Chystáte sa k VODE? 10 faktov, ktoré ste o nej (možno) nevedeli

Ako znečistená voda, chýbajúce toalety a nedostatočná hygiena ohrozujú životy mnohých detí na celom svete

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Všetci dobre vieme, že bez vody človek neprežije. Avšak pravdou je, že skutočnosť je ešte o čosi komplikovanejšia. K životu totiž potrebujeme viac než len vodu – potrebujeme čistú a bezpečnú vodu.

Tiež potrebujeme čisté a funkčné toalety, aby sme mohli zabrániť znečisťovaniu životného prostredia, ako aj mydlo a vodu na predchádzanie vzniku a šírenia nákazlivých ochorení.

V tomto článku zistíte viac o tom, prečo sú čistá voda, dobrá hygiena a prístup k fungujúcim toaletám nevyhnutné pre život každého z nás.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Svet trpí závažným nedostatkom vody a situácia je kritická.
Kríza v prístupe k nezávadnej vode sa deje práve teraz. 2,2 miliardy ľudí stále nemajú prístup k čistej pitnej vode.

2. Nestačí, aby voda bola iba čistá. Musí byť zároveň bezpečná.
Bezpečnou vodou sa rozumie, že k nej máme kedykoľvek prístup v každej domácnosti a nie je znehodnotená kontamináciou.

Aya (12) pije vodu z vodovodu vo svojom dome v chudobnej štvrti v štvrti Ezbet Khairalla v Káhire. Jej rodina používa vodu z vodovodu nainštalovaného v jej dome prostredníctvom iniciatívy podporovanej UNICEFom od roku 2015.
Aya (12) pije vodu z vodovodu vo svojom dome v chudobnej štvrti v štvrti Ezbet Khairalla v Káhire. Jej rodina používa vodu z vodovodu nainštalovaného v jej dome prostredníctvom iniciatívy podporovanej UNICEFom od roku 2015. (zdroj: © UNICEF/UN0211984/Noorani)

3. Bez prístupu k fungujúcim toaletám sa rýchlo šíria nákazlivé ochorenia.
4,2 miliardy ľudí - viac ako polovica svetovej populácie – nemá prístup k bezpečným toaletám. Ide o také toalety, kde nedochádza ku kontaktu s ľudskými výkalmi a je zaistená bezpečná likvidácia biologického odpadu.

SkryťVypnúť reklamu
Študenti kontrolujú čistotu toaliet vo svojej škole. Kinshasa, Konžská demokratická republika
Študenti kontrolujú čistotu toaliet vo svojej škole. Kinshasa, Konžská demokratická republika (zdroj: © UNICEF/UN0271298/Tremeau)

4. Vykonávanie potrieb na voľných priestranstvách je jedným z najjasnejších znakov ľudskej nerovnosti.
673 miliónov ľudí praktizuje vykonávanie potrieb na voľných priestranstvách, čo znamená, že musia chodiť na okraj cesty, do poľa či do kríkov.

5. Deti sú najviac ohrozenou kategóriou.
Každý deň zomrie viac ako 700 detí na hnačku spôsobenú znečistenou vodou, chýbajúcimi toaletami a nedostatočnou hygienou.

Chlapec sa umýva v Balukhali, časti utečeneckého tábora, kde žije viac ako 800 000 Rohingov - utečencov. Cox´s Bazar, Bangladéš.
Chlapec sa umýva v Balukhali, časti utečeneckého tábora, kde žije viac ako 800 000 Rohingov - utečencov. Cox´s Bazar, Bangladéš. (zdroj: UNICEF/UN0219073/Modola)

6. Bábätká sa rodia do hygienicky nevyhovujúcich podmienok.
V najmenej rozvinutých krajinách 17 miliónov žien rodí v zdravotníckzch zariadeniach s nedostatočnou hygienou, bez prístupu k čistej vode a toaletám, čo ich vystavuje riziku nákazy infekčnými ochoreniami či dokonca smrti.

