Albinov protigambit

Svoju novú podrubriku "Abeceda šachových otvorení" otváram od "A" tak trocha nekorektným šachovým zahájením, v ktorom čierny aktivizuje už od 2. ťahu hru prekvapivým výpadom a posúva partiu kamsi inde, ako očakáva bežný súper. Ide o psychologický prvok šachovej hry, tak veľmi zanedbávaný, ale kedysi nadmieru uznávaný aj niektorými svetovými veľmajstrami, akými bol napr. v 70.-tych rokoch 20.-ho storočia američan Róbert Fischer. Albinov protigambit vzniká v šachovej partii po úvodných ťahoch: 1. d4 d5 2. c4 e5?!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Obrázok blogu

Otvorenie 1. d4 sa definuje v šachu ako začiatok zatvorenej hry. Výpad dámskym pešiakom o dve polia dopredu je druhé najhranejšie a minimálne rovnako korektné otvorenie ako pre laikov známejšie 1. e4.

Odpoveď čierneho 1... d5 je svetovo najhranejšia odpoveď; okrem toho sa zvykne hrávať ešte napr. 1... Jf6, po čom smeruje partia do tzv. indických typov obrán (o tých snáď niekedy inokedy).

Druhý ťah bieleho 2. c4 je takzvaný dámsky gambit. Biely ponúka pešiaka do fóra a v prípade, že sa ho čierny rozhodne brať ťahom 2... dxc4, môže biely po medziťahu 3. Jc3 a ďalšom 4. e4 dobyť pešiaka naspäť za vývinu bielopoľného strelca 5. Sxc4.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhý ťah čierneho 2... e5?! sa hráva málokedy, ale je o to prekvapivejší. Aj preto sa označuje tým otáznikom s výkričníkom za notáciou ťahu. Čierny nielenže neberie ponúkaného pešiaka, ale sám rozohráva druhého stredového pešiaka o dva ťahy dopredu a ponúka ho k braniu bielemu !

Bieleho možnosti sú teraz rôznorodé, ale k okamžitému zisku pešiaka vedie 3. dxe5, na čo čierny odpovedá jedovatým postupom svojho pešiaka po obnaženom d-stĺpci smerom k súperovi, teda 3... d4. A táto schéma sa nazýva ALBINOV PROTIGAMBIT.

Ďalšia hra závisí od poznania bieleho. Korektným pokračovaním je najviac hrávaná varianta tohto otvorenia 4. Jf3 Jc6 5. a3 a5, po ktorej vyzerá situácia na šachovnici nasledovne:

SkryťVypnúť reklamu
korektná hra bieleho
korektná hra bieleho 

Korektným pokračovaním je aj 4. Jf3 Jc6 5. g3 s následným 6. Sb2 - takzvaným fianchetovaním bielopoľného strelca a potom rošádou. Hráva sa aj 4. Jf3 Jc6 5. Jbd2.

Motívom čierneho v tejto hre je napádať rozpojených bielych pešiakov svojimi figúrami a biely sa ich snaží brániť spolu s útokom na obnaženého čierneho d-pešiaka. Biely sa ale musí vyvarovať varianty 4. e3? Sb4+ 5. Sd2 dxe3 6. Sxb4?? exf2+, po ktorej mu hrozí značná strata za rozbitia pozície. Buď príde o dámu (kliknutím na tento link si môžete prehrať uvedenú variantu z mojej šachovej stránky) alebo po 7. Ke2 fxg1J! 8. Ke1 Dh4+ 9. g3 De4+ dobyje čierny bielu vežu na poli h1 a poľahky vyhrá.

SkryťVypnúť reklamu

Vo všeobecnosti možno konštatovať, že Albinov protigambit patrí celkom oprávnene do repertoára bleskovkového hráča, ktorý ním môže zaskočiť v hre za čierne málo pripravených súperov, pretože kto nepozná správnu obranu, môže rozmýšľaním nad hrozbami stratiť v bleskovke cenný čas. V turnajovej praxi sa otvorenie neodporúča, lebo biely presnou hrou udrží gambitového pešiaka z otvorenia a dostane sa do lepšej strednej hry a koncovky.

Valerián Valášek

Valerián Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Lekár-rádiológ, 47 rokov. Býva a pracuje na Liptove. Záľuby: Fitness, šach, cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  MedicínaPeniazeStravovanieŠachPočítač a softTovarNezmyslyToto nemá chybuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu