Chatyň - plač na nesprávnom hrobe?

Stalo sa to 22. marca 1943 – fašisti nahnali všetkých obyvateľov dedinky Chatyň do najväčšej budovy – šopy, nakládli okolo nej seno, poliali benzínom a zapálili. Každý kto sa pokúsil utiecť bol zastrelený. 149 ľudí bolo upálených zaživa, z toho 75 detí. Dnes na tomto mieste stojí pamätník tejto tragédie a všetkých ľudí, ktorí prišli o život podobným spôsobom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)
Nepokorený človek
Nepokorený človek (zdroj: Juraj Vanko)

Slávnostné odhalenie celého pamätného komplexu, o ktorom sa rozhodlo na Zjazde komunistickej strany Bieloruska, bolo 5. júla 1969 – v deň oslavy 25. výročia oslobodenia Bieloruska (vyhnaný posledný fašistický vojak z územia Bieloruska, v súčasnosti sa slávi 3. júla). V roku 2004 bol na popud Alexandra Lukašenka celý objekt zrekonštruovaný a zreštaurovaný, aby bol ešte v tom roku miestom osláv 60. výročia oslobodenia. Dokonca sám pridal ruku k dielu a na Deň práce, 24.4.2004, prišiel pomôcť (Chatyň sa svojou propagovanou históriou stala výborným miestom na oslavu Dňa nezávislosti, najmä ak uvážime, že sa tento deň odvíja od vyhnania fašistov z územia Bieloruska).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za 35 rokov existencie komplexu Chatyň ho navštívilo okolo 35 miliónov ľudí z viac ako 100 krajín a množstvo vysokých štátnych predstaviteľov (samozrejme Putin, Kučma, ale napríklad aj Castro či Nixon).

Tak toto všetko (a omnoho viac) sa dočítate v knihe o Chatyni (tú som zakúpil a našiel len na mieste), ale aj na oficiálnom webe. A toto sa dočítate v knihe Neznámé Bělorusko, ktorá vyšla nedávno v Českom nakladateľstve Dokořán (o knihe niekedy neskôr, je výborná):

„Jestliže bylo v Bělorusku kolem milionu bojujících partyzánů, s kým potom vlastně bojovali? To komunisté vymysleli legendu, že prý partyzáni bojovali s Němci. Ve skutečnosti ale – kde byli jací Němci? V době, kdy fronta stála před Moskvou?... Němec byl v lepším případe jeden na celý okres, v okresní správě. S kým tedy bojovali mnohatisícové partyzánské armády? Pochopitelně s policejními útvary, které se stejně jako partyzánské svazky rekrutovaly z Bělorusů nebo ze sousedních národů – Litevců či Ukrajinců. Chatyňskou tragédii se snažili hodit na Němce, ve skutečnosti vesnici vypálil konkrétní 118. ukrajinský policejní batalion.“ (s.12)

SkryťVypnúť reklamu

Ak budete v Bielorusku a budete mať chvíľu čas, zájdite sa do Chatyni pozrieť, aj keď dostať sa tam je trošku komplikovanejšie (ale to už je iný príbeh...).

Juraj Vanko

Juraj Vanko

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

nie som grafoman, a preto aj články budú pribúdať pomalšie ako u iných blogerov.v diskusii: Juraj 5. Zoznam autorových rubrík:  BieloruskoČR, SRRubrika

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu