Voda ako zbraň - Svetový deň vody 22. marec

Uverili by ste, keby sme Vám povedali, že ste dnes použili vojnovú zbraň? Je ňou VODA. Ako? Že neveríte? Pozrite sa na to vo videu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

V mnohých ozbrojených konfliktoch sa obmedzenie alebo kontrola prístupu k vode používa ako vojenská taktika. Dialo sa to v minulosti, po celom svete a deje sa to aj teraz. 

Keď dôjde k prerušeniu dodávok vody, tak sú ľudia nútení buď používať nebezpečnú vodu alebo opustiť svoj domov a hľadať nový zdroj vody. V realite to môže znamenať, že musia znižovať denný príjem vody podľa zásob, alebo používať vodu, ktorá je zjavne kontaminovaná a teda nebezpečná.

Pre deti však môžu byť následky smrteľné, pretože choroby spojené s vodou a nedostatočnou hygienou zostávajú jednou z hlavných príčin úmrtí detí mladších ako 5 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Existuje niekoľko spôsobov ako sa voda využíva ako zbraň: 

Útoky na vodnú a sanitárnu infraštruktúru: zámerné útoky zacielené na vodovodné potrubia alebo nalievanie betónu do vrtov, ako aj neúmyselné útoky, pri ktorých nedbalé bombardovanie bez pokusu vyhnúť sa kritickej civilnej infraštruktúre vedie k poškodeniu alebo zničeniu vodných a sanitárnych systémov.

Zastavenie prietoku vody: môže to byť napríklad vypnutie čerpacích staníc vody, aby potrubie vyschlo, alebo dokonca vypnutie elektrických systémov, aby nemohla fungovať čerpacia stanica.

Znečistenie vody: pri otrave vodných zdrojov sa voda mení na zbraň. To zahŕňa vhadzovanie mŕtvych ľudských alebo zvieracích tiel do studne na kontamináciu vodných zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Útoky na pracovníkov v oblasti vody a hygieny: pri konfliktoch sú často ohrození humanitárni pracovníci a miestni pracovníci v mieste konfiktu. Mnoho z nich bolo napadnutých, zranených alebo zabitých pri opravách kritickej civilnej infraštruktúry. Aj samotná hrozba útoku môže odradiť od údržby alebo opráv, takže komunita nebude mať bezpečnú vodu.

Odmietnutie prístupu k humanitárnej pomoci: humanitárnym pracovníkom a dodávkam je často v konfliktoch odopretý prístup do komunít alebo oblastí, ktoré potrebujú pomoc.

Útoky na infraštruktúru a personál sú však iba dvoma z mnohých hrozieb ovplyvňujúcich prístup detí k vode a sanitácii. V mnohých zdĺhavých konfliktoch nie sú vodné a sanitárne systémy iba cielené, ale zostávajú buď nerozvinuté alebo v havarijnom stave. 

SkryťVypnúť reklamu

Nie vždy sa voda používa na ublíženie. Stojí za zmienku, že v mnohých krajinách a skutočne aj za ich hranicami môže byť voda tiež nástrojom mieru a spolupráce.

Keď však dôjde k útoku na VODU, dopad na deti je obrovský. Bez vody nemôžu deti prežiť. Ak sú nútení spoliehať sa na nebezpečnú alebo kontaminovanú vodu, hrozia im smrteľné choroby. V čase kríz, keď sú nemocnice preplnené a je v nich málo zdravotníckeho materiálu, môže byť nedostatok bezpečnej vody rovnako smrtiaci ako guľka alebo bomba.

Obrázok blogu
Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  159x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu