Na jeseň roku 1955 si to James šinul po kalifornskej diaľnici vo svojom Porsche, v "Malom bastardovi". Zastavili ho policajti, pokuta za rýchlu jazdu. A komu to vadí? Vychádzajúca hollywoodska hviezda, život a kariéra pred sebou, vietor vo vlasoch. Slnko vtedy celkom určite svietilo a z cesty sálalo teplo. Malý bastard z nej hladne hrýzol veľké kusy, až kým mu ju nezatarasil jeden nevinný Ford s nevinným vodičom vracajúcim sa domov z práce.
- Musí si nás všimnúť! - kričal James Dean na spolujazdca, keď sa blížili k odbočujúcemu autu.
Všimol. Práve keď odbočoval, zbadal 23-ročný Donald Turnupseed Porsche, blížiace sa hrozivou rýchlosťou. V sekunde bol z neho vrak, letiaci vzduchom do kríkov pri ceste. A z Jamesa, mladej nádejnej hollywoodskej hviezdy, bolo v sekunde chladnúce telo s polámaným krkom.
Z dokumentu som sa dozvedela, že jeho najobľúbenejšou knihou bol Malý princ od Antoine de Saint-Exupéryho. Aké milé, aké krásne. Aké symbolické. Malý princ, ktorého však neuštipol nijaký had. Dostal ho jeden malý bastard. A zvláštne, malý princ sa stal legendou. Natočil iba tri filmy, no zanechal za sebou množstvo fotografií, spomienok a otázok. Aké by boli jeho ďalšie filmy? Bol by taký slávny, ak by nezahynul po tragickej nehode ako 24-ročný? Bol naozaj taký dobrý herec, zaslúžil si toľké uctievanie? Bol to vôbec rebel? Alebo len jeden nepochopený chlapec?
Rebel bez príčiny má rád ľudí, i keď s nimi niekedy ťažko vychádza. Vyzerá drsne a občas trochu vyvádza, ale v skutočnosti hľadá len lásku (nakoniec to asi najlepšie vystihli beatlesáci v tej ich pesničke, a to prišli až desať rokov po Jamesovi). S týmto rebelom sa do určitej miery môže stotožniť každý mladý človek, pred päťdesiatimi rokmi aj dnes. Koniec-koncov, bol to predsa "prvý americký teenager".
Ako jedna z mnohých slovenských teenageriek môžem povedať, že James ma očaril. Rada by som sa stotožnila s rebelom, ktorý hral, fotil a pózoval, a bol vo všetkom výborný. A jedinečný. Takisto mám rada ľudí všade naokolo, takisto sa s nimi nie vždy viem dať do reči, takisto sa obzerám po láske. Je tu však pár rozdielov medzi mnou a touto večne mladou legendou. Nedávno sa ma pýtali, aké sú moje sny. Čo by som chcela v živote dosiahnuť, zažiť. Uvedomila som si, že vôbec nemusím napísať dokonalú knihu, fotiť úžasné fotky, stať sa slávnou. Nemusím mať dôležité a skvele platené miesto. Vlastne mi stačí trochu cestovať, ak sa podarí, a hlavne založiť si rodinku a byť v nej spokojná a šťastná. Také prosté.
Nie som rebelský typ, na rebelstvo som nikdy nemala dôvod. A bolo by mi divné byť rebelkou bez príčiny. Bojím sa rýchlej jazdy a malých bastardov (ktorí vedia byť smrteľne omamní), neviem bojovať s nožom. Poslúcham autority. Nemám vysoké ciele (aspoň dúfam). Pred kamerou zväčša utekám. A k tomu všetkému nemám také krásne jamky v líčkach ako James Dean. Tie by mi vo filmovom priemysle určite chýbali.
Nie som rebel bez príčiny
Je to vlastne hlúposť. Ako môže byť niekto rebel bez príčiny? Všetko správanie, prežívanie a emócie predsa musia mať nejakú príčinu, hovoria psychológovia. Správanie je niečo naučené, skoro mechanické, hovoria behavioristi. Správanie je motivované konfliktmi z nevedomia, hovoria psychoanalytici. Správanie je prejav ľudskej inividuality, hovoria humanisti. Ktovie, čo na to hovoril James Dean. Určite sa len usmieval svojím detským úsmevom. A rebeloval. Dopracoval sa k nehynúcej sláve a legendárnemu lesku. Kam sa asi dopracujem ja?