Dopplerov jav bol pozorovaný a popísaný na základe zmeny frekvencie zvuku pohybujúcich sa objektov vzhladom k pozorovatelovi, podla toho, či sa k nemu približujú alebo vzďalujú. V prvom prípade sa frekvencia a tým aj výška tónu zvyšuje, pri vzďalovaní vydáva objekt /napr.lokomotíva/ akoby nižší tón. Bežne tento jav pozorujeme aj pri automobilových pretekoch alebo pri prelete nadzvukového lietadla, kedy dochádza až k zvukovým rázom. Spôsobuje ho relatívne nízka rýchlosť zvuku v atmosfére; postup a frekvencia zvukových vĺn vzhladom na pozorovatela sú ovplyvnené samotnou rýchlosťou objektu, zvuk vydávajúceho.
V medicíne, konkrétne pri ultrasonografickom vyšetrení sa ultrazvuk, vychádzajúci zo sondy, odráža v tkanivách a vracia sa späť do sondy. Tá citlivo detekuje jeho silu a frekvenciu. V prípade, že sa tkanivo pohybuje vzhladom k sonde, ako je tomu u krviniek v cievach /pomerne husto v krvi zastúpených/, možno využiť Dopplerov jav na detekciu prúdenia krvi v rôznych cievach, artériách aj vénach /prvé vedú okysličenú krv od srdca, druhé zbierajú krv z periférie k srdcu/.
Pri samotnom vyšetrení je najvhodnejšie, aby daná cieva prebiehala priamo smerom k sonde. To sa využíva napr. pri meraní prietoku v portálnej žile pečene, kedy sa sonda umiestni vhodne do medzireberného priestoru vpravo. Porta, privádzajúca krv z čriev a žalúdka na spracovanie do pečene, je zachytená takto optimálne, možno posudzovať jednak smer toku v nej /obracia sa pri cirhóze/, jednak kvantitatívne parametre, čiže velkosť prietoku v m/s. Nie vždy však máme možnosť takéhoto merania, pretože na končatinách alebo na krku prebiehajú cievy rovnobežne z kožným povrchom. To sa rieši potom softvérovým naklonením záchytného spektra sondy aspoň do 60° uhla v smere alebo proti smeru toku, čím sa už obmedzí skreslenie. Na to slúži na sonografe špeciálny ovládací gombík.
Velkou výhodou pri zobrazení na monitore je farebné rozlíšenie toku krvi. Pokial prúdi krv /krvinky v nej/ k sonde, je farba červená, pokial od sondy, zobrazí sa lumen cievy modrou. Pri nelaminárnom, turbulentnom prúdení /napr. spätné prúdy za prekážkou v cieve, a tou môže byť trombus/ sa zobrazí aj zelené spektrum. Vyšetrujúci pracovník je potom opticky velmi dobre orientovaný o pomeroch v zachytenom reze. Cievy totiž prebiehajú vedla seba, artéria vedla vény, a už len podla farby sa možno rýchlo orientovať, ktorá je ktorá. Okrem toho dávajú rôzne typy prietokových kriviek s rôznymi tvarmi a nerovnakými maximálnymi prietokovými rýchlosťami. Samotný sonograf obsahuje aj softvér, ktorý na základe nameranej krivky automaticky prepočíta dôležité hodnoty a koeficienty, určujúce potom nekompromisne výsledok vyšetrenia. Podla nich možno stanoviť priechodnosť cievy pre krvný tok, jej prípadné segmentálne zúženie, aj iné abnormality.
Dopplerove cievne vyšetrenie je našim každodenným chlebíčkom. Dáme odpoveď pri podozrení na pooperačnú trombózu hlbokých žíl nohy, pri stanovení prietoku karotickými a vertebrálnymi artériami na krku /hlavné zásobovacie tepny mozgu/, pri anomáliách brušnej aorty, pri źúženiach obličkových artérií, pri posúdení žilného systému ruky u dialyzovaných pacientov, alebo pri spomínanom vyšetrení portálnej žily pečene.
Spomínané vyšetrenie sa v súčasnosti prevádza rutinne v každej nemocnici a aj v špecializovaných ambulanciách, pre odosielajúceho lekára predstavuje rýchly a dobrý informačný zdroj, technicky dnes už málo náročný, nahrádzajúci iné zastaralé a nepružné vyšetrenia /napr.flebografia kontrastnou látkou,.../, v mnohom dokonca nenahraditelný. Pri rozumnej indikácii a správnom prevedení dopĺňa Doppler /skratka metódy podla mena objavitela javu/ vhodne ostatné diagnostické postupy.