
Otvorenie 1. d4 určuje v šachu zatvorený typ hry. Výpad dámskym pešiakom o dve polia dopredu je druhé najhranejšie a minimálne rovnako dobré otvorenie ako pre laikov známejšie 1. e4.
Odpoveď čierneho 1... Jf6 je druhou najčastejšie hranou po 1... d5. Naznačuje smerovanie do indických typov obrany (ako sú napr. kráľovská indická, dámska indická alebo Nimcovičova indická obrana).
Ťah 2. c4 je prirodzeným vývinovým ťahom bieleho, umožňujúcim prechod do mnohých dobrých variant.
Odpoveď 2... e5?! je šoková zbraň hlavne v bleskovkách (keď sa mi vyskytla so súperom prvý raz, nebolo mi všetko jedno :-) Táto schéma sa nazýva BUDAPEŠTIANSKY GAMBIT. Tento protigambit vynašiel v roku 1917 maďarský majster Abonyi za spolupráce so svojimi krajanmi. Čierny plánuje za obete pešiaka prevziať iniciatívu - určovanie ďalších ťahov. Biely sa pri správnej hre nepokúša udržať prevahu pešiaka, ale získa na oplátku prevahu v centre. Odkedy sériami výhier za biele otriasol týmto gambitovým otvorením svetový veľmajster Alexander Aljechin, prestalo sa vyskytovať v turnajovej praxi.
Biely síce môže v treťom ťahu ponúkaného pešiaka nezobrať a hrať napr. 3. e3, ale čierny po 3... exd4 4. exd4 Sb4+ 5. Jc3 0-0 napreduje vo vývoji natoľko, že počítačová analýza (pomocou programu Fritz 9) hodnotí pozíciu -+0,71 pre čierne (-+1,00 je už prevaha pešiaka - pozn. autora). Preto sa odporúča protigambit ťahom 3. dxe5 prijať.
Na to čierny odpovedá 3... Jg4, čo má hneď dvojaký význam: napadnutý jazdec uskakuje a z bezpečného poľa zároveň atakuje vysunutého bieleho pešiaka.
Biely najlepšie urobí, ak pešiaka bude chrániť prirodzeným vývinovým ťahom 4. Jf3.
A teraz má čierny na výber: a./ môže nastražiť bielemu málo prehľadnú pascu a navonok odovzdane ťahá "prihlúple" 4... d6. Bielemu sa v tejto situácii veľmi často stáva, že úskok nepozná a potvrdí zisk pešiaka výmenou svojho exponovaného pióna za ďalšieho, ponúkaného. Pokračovanie 5. exd6 Sxd6 vyžaduje presný šiesty ťah bielych, a to jedine 6. Jc3. Pokiaľ toto vodca bielych nezahrá, dostane sa do veľmi veľkých problémov - pozri túto moju partiu; alebo b./ za vývinu ďalších figúr možno útočiť na exponovaného bieleho e5-pešiaka dovtedy, kým ho čierny nedobyje naspäť - pozri ďalšiu moju partiu.
V korektnejšom b./ pokračovaní pri dobrej hre za obe strany vyzerá situácia na šachovnici po 8.-mom ťahu bieleho nasledovne:

A po 11.-tom ťahu bieleho môže situácia po materiálnom dorovnaní a rošádach vyzerať aj takto:

Uvedená pozícia láka čierneho k útočeniu na bielu dámu, exponovanú trochu priveľmi v strede šachovnice, účelom je však vyťahať nesúrodo čierne kamene dopredu a podniknúť po návrate dámy domov bielu protiofenzívu. Partia sa potom vyvinie podľa ELO sily oboch zúčastnených strán a môže teda skončiť výhrou kohokoľvek, aj remízou.
Iná možná pozícia po 9. ťahu bieleho môže vyzerať nasledovne (hrané za obe strany podľa programu Fritz 9 ako následok súslednosti najsilnejších ťahov):

Vo všeobecnosti možno konštatovať, že Budapeštiansky gambit patrí medzi málo známe otvorenia. Je vhodný ako prekvapivá zbraň k použitiu v bleskovkových partiách a pri internetovej hre, ale s istou dávkou nadsádzky ho možno skúsiť za čierne aj na klubovej úrovni. Veď pasca na bieleho z mojej prvej prezentácie v tomto článku vyzerá tak veľmi lákavo, že by bolo škoda ju z času na čas nenastražiť.