Dámska indická obrana

Abeceda šachových otvorení pokračuje. Dnes dôstojnou dámskou indickou. Ide o veľmi populárne a veľmi často hrávané otvorenie ako na internetových servroch, tak v klubovej praxi a aj na medzinárodnej úrovni. Je plne korektné pre obe zúčastnené strany a poskytuje rozmanitú hru vo svojich podvariantoch. Charakteristicky vzniká po úvodníku 1. d4 Jf6 2. c4 e6 3. Jf3 b6.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

Ak čierny na 1. d4 zahrá odpoveď 1... Jf6, schyľuje sa vo všeobecnosti k indickým variantám obrán.

Ťahy 2. c4 e6 3. Jf3 b6 môžu byť za obe strany aj zamenené, dôležité je, že po treťom ťahu čierneho nastane pozícia na šachovnici, ktorá charakterizuje otvorenie nazvané DÁMSKA INDICKÁ OBRANA.

Biely má dočasnú prevahu v strede šachovnice a čierny sa chystá kontrolovať hlavnú bielopoľnú diagonálu tzv. fianchetovaním svojho dámskeho strelca napr. už v nasledujúcom ťahu: 4... Sb7. Fianchetovanie je vývin strelca cez pole b2 alebo g2 za biele a cez polia b7 alebo g7 za čierne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Indické obrany navzájom tvoria jeden celok a hráč, ktorý ich aplikuje do hry za čierne kamene, by ich mal poznať všetky. Záleží totiž od tretieho ťahu bieleho, ktorá varianta sa na šachovnici vyvinie. Okrem dámskej indickej poznáme ešte kráľovskú indickú, Nimcovičovu indickú a Bogoljubovovu indickú obranu.

Prvý známy doklad o partii tohto zahájenia je z roku 1887, kedy ho za čierne hral Jozef Noa. Zaoberal sa ním svetoznámy Nimcovič. Neskôr ho v 20. stročí s obľubou používali aj majstri sveta ako Capablanca, Aljechin, Smyslov, Spasski, tiež Karpov.

Idea fianchetovaného strelca je práve tým momentom, ktorý robí z dámskej indickej silnú zbraň v rukách čierneho. Príklad nezvládnutej obrany kráľovského krídla bielych potom prináša táto ukážková partia. Dôležité za čierne je, aby obsadil dámsky strelec hlavnú diagonálu už v 4.-5. ťahu, inak biely môže zosilniť svoje obsadenie stredu pešiakmi ešte aj ťahom e2-e4 a takáto aktivita sa zvyčajne už prejaví v zisku určujúcej pozičnej výhody bielych. Jednu typickú partiu, kde som potrestal práve takúto chybu čierneho v zahájení, prinášam tu.

SkryťVypnúť reklamu

Pri presnej hre za obe strany sa môže dámska indická vyvinúť do svojich rôznych solídnych podvariant. Dve z nich - klasickú hlavnú a modernú hlavnú variantu si pozrite v nasledovných pozičných schémach:

dve z variant damskej indickej
dve z variant damskej indickej 

Vo všeobecnosti možno opäť len konštatovať, že ruka v ruke s ďalšími indickými hrami predstavuje dámska indická veľmi dobré zahájenie, ktoré pri teoretickej pripravenosti oboch strán možno hrávať na vysokej úrovni. Popularite sa teší už vyše 100 rokov a stále býva oživením rôznych šachových turnajov. V ECO notácii šachových otvorení sa jej podvarianty označujú symbolmi E12 až E19.

Valerián Valášek

Valerián Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Lekár-rádiológ, 47 rokov. Býva a pracuje na Liptove. Záľuby: Fitness, šach, cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  MedicínaPeniazeStravovanieŠachPočítač a softTovarNezmyslyToto nemá chybuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu