Prvá úloha je z roku 1872 a je dosť ľahká. Na šachovnici sa nachádza prehľadné množstvo kameňov v pomerne symetrickom usporiadaní. Biely na ťahu sa hotuje matovať, hoci je v materiálnej strate:

Je zrejmé, že mat môže biely dať druhým ťahom len jazdcom z poľa b5 alebo f5. Preto prvý ťah musí byť prípravný odťah jazdca z e6 na jedno z polí c7, d4 alebo g7. Akonáhle však biely naznačí jednoznačné umiestnenie svojho jazdca po dráhe Je6-c7-b5 alebo Je6-g7-f5, môže čierny svojou dámou kontrolovať cielové polia b5 alebo f5 a zabráni tak kompozičnej dvojťažke prostým dobratím jazdca - napr.: 1. Jc7 Db3 ! (čierny hrozí matom Db4-b8++) 2. Jb5+ Dxb5 - je po splnení kompozičky. Preto jediným riešením ostáva dvojhrozbový úvodník 1. Je6-d4 !! Čierna dáma nepokryje teraz nijak obe hrozby 2. Jb5++ a 2. Jf5++. Čiernym kráľom nemožno uhnúť a ak sa čierny rozhodne zobrať drzého bieleho jazdca jedným z pešiakov, uvoľní pole c5, resp. e5 pre matovanie bielym pešiakom a vychádza teda 2. c4-c5++, resp. 2. e4-e5++. Jednoduché a účinné. Táto úloha v skutočnosti však postráda väčšiu kompozičnú hodnotu práve preto, že pred prvým ťahom bieleho ani po ňom nemôže čierny kráľ nikam uhnúť. V roku 1872 to ale taká strašná skladateľská chyba asi nebola.
Druhá dnešná úloha je svojim poňatím z iného súdka. Je ešte staršieho dáta - až z roku 1843 a ukazuje zaujímavý problém bieleho: ako sa vyhnúť patu, teda remíze, kedy čierny síce priamo nedostáva mat, ale už nemôže zahrať žiadny ťah:

Biely musí v tejto 6-ťažke poskytnúť súperovi vôbec možnosť ťahať, ak chce zavŕšiť pozíciu výhrou. Nakoľko tu dáva biely správnym postupom mat až 6.-tym ťahom, prezradím Vám riešenie; hlavne prvý ťah nie je vôbec okamžite zrejmý. Teda správne tu je 1. Dg3 - d3 ! Čierny má jediný ťah 1... g4-g3 na uvoľnené pole po dáme. Biely pokračuje 2. e4-e5 g3xf2 3. e5-e6. Teraz sa môže čierny rozhodnúť, či zoberie pešiaka e6, alebo či postaví figúru na f1. Nakoľko obe pokračovania sú symetrické a len zamieňajú 4.-tý a 5.-ty ťah bieleho, povedzme že čierny stavia vežu (alebo dámu, alebo jazdca, alebo strelca). Situácia teraz vyzerá takto:

Po 3... f1V nasleduje 4. Dxf1 s tým, že biela dáma ostáva kontrolovať dôležitú diagonálu f1-a6. Čierny hrá jediné 4... dxe6, na čo biely doberá 5. dxe6, čím odpratáva z diagonály h1-a8 svoj posledný kameň, ktorý bránil pôsobeniu vlastného strelca na pole b7. Čo z toho ? Nuž hrozí okamžitý mat 6. Dxa6++, pretože pešiak b7 je takzvane zaväzbený a nemôže vziať trúfalú dámu, ktorá právoplatne matuje. Čierny má síce na výber z možných ťahov 5... Sxe6 alebo 5... Sd7, ale to vôbec nerieši vzniknutú hrozbu a biely preto môže poľahky matovať 6. Dxa6 ++.
Tretiu dnešnú kompozičku z roku 1884 Vám dávam za domácu úlohu:

Biely má miernu materiálnu prevahu, ktorú môže ešte vylepšiť ťahmi 1. exd8D+ Vxd8 2. Sxd8 bxa5 3. Sxa5 Ke7, matovanie dvoma strelcami by však ešte bolo tak na vyše 10 ťahov a keby bol napr. biely v silnej časovej tiesni, nemusel by v reálnej partii dokonca ani vyhrať. Ako však docieliť v uvedenej pozícii z obrázku mat druhým ťahom ? Chce to nápaditejší úvodník ... Riešenie píšte do diskusie.