
Vždysom si myslela, že operu nemám rada. Zato mám rada pohodovú atmosféru,kde mladé publikum tešiace sa na hip-hop, world music alebo tanečnésmršte dokáže rozvášniť klasická hudba a ostrieľaní sólisti sú dojatí.A priznajme si to- príležitosť tlieskať do rytmu najznámejších opernýchárií v podaní orchestra opery SND bez toho, aby vás slušne oblečený mužzdvorilo nevykázal, sa nenaskytne každý deň... Zas raz obdivujemeodvahu Miša Kaščáka kombinovať na Pohode nekombinovateľné.

Napríkladnezávislé etno a plavkové páry tancujúce argentínske tango pod vedenímnajúžasnejšieho chlapíka s dokonalou češtinou. Občas síce niktonerozumel, ale expresívny prejav bodoval. Sekundovala mu slečna, ktorejpôvod som tipovala na jednu z juhoamerických krajín, a ktorá sa v jedenmoment rozhovorila čistou slovenčinou.

"Sexy krok." A mali by ste vidieť ten výraz v tvári... Pán Martinez Cajido.

Britské"The Pipettes". Milé slečny v bodkovaných šatách, synchronizovanétanečné kreácie počas spevu a pesničky s názvami ako "Don't leave me" a"I love you". Roztopili ma. A vyčarili úsmev na tvári.

A potom že dospelí sú nudní a striedmo sa obliekajúci a neromantickí a...

MandoDiao, švédski chlapci z hlasom Bryana Adamsa a s baladou, ktorá mapríjemne rozosmutnila. Ktovie, či sa v zákulisí stretli s "pipetami",možno by si sadli...

KErikovi Truffazovi do Tatra Banka arény som sa musela priam prebojovať.Ostala som len chvíľu, ale rozprávkovo zasnívaná trúbka francúzskehojazzmana stála za to.

- "A poďme sa pozrieť na ten gospel, to by mohlo byť zaujímavé."
-"OK, ale len na chvíľu, potom pôjdeme na Basment."

-"Ja nikam nejdéém!"

Jednoduchoskvelé. Od chvíľe, kedy sme prvýkrát počuli neskutočný "chraplák"jedného zo spevákov, ktorý sám stačil rozvíriť publikum chrapľavýmipreslovmi medzi pesničkami, cez nákazlivú radosť z hudby, ktorá vovlnách zalievala dav pod pódiom, sústredený pohľad chlapca z plošinypre vozíčky (na čo asi myslel...), promenáda dvoch nevidiacich spevákovmedzi publikom, odchod z pódia v husom pochode držiac sa navzájomza ramená a slepý bubeník odhadzujúci paličky za hlasnéhopovzbudzovania celého publika (jedna padla skoro až k nám, dopadlatesne pred bezpečnostnú bariéru). Blind Boys Of Alabama.

Amadou a Mariam z Mali boli tiež nevidiaci, tiež pekne spievajúci, ale neboli to Blind Boys.

Malázastávka v tanečnom stane- pár sekúnd po našom príchode zaznelčistokrvný rock'n'roll. Kto by nepodľahol ružovému saku s flitramispeváka RnR bandu... Všetci sa skvele vybláznili. Človek by aninepovedal, koľko etno mládeže vie tancovať rock'n'roll.

Z úctivej vzdialenosti sme sledovali Mariána Vargu a Moyzesovo kvarteto. Potešil inštrumentálny Hammel.

Strih- Afrika. Konono No.1 z Konga a speváčka s vrtiacim zadkom.

Etno tancovačka ako sa patrí. Aj s perkusionistom.

Poslednévystúpenie pred odchodom do nášho luxusného stanu. Zaujímavé bolo užlen sledovať prípravu pódia so svietiacimi kvetoidnými lampami. Naľavoje podľa všetkého bubeník (radšej som si to overila, lebo z diaľky tonebolo úplne jasné...).

Speváčka.Nežná a tradične arabsky spievajúca. Divoké skákanie do rytmu jej všakišlo takisto dobre, aj napriek jej tradičnému oblečeniu. Milá a dobrepočúvateľná hudobná kombinácia.

Kto kedy videl skáčúceho huslistu? Orange Blossom si to mohli dovoliť, a všetkým sa to páčilo.
Najeden Pohodový deň toho bolo celkom dosť. Zážitkov, fotiek, otváranínových hodobných obzorov. Zhodli sme sa na tom, že hudobné miešanieštýlov má často veľmi dobré a počúvateľné výsledky. Presvedčil nás otom aj Gypsy, český raper s rómskymi koreňmi a jeho "Romano Hip-hop". Asme zvedaví, čo nám Mišo a spol. namiešajú nabudúce. Bezpochyby to budeosviežujúci a prekvapivý pohodový koktejl.