SkryťVypnúť reklamu

7. Prevencia vzniku a šírenia nákazlivých ochorení nie je taká jednoduchá ako by mala byť.
Umývanie rúk mydlom a vodou je jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov ako zabrániť šíreniu nákazlivých ochorení. Avšak viac ako 3 miliardy ľudí – čo predstavuje viac ako jednu tretinu svetovej populácie - stále nemajú doma prístup k čistej tečúcej vode a mydlu.

Chlapec si užíva kúpeľ v Limbe na juhozápade Kamerunu.
Chlapec si užíva kúpeľ v Limbe na juhozápade Kamerunu. (zdroj: © UNICEF/UN0419415/Dejongh)

8. Klimatická zmena robí situáciu ešte horšou.
Následkom klimatických zmien boli mnohé zdroje vody zničené, vysušené alebo kontaminované. Ak nezačneme okamžite konať, do roku 2040 bude viac ako 600 miliónov detí žiť v oblastiach s akútnym nedostatkom vody.

SkryťVypnúť reklamu
Skoro ráno idú deti nabrať vodu do dediny Tchadi, ktorá je vzdialená 15 km od hraníc medzi Nigerom a Nigériou. Prístup k pitnej vode má v Nigeri veľmi málo obyvateľstva, hlavne na vidieku. Celkovo iba 56% populácie má prístup k zdroju pitnej vody.
Skoro ráno idú deti nabrať vodu do dediny Tchadi, ktorá je vzdialená 15 km od hraníc medzi Nigerom a Nigériou. Prístup k pitnej vode má v Nigeri veľmi málo obyvateľstva, hlavne na vidieku. Celkovo iba 56% populácie má prístup k zdroju pitnej vody. (zdroj: © UNICEF/UNI315914/Haro)

9. Vidiecke obyvateľstvo je najviac znevýhodnené.
8 z 10 ľudí, ktorí nemajú prístup k pitnej vode, žije vo vidieckych oblastiach. 7 z 10 ľudí, ktorí nemajú prístup k vyhovujúcim toaletám, žije vo vidieckych oblastiach. 9 z 10 ľudí, ktorí vykonávajú svoje potreby na voľných priestranstvách, žije vo vidieckych oblastiach.

10. Musíme urobiť viac.
Svet zaostáva v plnení kritérií, ktoré boli stanovené v Cieľoch udržateľného rozvoja č. 6: prístup k bezpečnej vode, toaletám a hygiene pre všetkých. UNICEF vyzýva k intenzívnejšej politickej aktivite a vyčleňovania väčšieho objemu finančných prostriedkov na zabezpečenie prístupu všetkých domácností k pitnej vode, toaletám a lepšej hygiene s dôrazom na najviac ohrozené komunity.

Sandy (10) mieri domov s džbánom plným čistej vody, ktorú bola nabrať v stanici na vodu vybudovanú vo vojne zničenom Malakal Town v južnom Sudáne.
Sandy (10) mieri domov s džbánom plným čistej vody, ktorú bola nabrať v stanici na vodu vybudovanú vo vojne zničenom Malakal Town v južnom Sudáne. (zdroj: UNICEF/UN0215532/Rich)

Miliardy ľudí nebudú mať v roku 2030 dostatočný prístup k nezávadnej vode, sanitácii a hygiene, pokiaľ pokrok nebude štvornásobný - varujú WHO a UNICEF.
Posledné odhady ukazujú, že 3 z 10 ľudí na celom svete si počas pandémie COVID-19 nemohli umyť ruky mydlom a vodou.

Aj vďaka Vašim pravidelným príspevkom Unicef podporuje programy a iniciatívy, ktorých cieľom je zabezpečiť pre všetky deti prístup k nezávadnej vode, fungujúcim toaletám a dostatočnej hygiene. Zabránime tak spoločne mnohým zbytočným detským úmrtiam, ktorým sa dalo jednoducho predísť.

Obrázok blogu
Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  159x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu