Najnovšie sa s Pablom hádame o umení

Prišlo to úplne nevinne. Raz v električke, len tak mimochodom, mi povedal, že umenie je v podstate iba o dodržiavaní istých poučiek. Že vlastne každý môže byť umelcom, stačí na to len trochu cviku. A dokonca sa pod ním neotvorila zem, neudrel doňho blesk ani sa nevykoľajila tá nešťastná električka, v ktorej sme spolu cestovali. Normálne mu to prešlo. No chápete to?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)
Obrázok blogu

Tak ma to ohromilo, že som sa vtedy ani nezmohla na odpoveď. Len som po ňom pozerala, či to mysí naozaj, seriózne a vážne. Myslel. Dokonca bol o tom presvedčený! Mňa, samozvanú umeleckú dušu, to pobúrilo. Celý život verím v tvorivý princíp, zhmotnenie inšpirácie v umeleckých výkrikoch jedinečných duchov, v diela, ktoré sú vo vás vpísané už od narodenia a iba čakajú, kým udržíte pero, štetec alebo sochárske dláto, aby sa dostali von. Ako tie Michelangelove sochy, ktoré vraj od začiatku existovali v mramorových kvádroch a on ich iba vyslobodil a ukázal svetu. No a Pablo príde s niečým takýmto! S teóriou, ktorá búra všetky moje predstavy o jedinečnosti umenia, o schopnosti tvoriť zmysluplnú krásu, ktorú má len pár vyvolených. A potom že prečo som taká naštvaná!

Anglický jazyk, maturitná téma číslo dva: Umenie a kultúra. Definícia umenia: Všetky výtvory človeka a prejavy jeho individuality, ktoré sú esteticky príjemné. Rozdelenie: výtvarné umenie, literatúra, architektúra, divadelné umenie. Porozprávajte o dejinách umenia, vašich obľúbených umelcoch, o význame umenia vo vašom živote. Toľko maturitné zadanie a pár tipov pre nádejných absolventov maturitnej skúšky. A čo tipy pre nádejného umeleckého konzumenta, lúštiteľa záhad umenia? Zatiaľ som na žiadne nenatrafila. A tak sme sa s Pablom snažili sami. Ani neviem, ako sme sa vôbec počas našich električkových debát dostali k umeniu. Spolucestujúci boli zjavne prekvapení, keď namiesto obvyklých študentských rečí o profesoroch, hrozných písomkách, ťahákoch a podobne boli svedkami rozhovoru o úlohe subjektívneho vnímania v procese umeleckej tvorby. My dvaja sme však zvyknutí, že myšlienkové vlny nás občas odplavia do exotických končín, a tak sme si polopobavené pohľady naokolo až tak nevšímali.

Cesta ubiehala a debata dostávala grády. Pomaly medzi nami začínalo iskriť, výpad striedal výpad. Pablo neľútostne zaútočil argumentom o naučiteľnosti všetkých základných postupov v umení, ktoré potom stačí len cielene využívať v tvorbe. Víťazoslávne som vytasila Picassa, teda iného Pabla, ktorý bol pre zmenu na mojej strane, proti všetkým pravidlám a konvenciám. Taký dobrý protiargument! Škoda, že na ďalšej zastávke som vystupovala. Inak by som Pabla definitívne zničila! Aspoň mám nový podnet pre Dopravný podnik: zriadenie špeciálnej električky s predĺženou trasou pre zanietených debatérov. Mohla by sa tam podávať horúca čokoláda...

Do večera som na našu "umeleckú hádku" úplne zabudla. A tak ma vcelku prekvapilo, keď na druhý deň v škole za mnou prišiel Pablo s triumfálnym výrazom. Plesk! Na mojej lavici pristáli dva výtlačky časopisu Největší malíři, venované kubistickému géniovi Picassovi. S nadšením som ich otvorila a chystala sa poprezerať si obrázky, no Pablo mal s časopismi zjavne iné plány. Po dlhodobejšom usilovnom listovaní mi prečítal pár viet, ktoré ma mali (aspoň podľa neho) úplne prevalcovať a definitívne potvrdiť jeho teóriu. "Picasso použil na tomto obraze tmavé farby, aby zdôraznil vášnivosť portrétovanej ženy..." "Žltá tu vyjadruje krehkosť a nežnosť..." Aha, tak tu sú, PRAVIDLÁ v umení! Otázne je len to, pre koho je toto pravidlom. Podľa môjho skromného názoru sa niečím takýmto neriadil ani sám majster, keď svoje obrazy maľoval. Určite nie vedome a plánovane.

Tak čo je vlastne umenie? A kto je to teda, ten umelec? Je to niekto, kto strávi roky štúdiom umenia, neustálym cibrením techník a cvičením? Robí z človeka tréning umelca? Možno si talent natrénovať? Alebo je umelecké dielo jednoducho jedinečným prejavom daného človeka v danej chvíli, bez ohľadu na to, koľko cvičenia a hodín teórie má za sebou? Moja romantická duša hlasuje za možnosť číslo dva. Snáď mi Pablo odpustí... Páči sa mi myšlienka niečoho tajomného a nespútaného, čo v človeku jednoducho je alebo nie je. A len on sám môže rozhodnúť, čo s tým. Ako to prejaviť. Tréning nikdy nemusí byť na škodu, takisto ako dodržiavanie istých POSTUPOV, ale bez ich porušovania a vytvárania nových ciest by umenie ostalo zastavené v čase, ako Šípková Ruženka. A bola by to strašná nuda. Ešteže rozhovory s Pablom sú stále plné nečakaných prekvapení!

Veronika Vlčková

Veronika Vlčková

Bloger 
  • Počet článkov:  120
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Psychoštudentka. Pozorovateľka. Degustuje samostatný život. Zoznam autorových rubrík:  Priv(i)ateVietor v hlaveKam ma odvialoPíšem svetlomA iné (vý)plody

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu