
Bežnou zubnou kefkou si vyčistíme aj pri pravidelnom umývaní zubov ráno a večer len zubný povlak z prístupných miest. Miesta nad ďasnami a hlavne medzizubné priestory ostávajú trvale rezervoárom rozkladajúcej sa potravy, ktorá tvorí živnú pôdu baktériám, spôsobujúcim zápal ďasien alebo ozubia. Odborne sa zápalu ďasien hovorí gingivitída, zápalu ozubia potom parodontitída . Zápal samotný prebieha v ďasne a v priestore medzi ním a zubom, v tzv. parodontálnom vačku. Hĺbka vačku je rôzna, závisí od intenzity zápalu a od doby jeho trvania. V priemere je to 5 mm. Ak vynásobíme túto plochu po obvode všetkých zubov (0,5 cm x 3 cm x 28 zubov = 42 cm 2), je to vlastne veľká plocha otvorenej, chronicky zapálenej rany. Táto veľká rana je vlastne masívny zdroj infekcie organizmu . Ak je zápal rozsiahlejší a vačky sú hlbšie, môže byť infikovaná plocha až do 60 cm 2 . Viete si predstaviť takúto ranu niekde inde na svojom tele bez toho, aby ste jej venovali pozornosť ?
Následkom toho, že zápal prebieha na obrovskej ploche, látky prenášajúce zápal sa dostávajú dlhodobo a vo vysokých dávkach krvným obehom do celého organizmu. Sú jednou z hlavných príčin aterosklerotického ochorenia ciev. Je dokázané, že poškodzujú vnútornú výstelku tepien a tým uľahčujú usadzovanie cholesterolu a priľnavosť a zoskupovanie trombocytov. Pravdepodobnosť infarktu myokardu je u pacientov trpiacich parodontitídou 1,5-2 x vyššia, mozgovej mŕtvice až 2,8 krát. Výskumy u týchto pacientov potvrdili vplyv škodlivých látok na zníženú váhu novorodencov a predčasné pôrody.

AKO ZISTÍM, ŽE MÁM ZÁPAL ?
Zápal, vyvolaný baktériami zubného povlaku sa okrem krvácania prejavuje zápachom z úst, začervenaním, opuchom ďasien, bolesťou a niekedy aj teplotou. Nie všetky príznaky musia byť zvýraznené. Často si všimneme ako prvý príznak práve krvácanie ďasien. Prítomnosť zubného povlaku a tým aj zvýšeného množstva baktérií v oblasti rozhrania zubu a ďasna spôsobí, že telo sa začne voči tejto infekcii brániť. Bráni sa tak ako i na iných miestach v tele. Krv, ktorá zásobuje ďasná, začne obsahovať viac buniek, ktoré dokážu zničiť baktérie a ich produkty, zvýši sa i množstvo krvi, pretekajúcej ďasnami. Zápalová reakcia má však za následok i zvýšené množstvo a aktivitu buniek, ktoré ničia kosť, ktorá je v mieste zápalu okolo zubu. A tak ak neodstránime zubný kameň a mäkké povlaky, obsahujúce baktérie, zápalová reakcia nám postupne zničí kosť, ktorá drží zub. Ten sa môže začať po čase kývať, až kým ho bude nutné odstrániť. V závere už telo samotné vníma zápal okolo poškodeného zuba ako problém, ktorý rieši snahou o jeho vylúčenie.
Bez baktérií zubného povlaku gingivitída alebo parodontitída nevznikne. Ak by sme si teda pravidelne odstraňovali bakteriálny povlak zo zubov, žiadne takéto ochorenie nám nehrozí. Základom však nie je ani tak odstraňovanie povlakov zubnou kefkou z povrchu zubov, ale odstraňovanie povlakov z medzizubných priestorov a z okrajov ďasien !
Či sa jedná len o zápal ďasien - gingivitídu, ktorá sa dá vyliečiť bez následkov, alebo či prebieha už zápal aj na kosti - parodontitída, to zistíme u svojho zubára RTG vyšetrením. Zaťaženie žiarením je minimálne. Ak sa aj parodontitída podchytí na začiatku ústupu kosti, proces sa dá zastaviť a stav je možné udržať počas celého ďalšieho života. Nutné sú ale pravidelné čistenia parodontálnych vačkov. Škodlivé baktérie sa v nich rozmnožujú, ak ich usporiadavanie sa v biofilme nerozrúšame denným mechanickým čistením medzizubnou kefkou . To platí u 98% dospelého obyvateľstva - netvárme sa preto, že sa nás tento problém netýka !

Medzizubná kefka, tzv. špirálka by sa mala používať pravidlne raz denne pred večerným čistením zubov normálnou kefkou. Nutné je ju zasunúť medzi zuby v oblasti ďasna a odtiaľ jedným pohybom dnu a von odstrániť baktérie povlaku. Špirálka sa čistí pod tečúcou vodou. Účinné látky kvalitnej zubnej pasty sa potom pri čistení zubov normálnou kefkou dostanú aj do predom vyčisteného medzizubného priestoru a pôsobia aj na styčné plochy zubov. Ak už je v medzizubnom priestore vytvorený zubný kameň, tento by sme si mali dať odstrániť profesionálne u svojho zubára alebo dentálnej hygieničky. Dentálna hygienička nám zároveň pomôže vybrať správnu veľkosť špirálky pre medzizubné priestory. Vyrábajú sa špirálky s hrúbkou vodiaceho drôtika 0,6 - 1,1 mm a s dĺžkou kefôčiek 2,2 - 5 mm. Každá má svoje typové označenie a dostať ich spolu s držiakmi špiráliek v každej dobrej lekárni alebo tiež priamo u dentálnych hygienikov. Upozornenie: Maximálne dva týždne od začatia používania medzizubnej kefky nám môže po jej aplikácii ďasno chvíľu lokálne krvácať. Je to spôsobené práve prebiehajúcou gingivitídou, ktorá čoskoro pri pravidelnej aplikácii medzizubnej kefky ustúpi a krvácanie sa stratí.
Ako doplnok dlhodobej prevencie zápalu ďasien sa môže použiť aj tzv. jednozväzková zubná kefka na "SOLO techniku". Čistí každý zub zvlášť a použiteľná je aj ako doplnok klasickej mäkkej kefky pre zle prístupné miesta.

Základom bežného čistenia zubov je potom mäkká alebo ultramäkká zubná kefka, ktorá obsahuje dostatočné množstvo štetiniek. Zabudnite na kefky tvrdé alebo stredne tvrdé - spôsobujú neželanú abráziu zubnej skloviny a tým obnažovanie dentínu zuba, ktorý je citlivý na chlad, teplo a kyslé. Netreba kupovať ani špeciálne tvarované, drahé zubné kefky, stačí si v lekárni pýtať jednoduchú ultrajemnú zubnú kefku, určite Vám radi poradia. Čo sa týka techniky čistenia, dnes sa upúšťa od známeho krúživého pohybu alebo čistenia smerom od krčkov. Správna a overená technika je v súčasnosti takáto: Priložíme hlavičku kefky na dva zuby a krátkymi pohybmi dnu a von prečistíme. Kefku nadvihneme a priložíme na ďalšie dva zuby a opäť jemne pomykáme. Základom je samozrejme dostatočná hustota štetiniek kefky. Takto postupne vyčistíme vonkajšie, vnútorné aj hryzacie plôšky všetkých zubov, najlepšie 2 x denne. Nezabudnime ale večer aj na dôležité čistenie medzizubných priestorov, o ktorom je písané vyššie.
Ak budeme dodržiavať tieto moderné zásady hygieny zubov a ochrany ďasien, môžme sa dlhé roky tešiť zo zdravého chrupu. Ak ste ešte nezačali, tak neváhajte a zadovážte si potrebné pomôcky čo najskôr.