Počas futbalového zápasu MŠK Žilina - Slovan Bratislava 23. augusta t.r. vypadli niektorému futbalovému fanúšikovi na parkovisku pred štadiónom peniaze. Dvaja občania, ktorí ich našli, odovzdali celý obnos prítomnému mestskému policajtovi. Ten sľúbil, že zabezpečí vyhlásenie nálezu rozhlasom na štadióne počas zápasu. A hádajte, čo sa stalo!
Správne. Oznam neodznel.
Jeden z nálezcov to ale nemienil nechať len tak a napísal sťažnosť (meno a adresu z dôvodu ochrany osobnosti neuvádzam), ktorú adresoval primátorovi, kópiu prevzali pracovníci Mestskej polície.

Na ďalší deň, 5. 9. 2008, teda 13 dní po odovzdaní nálezu, bolo do pokladne Mestského úradu v Žiline vložená peňažná hotovosť ako nálezné od Mestskej polície (sumu a meno vkladateľa neuvádzam z dôvodov uvedených vyššie).

19. septembra bola nášmu poctivému nálezcovi doručená obálka Mestského úradu, v ktorej sa na hlavičkovom papieri Mestskej polície nachádzala odpoveď na jeho sťažnosť. Náčelník Mestskej polície v nej vysvetľuje, prečo nebola odvysielaná informácia o náleze a informuje, že nájdené peniaze boli vložené na účet mesta, pričom bližšie nešpecifikuje, z akého dôvodu k tomu došlo až po takmer dvoch týždňoch a zhodou okolností práve deň po podaní sťažnosti. Súčasne oznamuje, že nález bude zverejnený na webovej stránke mesta a na informačnej tabuli.
Gratulujem! Ak sa uvedená informácia náhodou niekde na spomenutých miestach nachádza, tak je veľmi dobre ukrytá.


Rádio Frontinus uverejnilo 25. septembra túto správu:
"Pred dvoma týždňami sme vás informovali, že rádio Frontinus zistilo nezodpovedné počínanie si príslušníka Mestskej polície v Žiline a jeho ďalších troch kolegov. V sobotu 23. augusta pred futbalovým zápasom MŠK Žilina - Slovan Bratislava stratil jeden z fanúšikov pred štadiónom väčšiu sumu peňazí a zmizol v dave. Videli to dvaja svedkovia, ktorí peniaze odovzdali príslušníkovi Mestskej polície s tým, že nález dá zverejniť hlásateľom na futbalovom štadióne, ale to sa nestalo. Jeden zo svedkov preto podal primátorovi mesta Ivanovi Harmanovi sťažnosť na postup mestského policajta a jeho kolegov, ktorí o všetkom vedeli, lebo spoločne hliadkovali pred štadiónom.
Podarilo sa nám zistiť, že mestský policajt nespísal na mieste o udalosti záznam, čím porušil služobné povinnosti a jeho kolegovia ho na to neupozornili. Sťažnosť nálezcu bola podaná primátorovi 3. septembra a Mestskej polícii v Žiline 4. septembra. Vzápätí na to, 5. septembra, boli nájdené peniaze odovzdané zástupcom náčelníka Mestskej polície v Žiline do pokladne Mestského úradu v Žiline, a čo je zarážajúce, bez spísania protokolu.
Je prinajmenšom podozrivé, že vedenie Mestskej polície v Žiline najmenej trinásť dní nič neurobilo preto, aby sa peniaze dostali do rúk občana, ktorý ich stratil. Na Mestskom úrade kompetentná pracovníčka nevedela povedať, či treba o preberaní akýchkoľvek nálezov spísať protokol.
Primátor Ivan Harman včera v televízii v súvislosti s Auparkom hovoril o slabej vymožiteľnosti práva v Slovenskej republike. Na tomto prípade je však vidieť, že jeho niektorí podriadení, dokonca mestskí policajti, nedodržiavajú predpisy.
Celou záležitosťou sa v súčasnosti začalo zaoberať Okresné riaditeľstvo policajného zboru v Žiline. O výsledku vyšetrovania vás budeme informovať.
Oslovený náčelník Mestskej polície v Žiline Stanislav Kľučka sa k problému vyslovil, že uvedené informácie považuje za hrubo zavádzajúce a k veci sa vyjadrí až po vykonanom šetrení Policajným zborom SR."
A opäť hádanka: Aká bola reakcia mesta? Telefonická sťažnosť riaditeľovi rádia na redaktora.
Z banálnej chyby, alebo nepoctivosti mestského policajta, ktorá sa mala skončiť jeho potrestaním a priznaním chyby, sa následným postupom (kamuflážou) stáva niečo oveľa závažnejšie.
Ak službukonajúci policajt skutočne odovzdal peniaze zástupcovi náčelníka Mestskej polície a ten peniaze vložil do kasy mesta až dva týždne potom, padá tieň pochybností na neho.
Ak náčelník Mestskej polície konanie svojho zástupcu vníma ako štandardné, preberá vinu na seba.
A ak v konečnom dôsledku za stav mestskej polície zodpovedá primátor, mali by sa nad tým zamyslieť občania.
Z hľadiska objemu prešustrovaného majetku mesta počas gazdovania jeho predchádzajúceho vedenia sa môže zdať pár tisíc smiešnou sumou. Tu však nejde o peniaze.
Pravda a česť sú hodnoty, ktoré sa nedajú vložiť do imania mesta príjmovým dokladom ex post.