, ktorú návštevníci pijú, aj sa v nej umývajú.

petka
petka 

Veriaci nechávajú peňažné milodary len tak voľne položené na okne pri prameni. Podobný zvyk som videla vlani v srbskej Mokrej Gore, a ani vtedy som sa neubránila nepeknej myšlienke, ako dlho by niečo také vydržalo u nás. Nechcem byť zlá, ale tuším by sa tu ani ten plechový hrnček dlho neohrial.

SkryťVypnúť reklamu
peniaze
peniaze 

Okrem duchovných zážitkov ponúka Sv. Naum aj dostatok svetských radovánok v podobe piesočnej pláže s príslušenstvom.

pláž
pláž 

Na promenáde sa chystajú stánkari na nedeľnú porciu návštevníkov, vôňa pečeného mäsa sa mieša s vôňou palaciniek a na pultoch sa bijú o pozornosť okoloidúcich chutné farebné gýčiky.

suveníry
suveníry 

Ľúbivá scenéria ako z upútavky na najnovšiu pilcherovku.

naum
naum 

naum
naum 

naum
naum 

Rozmýšľame, či sa vybrať k svätému Afanasijovi alebo sa hodiť do jazera, keď sa znovu stretávame s "naším" taxikárom. Sondujeme, ako ďaleko je to k albánskej hranici. Vraj 8 kilometrov, ale za 5 € nič nedosiahnuteľné. Môže nás tam odviezť a na druhej strane hranice budú stáť jeho albánski kolegovia, ktorí nás za rovnakú sumu odvezú do najbližšieho mesta Pogradeca.

SkryťVypnúť reklamu

Tak je rozhodnuté - Afanasij sa bude musieť zaobísť bez nás a do jazera sa hodíme v Albánsku.

Po desiatich minútach jazdy sme na hranici a ďalej už ideme peši. Na macedónskej strane pohodička, len overia pasy a potom kráčame pár stoviek metrov k druhej hranici. Ako vždy, aj tu spáchame zopár priestupkov v podobe nerešpektovania zákazu fotenia, vďaka ktorým sa môžete pozrieť, ako to tam vyzerá.

macedónska hranica
macedónska hranica 

hranica albánska
hranica albánska 

Ešte stále tam straší aj starý hraničný kameň so znakom Socialistickej federatívnej republiky Juhoslávie.

stará hranica
stará hranica 

Zaujímavé je, že zákaz fotenia je len na macedónskej strane, Albánsko si môžete fotiť do aleluja. Aj sme si - tu máte hraničný prechod kompletný. Je to na tom kopčeku vpravo nad jazerom.

SkryťVypnúť reklamu
hranice
hranice 

hranice
hranice 

hranica
hranica 

Na albánskej strane je prechod tiež bezproblémový, akurát drahší - vstup do Albánska kompetentní ocenili na 1 €. No nekúpte to, však to je ako kopček zmrzliny!

Vyprevadení úsmevom pracovníka pasovej kontroly (žiadne zbytočné otázky, kam ideme a prečo, ani čo nesieme) kráčame ďalej. V diaľke vidíme pláže a tak odmietame ponuku taxikára na odvoz do Pogradeca.

Cestou nás obehnú asi dve autá, okrem nich stretávame len nemé tváre.

korytnačka
korytnačka 

kozy
kozy 

Musím povedať, že Albánsko už nie je to, čo kedysi. Pohraničiari milí, cesta pokrytá asfaltom, automobily moderné - už som sa zľakla, že neuvidím ani jeden bunker. Našťastie, niektoré staré dobré známe veci sa napriek modernizácii a demokratizácii uchovali. Tak tu vám ich ponúkam za priehrštie.

bunker
bunker 

bunker
bunker 

bunker
bunker 

bunker
bunker 

Dorazíme na pláž, batohy (môj váži rovných 10 kg!) pleskneme do piesku a seba do vody. Je tu veselo, a pretože je nedeľa, aj dosť husto. Voda je čistá a taká akurát, vzduchom poletujú oranžové lopty a na zemi pod pestrými slnečníkmi sa vyvaľujú Skanderbergovi potomkovia.

