
EXENATID je nový liek s unikátnym mechanizmom účinku, na ktorý sa dlho čakalo. Patrí do novej skupiny liečív - medzi tzv. inkretínové mimetiká - tzn., že svojim mechanizmom účinku pomáha telu prirodzeným spôsobom ovplyvňovať hladinu cukru v krvi. A nielen to, zároveň pomáha obéznym diabetikom chudnúť. Je to dôležité, lebo takmer 90% pacientov, trpiacich cukrovkou 2.typu zvádza ťažký a väčšinou aj márny boj s obezitou, čo ešte zvyšuje riziko ochorenia kardiovaskulárneho systému (pozn.: diabetes alebo cukrovka 2.typu je tzv. NIDDM, teda od prísunu inzulínu nezávislý diabetes mellitus, na rozdiel od cukrovky 1.typu, kedy je hladina cukru dobre kontrolovaná injekčným prísunom inzulínu).
EXENATID vyvinuli spoločnosti Eli Lilly and Co. a Amylin Pharmaceuticals, Inc.
Je prvým v skupine inkretínových mimetík (napodobňovačov), pretože jeho účinná látka napodobňuje účinok prirodzene sa v organizme vyskytujúcich inkretínových hormónov. Inkretíny ovplyvňujú pankreas, pečeň, črevá, svaly, tukové tkanivo a mozog. U väčšiny diabetikov 2.typu je účinok niektorých inkretínových hormónov znížený alebo dokonca úplne chýba.
EXENATID (obchodný názov Byetta) dokáže tento stav do značnej miery napraviť. Obsahuje bielkovinu, ktorá je veľmi podobná ľudskému hormónu GLP-1. Toto je tzv. glukagónu podobný hormón peptid 1 (glukagon like peptid), ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri udržovaní stáleho, ale nie nadmerného prísunu glukózy do krvného obehu. Dokáže stimulovať pankreas k tvorbe inzulínu, keď sa hladina glukózy zvyšuje a zabraňuje nadmernému uvoľňovaniu glukózy z pečene po jedle. Navyše spomaľuje uvoľňovanie živín zo žalúdka do krvného obehu, podporuje pocit sýtosti a znižuje chuť do jedla.
Vedci sa už od objavenia účinkov pokúšali vyvinúť z GLP-1 liečivo, problémom však bolo, že GLP-1 sa metabolizuje za menej ako dve minúty po podaní. Jašter kôrnatec jedovatý - najväčší chránený jašter v USA - obsahuje vo svojich slinách bielkovinu veľmi podobnú ľudskému GLP-1, ktorá je navyše účinná dlhé hodiny. Táto látka sa nazýva exedin-4. Spomínaného jaštera vo svojej domovine nazývajú aj "Gilská príšera", podľa pohoria Gila, ktoré leží v Arizone. Firmy Eli Lilly a Amylin Pharmaceuticals vyvinuli syntetickú formu exenatidu.
EXENATID má oproti doterajším metódam liečby cukrovky aj ďalšiu významnú prednosť: Jeho účinok nastupuje iba pri zvýšenej hladine cukru v krvi. Nebezpečenstvo hypoglykémie je tak veľmi nízke a taktiež nie sú nutné neustále merania hladiny krvného cukru. Hypoglykémia je inak nebezpečná u tých pacientov, ktorí nevedia ešte zavčasu rozpoznať jej nastávajúce príznaky, ako potenie, tras rúk, úzkosť, rozmazané videnie, zmätenosť. Môže viesť až ku kŕčom, strate vedomia, kóme, poťažmo smrti.
EXENATID sa podáva dvakrát denne pod kožu vpichnutím aplikačným perom. Táto aplikácia je nevyhnutná, keďže ide o bielkovinu, ktorá by sa inak rozložila v tráviacom trakte. Vpichuje sa fixná dávka, a to buď 5 alebo 10 mikrogramov, najlepšie ráno a večer pred jedlom. Na Slovensku je liek čiastočne hradený zdravotnou poisťovňou, je viazaný na lekársky predpis. Jeho doplatok pacientom bol v súčasnej dobe stanovený na 2661 Sk za mesačnú liečbu, čo je suma, ktorú si môže dovoliť iba málo pacientov. Pre bežného cukrovkára je zatiaľ nedostupný, ale treba dúfať v skorú nápravu doplatku u poisťovní.