Grünfeldova indická obrana

Nedávno sme sa venovali dámskej indickej obrane a opäť je tu názov zaváňajúci orientom. Dnes si predstavíme grandióznu Grünfeldovu indickú. Prvý krát bolo toto otvorenie použité Ernstom Grünfeldom v roku 1922. Má teda ani nie 90-ročnú tradíciu. Strategickou ideou zahájenia je, že čierny najskôr prenechá bielemu ovládanie stredu a potom centrálnu pozíciu bieleho napáda pešiakmi aj figúrami. Ďalší prieskum tejto obrany previedli Botvinnik, Smyslov a Fischer. Používali ho aj borci ako Korčnoj alebo Kasparov. Vzniká po ťahoch 1. d4 Jf6 2. c4 g6 3. Jc3 d5.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Po úvodníku 1. d4 Jf6 smeruje hra do indických systémov obrany zatvorených hier.

Po 2. c4 g6 je jasné, že čierny použije pole g7 na fianchetovanie svojho kráľovského strelca.

Po prirodzenom ťahu bieleho 3. Jc3 s kontrolou poľa e4 môže čierny hrať 3... Sg7 a prejsť do kráľovskej indickej, alebo môže atakovať stred vývinovým ťahom d-pešiaka 3... d5. Potom sa hra nazýva GRÜNFELDOVA INDICKÁ OBRANA.

Ďalšie možnosti bieleho sú rozmanité. Najčastejšie hrávanou a v súčasnosti hlavným postupom je výmenná varianta s ťahom 4. cxd5. Biely si v nej buduje pešcový stred po ťahoch 4... Jxd5 5. e4 a čierneho protihra spočíva v čiste figúrovej hre proti bielym pešiakom. Pri správnej a presnej hre oboch strán vo výmennej variante sa pozícia čoskoro zjednoduší výmenami pešiakov, jazdcov a strelcov v širšom strede šachovnice a posunie sa len do taktizovania ťažkých figúr s niekoľkými pešiakmi na oboch stranách. Po 18. ťahu čierneho môže potom taká vyložene remízová pozícia vyzerať nasledovne:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Biely má však v štvrtom ťahu k dispozícii aj iný, mierumilovnejší postup. Môže zahrať napríklad 4. Jf3 a nechať čierneho najprv pohodlne zrošovať a až potom sa pokúša obsadiť stred pešiakmi.

Inou možnosťou bieleho je staromódny vývin dámskeho strelca 4. Sf4, ktorý bol dosť populárny v 30.-tych rokoch 20.-teho storočia a hodí sa skôr do kráľovskej indickej. Po ďalšom 4... Jf6 5. Jf3 0-0 sa hra nazýva aj varianta troch jazdcov - maďarský útok. Takéto pokračovanie sa hralo aj v partii 20. storočia, kde toľko proklamovaný šachový génius Róbert Fischer sériou obetí rozdrvil bieleho nádhernými kombináciami (klikaním na farebne vyznačené časti viet sa presuniete do šachových prezentácií, kde si môžete vzorové partie uvedených variant prehrávať ťah po ťahu).

SkryťVypnúť reklamu

V každom prípade možno povedať, že Grünfeldova indická veľmi dobre dopĺňa repertoár indických obrán a je hrávaná aj dnes, dokonca s obľubou aj na medzinárodných turnajoch. Veľmi dobre ju praktizoval v zápase o titul majstra sveta Kasparov proti Karpovovi v 80.-tych rokoch minulého storočia. Jej teoretické poznanie je nevyhnutné pre bieleho, ktorý hráva zatvorené hry a čierny by ju mal poznať pre pestrosť otvorenia, ak používa s obľubou kráľovskú indickú.

Valerián Valášek

Valerián Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Lekár-rádiológ, 47 rokov. Býva a pracuje na Liptove. Záľuby: Fitness, šach, cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  MedicínaPeniazeStravovanieŠachPočítač a softTovarNezmyslyToto nemá chybuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu