
Starý mayský kalendár končí dňom 21.12.2012. Tento dátum je ponímaný ako koniec sveta, kedy slnko zničí Zem. Scenárista vsadil na toto staré proroctvo a pripravil divákovi fantastické vysvetlenie v podobe obmien klasických prírodných fyzikálnych zákonov: Slnko v erupciách vyvrhne toľko neutrín, ktoré preletia našou matičkou Zemou, že tieto sa voči hmote prestanú správať ignorantsky a konečne vyvolajú ako mikrovlny zahriatie zemského jadra. Toto začne výrazne pôsobiť na zemskú kôru a spustí sa pohroma v podobe prudkých a ničivých zemetrasení, vulkanickej činnosti a následne obrovitánskych tsunami. Potopa sveta je predpovedaná dopredu vedcami v Indii, ktorí robia výskum hlboko v baniach. Vlády sveta začnú v súčasnosti podnikať rázne opatrenia smerujúce k záchrane aspoň hŕstky vyvolencov, všetko za prísneho utajenia, pričom hlavný projekt záchrany sa buduje v Číne. Do apokalypsy ostávajú 3 roky a dej sa presúva do inkriminovaného roku 2012...
Tvorcovia filmu, ako aj režisér R. Emmerich, ktorý sa preslávil vidinou mimozemského útoku v sci-fi "Deň nezávislosti", neboli však v dotiahnutí detailov príbehu príliš nápadití. Mohli vsadiť na trochu iný prístup, než aký poznáme z väčšiny celovečerných trhákov s katastrofickou tématikou. Otrepané schémy správania sa hlavných postáv deja, zobrazenie amerického prezidenta a jeho rodiny, prudko nastupujúce globálne zmeny planéty, to všetko považujem dnes už za väčší podvod na koncového diváka ako lacnú reklamu na McDonald. Hlavným hrdinom nemusel byť rozvedený spisovateľ, ktorého jedinou pozitívnou vlastnosťou je, že z otcovskej lásky chce pripraviť svojim deťom, žijúcim s matkou a novým otčimom, víkendové stanovanie v Yellowstonskom národnom parku. Povaha hrdinu je ako zvyčajne veľmi roztržitá a vďaka rýchlosti, s ktorou si podáva život ohrozujúce situácie ako bonbóny na podnose, sa jediný vyhýba toľkým prekážkam, že divák nevie, či má žasnúť alebo mávnuť rukou a zasmiať sa. V zlomkoch sekundy hrdina uniká rýchlo sa šíriacim zlomom zemskej kôry, ktoré len meter za jeho chrbtom pohlcujú všetko živé aj neživé. Ak treba na chvíľu spomaliť dej, spomalí sa znenazdajky aj priebeh katastrof, ale len natoľko, aby divák zas úplne nevychladol. Úplne komicky vyzerá za vlasy pritiahnutá scéna, keď sa John Cusack zrúti s autom do priepasti, vyšplhá sa však ešte z útrob zeme nahor aj s dôležitou mapou a stihne behom odlet jednomotorového lietadla, ktoré pilotuje aktuálny manžel jeho drahej bývalej polovičky. Rúcajúce sa budovy, lietajúce skaly a padajúce viadukty sú malinou, pretože akcia je vypočítaná na zlomky sekundy tak, aby okrem zásahu auta obsahom pokazenej kanalizácie neutrpeli hlavná postava a jej blízke osoby ani len škrabanec.
Zaujímavých ostáva vo filme snáď len niekoľko detailov: 1./ simulované scény rúcajúcich sa mostov, budov, ba celých konglomerácií, 2./ fanatik, prevádzkujúci blog a amatérske rádio, vysielajúci živé vstupy priamo z Yellowstonského národného parku (ktorý sa zmení na megavulkán), 3./ takmer pravdivá myšlienka, že na záchranu môžu pomýšľať naozaj len najbohatší obyvatelia planéty, pretože Američania si nechajú za vstup na "archy záchrany" zaplatiť miliardovými čiastkami, 4./ spletitosť rodinných vzťahov ruského oligarchu Jurija, jeho dvoch synov, jeho "bábiky" a bodyguarda navzájom, aj ich prepojenie na hlavného hrdinu a jeho manželský trojuholník, 5./ skutočnosť, že vlády sveta pomysleli aj na záchranu zvieracích druhov, 6./ fakt, že niet nad dômyselnosť radového čínskeho zvárača, ktorý prepašuje na jednu z árch nechtiac aj hlavného hrdinu a jeho rodinu.
Úplne od veci je celý zvyšok filmu: 1./ úspešný zbesilý úprk hlavných postáv pred katastrofou a bezmocnosť miliónov ostatných radových ľudí, ktorí z dôvodu prísneho utajenia nemohli byť včas informovaní o zmenách matičky Zeme, 2./ neskutočná ľahkosť, s akou lekár a Jurijov bodyguard pilotujú nákladný Antonov až do Číny, 3./ uvedomelosť, s ktorou americký prezident odmieta bez náhrady svoju záchranu, hoci vie, že zomrie, 4./ poriadok, aký panuje spočiatku v priestoroch nastupovania na archy aj na nich, hoci radoví čínski zamestnanci dobre vedia, že nebudú zachránení pred skazou, 5./ a keď už Jurij zorganizuje vzburu tých, na ktorých sa pre poruchu jednej lode nedostalo, ako mu jeho "bábika" ukáže zdvihnutý prostredník, keď ona nastúpi aj so psíčkom a on ostane vonku, 6./ ako ľahko možno zablokovať hydrauliku státisíctonového stroja pár drobnosťami, 7./ ako málo dní stačilo na upokojenie pohnutej zemskej kôry a vystabilizovanie celej planéty po záplavách ... Tých nedostatkov by sa tam našlo určite oveľa viac, vypichol som len tie, ktoré ma priviedli do smiechu (čo je pre katastrofický film asi neželaná reakcia diváka).
Celkom slušnú, konkurenčnú recenziu na film "2012" si prečítajte aj v tomto odkaze.
Čo dodať ? O týždeň sa chystám na vysokorozpočtový "Avatar" od Jamesa Camerona. Snáď sa potom budem môcť vyjadriť na jeho adresu pochvalnejšie.