lopty
lopty 

slnečníky
slnečníky 

Symbolické stretnutie albánskych kontrastov.

somáe
somáe 

somár
somár 

Po dvoch hodinách sa musíme pobrať naspäť. Na mokré plavky si natiahnem tričko, na chrbát svojich 10 kg a nohavice nesiem v ruke, lebo Jakub povedal, že ak si ich oblečiem, budem vyzerať akoby som trpela inkontinenciou(teda pravdu povediac vyjadril to slangovejšie). Tak sa snažím uschnúť cestou, ale čas súri a už to nestihnem. Cez oba hraničné prechody prechádzame v plavkách, ale na žiadnom sa nad tým nepozastavujú.

V hodine dvanástej štrnástej dobiehame na autobusovú zastávku, odkiaľ má ísť autobus do Ohridu. Lenže súkromníci sú rýchlejší a tak nás jeden z nich usádza do maršrutky alebo ako sa to tu volá.

Teplý vetrík vanúci z otvoreného okienka sa pohráva s mojimi vlasmi a suší posledné mokré miesta na plavkách. Z cédéčka vyspevuje miestna Jadranka o tom, že sa jej nedarí v ljubavi, maršrutka uháňa serpentínami okolo Ohridského jazera a ja sa cítim šťastná ako - proste ako vždy na cestách.

Z Ohridu nejdeme priamo - to by sme neboli my, aby sme nechceli vidieť viac, a tak namiesto troch hodín budeme na cestách asi sedem, pretože si urobíme okľuku autobusom do Bitoly a až odtiaľ sa dopravíme vlakom do Skopje.

Bitola je tretie najväčšie mesto Macedónska v blízkosti gréckych hraníc, žije tu 80 tisíc obyvateľov, ale pripomína mi skôr Rajec ako Žilinu. Nachádzajú sa tu tri mešity, všetky zo šestnásteho storočia.

bitola
bitola 

bitola
bitola 

bitola
bitola 

Chceli sme navštíviť aj známe antické vykopávky, ale sú dosť ďaleko od mesta a nestíhali by sme. Škoda, vraj je to to nakrajšie, čo sa v Macedónsku nachádza.

Železničná stanica bola postavená v roku 1894, a aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, trať vedie až do gréckych Thessalonik.

stanica
stanica 

Vo vlaku sa preváža kde-čo, bicykle sú štandardom, v našom kupé máme počítač a monitor.

vlak
vlak 

Patria mladému páriku, s ktorým počas štvrhodinovej cesty preberieme macedónsku politickú a ekonomickú situáciu, dejiny, školstvo a voľný čas. Ona je programátorka a zariaďuje si firmu v Skopje, lebo Bitola je pre jej oblasť podnikania malá. On študuje v Bulharsku počítače. Veľmi milí ľudia. Dozvieme sa napríklad, že priemerný plat je v prepočte asi 6 tisíc korún, čo nie je nič moc, lebo ceny tu nie sú omnoho nižšie ako u nás.

V kupé sa fajčiť nemôže, tak je pri oknách na chodbe tlačenica. Vpravo sú naši kamoši.

vlak
vlak 

S takmer hodinovým meškaním, čo je vraj na tejto trase konštantou - a ja by som na základe tohto- i minuloročných skúseností z cestovania po území bývalej Juhoslávie doplnila, že nielen na tejto - dorážame do Skopje a v hlbokej noci sa dostávame do nášho hostela, ktorý sa na tri nasledujúce dni stane naším domovom.

izba
izba 

Je to tu natesno, ale družne a internet zdarma, takže rada oželiem zopár metrov štvorcových. Navyše, nemienime tu tráviť viac času ako je nevyhnutné, pretože Albánskom naše výlety nekončia.
Už zajtra ideme do najmladšieho štátu sveta, štátu, ktorý pre Slovensko oficiálne neexistuje.
Uhádli ste, kam máme namierené? Ak nie, nevadí, dozviete sa.

Pokračovanie nabudúce.

Blanka Ulaherová

Blanka Ulaherová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  353
  •  | 
  • Páči sa:  892x

Pragmatička so srdcom Zoznam autorových rubrík:  PostrehyCestovanieSpomienky

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu