
Nepochybujem o tom, že bude dosť tých, čo si zaspomínajú radi - mladší si budú pamätať, ako ich rodičia chodievali s trikolórami na hrudi a ako oni kričali z otcových pliec "Nech žije VPN!", starší si možno zanôtia "Sľúbili sme si lásku...", pár ľudí opíše, ako manifestovalo na študentských internátoch a všetci si budú istí, že to bolo určite tak. Presne, ako pri štvrtom výročí teroristického útoku na WTC, kedy si dvaja z troch blogerov dokonca pamätali udalosti so šesťhodinovým predstihom oproti tomu, kedy sa skutočne stali.
Aby som sa vyhla podobnému lapsusu, zvolila som iný prístup. Obraz prednovembrového života podporený faktami. Našla som ho pri jednej z posledných návštev našej momentálne mŕtvej knižnice na polici označenej "PESTOVATEĽSTVO A CHOVATEĽSTVO". Nepochybujem o tom, že na policiach označených "DEJINY", "FAKTOGRAFIA" či "POVINNÁ LITERATÚRA" by som toho našla omnoho viac. Naposledy som sa o tom presvedčila v lete na dovolenke, keď ma v doslove ku Kreutzerovej sonáte citát V. I. Lenina ubezpečil, že voľbou diela L. N. Tolstého som prejavila svoj proletársky internacionalizmus. (Dala som na neho a na Kréte som zameškaného Tolstého dobehla - však, Kaťuša?)
Áno, aj takto by sa dala dokumentovať doba každodenného čakania na banány, mandarínky, kokosovú múčku, rekreáciu ROH a svetlejšie zajtrajšky. Odmietla som si však zľahčovať prácu prechádzkou po vyšliapaných chodníčkoch, podobne ako som v novembri 1989 spolu s nadšeným davom na Leninovom námestí odmietla vidinu svetlejších zajtrajškov prejavujúcu sa radmi na banány, mandarínky, kokosovú múčku a čakaním na rekreáciu ROH. Preto som preskúmala nekontroverzné a apolitické oblasti života ľudí v rokoch sedemdesiatych a osemdesiatych, na ktoré sa tiež ešte dobre pamätám.
Bola vôbec nejaká oblasť života v prednovembrovom období apolitická? Nebola. Politika sa vnútila k holubárom a chovateľom králikov rovnako ako k pestovateľom ruží, chatárom a záhradkárom. V predslove každej publikácie je zmienka o strane a vláde. A ak nie priamo o nich, tak aspoň o priateľstve medzi národmi a o mieri:
"Růže je symbolem krásy, lásky a přátelství mezi lidmi i národy. Proto také vznikl Sad přátelství a míru v roce 1955 v Lidicích, kde jsou zastoupeny růže všech národů."
Havlů - Jaša - Klimeš: Růže - královna květin, Státní zemědělské nakladatelství Praha, 1977
V protiklade s tým je dekadentný život buržoáznej spoločnosti:
"Podnikavci na Západe majú teda novú "zlatú" baňu. Celé priemyslové odvetvia s výskumnými laboratóriami sa venujú výžive mačiek, zriaďujú sa salóny krásy pre mačky, hotely, útulky, výrobcovia vymýšľajú najrozmanitejšie hračky, pomôcky, košíky, záchodíky, škrabadlá, oblečenie atď. Veterinárni lekári si plnia vrecká poplatkami za prehliadky, liečenie mačiek, ako aj za antikoncepčné prostriedky. Pochopiteľne, u nás nie sú podmienky a ani by si to nikto neželal, aby obdiv k mačkám dospel do takýchto absurdných prejavov."
M. Pálková: Chováme mačky, vydavateľstvo Príroda, 1985
Netreba mať obavy ani o rozvoj poľovníctva, Komunistická strana má podchytené aj toto hobby:
"Na druhém sjezdu Českého mysliveckého svazu byla přijata ustanovení zabezpečující plnění usnesení XIV. sjezdu KSČ o daším rozvoji socialistické myslivosti."
Alois Mikula: Práce psa při lovu, Státní zemědělské nakladatelství, 1975
Chcete sa pred vplyvom strany ukryť na chate alebo záhradke? Zbytočne.
"Výsledkem systematické péče v socialistických zemích je jasně se projevující snaha postavit problematiku životního prostředí člověka a péči o občana na jedno z prvních míst cílevědomé, stále politiky stranických a vládních orgánů."
F. Lucek a kol.: Rady pro záhradkáře a chataře, Státní zemědělské nakladatelství Praha, 1978
Čo si myslíte, kto má zásluhu na úspechoch chovateľov holubov? Predsa Národný front (pre tých neskôr narodených - niečo ako dnes koalícia, ale vtedy sa to voliť muselo).
"Na uvedených úspechoch má nemalý podiel pozornosť, ktorú rozvíjaním tejto činnosti venujú kompetentné orgány našej spoločnosti, napríklad záujmová organizácia Slovenského zväzu chovateľov je rovnocenným členom Národného frontu."
J. Čellár - M. Malík - V. Malík - B. Malíková: Chováme úžitkové a okrasné holuby, Príroda Bratislava, 1989
Ani králikári nie sú od machochy. Niet nad dobrú politicko-odbornú prácu:
"Úspechy v rozvoji chovu králikov svedčia o dobrej politicko-odbornej a organizátorskej práci Slovenského zväzu chovateľov."
Emil Barat: Chováme králiky, Príroda, 1989
A čo poľnohospodári? Materiály ÚV KSČ z roku 1977 myslia aj na vhodnú stravu socialistického človeka mladej generácie:
"Z celospoločenského hľadiska máme, začnúc už poľnohospodárskou výrobou i vhodnou výchovou mladej generácie, účinne zabezpečovať optimálnu nutritívnu hodnotu stravy a aj takto bojovať proti civilizačným chorobám. (z materiálov ÚV KSČ, 1977)."
K. Kopec: Zelenina ako potravina, Príroda, 1979
Ste záhradkár? Nehanbite sa za to. Máte požehnanie od strany a vlády.
"Na základě těchto skutečností také předseda vlády ČSSR s. Lubomír Štrougal ve zprávě Hlavní směry hospodářskeho a sociálního rozvoje ČSSR na léta 1981 - 1985 přednesené na XVI. sjezdu KSČ mimo jiné konstatoval, že drobní pěstitelé se v současné době podílejí téměř čtyřiceti procenty na celkové produkci zeleniny u nás."
Antonín Dolejší: Zelenina na zahrádce, Státní zemědělské nakladatelství Praha, 1982
Ako vidieť, strana nezabudla na žiadnu oblasť života socialistického človeka. Bola to taká doba. Pravá reality show - s Veľkým bratom aj s niekoľkými vyvolenými, so životom v klietke aj s hrozbou vyhadzovu.
Aby mi nebolo smutno za starými časmi, ktoré sa už nevrátia, syn mi ukázal učebnicu, z ktorej sa práve učí na skúšku. Prvá veta predslovu znie:
"Trestný čin je jav úplne cudzí priam podstate socializmu."
Ján Pješčak a kolektív: Kriminalistika, Obzor Bratislava, 1981
Ach áno - ešte som sa zabudla zmieniť o tom, že reality show bývala často popretkávaná aj prvkami sci-fi.