
Mobilné telefóny nás /bez nasadzovania okuliarov akejkolvek farby/ pohltili za posledné roky v takej miere, že u nás už pripadá pomaly viac ako jeden mobil na obyvatela štátu, a to sme v porovnaní s inými krajinami ešte pozadu. Najprosperujúcejším odvetvím s najvyšším priemerným zárobkom /až 35.000 na mesiac/ sa stali telekomunikácie, obnášajúce našich silných mobilných operátorov, zatial dvoch, ale dobre si konkurujúcich. Osobne vlastním dva mobily, každý s kartou pre inú sieť a bez nich ani poriadne neviem existovať. Využívam všetky výhody paušálov, čo najpestrejšie: akciové telefóny za korunu, volné alebo víkendové minúty, volné SMS správy, klubové body, wapovanie za nízku cenu so skrátením doby záväzku, atď. Nejde o žiadnu propagandu, tieto vymoženosti pozná a využíva väčšina populácie, hlavne v produktívnom veku a čoraz viac aj malé deti, ktoré si ešte ani neuvedomujú, aké drahé je ich telefonovanie a iná zábava s tým spojená, pre rodičov.
Napriek slobode vyjadrovania a stále viac sa búrajúcim konvenciám, sú miesta, kde si nemôžeme dovoliť úplne všetko. V niektorých inštitúciách /napr. v bankách/ sú na vstupných dverách nalepené obrázky informujúce o zákaze vodenia psov, vstupu so zmrzlinou, zákaze nosenia strelných zbraní a niekde aj zapnutých mobilných telefónov. Na vrátniciach nemocníc však takéto prikázania nenájdete, možno len propagačné heslo "Ticho lieči". Ale nejde o hluk, ako by ste sa mohli mylne domnievať, prečo niekde zákaz mobilov platí. Počas prevádzky mobilu totiž uskutočnenie hovoru umožňuje vlnenie z vykrývača pre danú oblasť a telefón sa hlási do siete pravidelne aj v stave pohotovosti v našom vrecku či kabelke /tak ho možno lokalizovať, čo sa dalo donedávna využívať pri policajnom vyhladávaní ukradnutých aparátov, ale pre počet prípadov vám dnes už len tak nepomôžu ani chlapci z piatej B/. Táto skutočnosť je naoko nevinná, ale hygiena vlnenia, skúmajúca jeho rôzne dopady na každodennú činnosť, vie o tom svoje. Nejdem tu strašiť s nádormi mozgu alebo neplodnosťou mužov, to sú ničím nepodložené fámy, ktoré ešte nikto poriadne nedokázal. To "nevinné" vlnenie relatívne slabej sily však vplýva hlavne na citlivé prístroje, malé obvody v mašinkách, a preto si ho niekde neprajú. Práve v nemocniciach sa takéto prístroje vyskytujú aj u nás a preto sa pýtam:
HROZÍ SKUTOČNÉ RIZIKO ???
Keď som pracoval istý čas v Nemecku ako lekár, bola už pred vstupom do nemocnice výstraha, aby človek vypol svoj mobil /alebo "handy", ako mu Nemci hovoria/. V prípade, že niekto mal aparát na viditelnom mieste, napr. na krku, vrátnik ho osobne na túto povinnosť upozornil. Ja som radšej mobil nechával na ubytovni a zapínal som ho až poobede po návrate z práce. Keď som na to raz cez víkend zabudol a odbehol som si len do nemocničnej jedálne na obed, dostal som práve SMS správu od rodiny. Na poschodí si to všimla jedna sestrička a dôrazne ma upozornila, že v nemocnici sú práve na tom oddelení pacienti so zavedenými kardiostimulátormi a že ich ohrozujem na živote. To som predtým nikdy nepočul a to bol vlastne dôvod zákazu. Neskôr mi jeden internista vysvetloval, že aj niektoré citlivé prístroje vo vyšetrovniach sú náchylné kaziť sa v blízkosti mobilov.
Na Slovensku máme tiež pacientov s kardiostimulátormi, aj citlivé prístroje. Zákaz mobilného telefonovania však nepanuje nikde, a to som pochodil už pekných pár zdravotníckych zariadení. Dokonca aj lekárom počas vizity niekedy vyzváňajú aparáty vo vreckách. Nepočul som ešte o žiadnom prípade, že by práve preto nastalo zlyhanie srdca alebo niečo podobné. Preto sa neznepokojujem, keď si vybavujem krátke hovory počas práce s pacientami /napr. na sono pracovisku/. Ale diskrepancia klauzúl v Nemecku a u nás mi vŕta v hlave. Nemci sa nedávno v akejsi ankete zaradili na prvé miesto v inteligencii národa spomedzi európskych štátov, takže hlúposť to nebude. Majú len prísnejšie normy, alebo je to naozaj nebezpečné a my o tom nemáme ani potuchy ? Čo by na to povedal náš reformistický pán minister ?
Ak máte k tomuto problému bližšie vysvetlenie a poznáte konkrétne fakty, svedčiace pre zákaz telefonovania v nemocniciach a v blízkosti ludí s kardiostimulátormi, pripojte svoj názor, prosím, do DISKUSIE k článku, dilema možno bude zažehnaná. Ďakujem