Októberfest očami nepivára

Keď sa v tomto čase vyberiete do Mníchova, určite si všimnete niečo nezvyčané. Hmýri sa to tu ľuďmi v bavorských krojoch. Začal sa totiž Októberfest a väčšina domácich si tam nedovolí ísť v civile, aj keď samozrejme to nie je žiadna nutnosť ani predpis. Mám rada toto obdobie práve kvôli tým krojom. Nosia ich bez rozdielu tínedžeri, ľudia v produktívnom veku aj dôchodcovia. Dokonca aj prisťahovalci, ktorí tu žijú. Mňa osobne nelákajú na Októberfest litráky piva, ktoré sa čapujú v stanoch. Ale skôr tá vonkajšia atmosféra.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Joe Stump, zroj: piqs.de)

179. Októberfest sa začal v sobotu 22.9. a končí v nedeľu 7.10. Počas upršaného počasia ho otvoril mníchovský primátor narazením prvého suda.

Čo si pod Októberfestom predstavuje vy? Ja som na začiatku myslela, že je to kopec ožranov na jednom mieste. Na moje prekvapenie som zistila, že je to veľký jarmok. Vhodný aj pre rodiny s deťmi. Plný atrakcií, kolotočov a samozrejme megastanov s výborným jedlom a pivom. Platia tam prísne pravidlá, pitie alkoholu na verejnosti je zakázané. Piť a nalievať alkohol sa môže iba v stanoch na to určených.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ja sa osobne vždy teším na 1. nedeľu Októberfestu, kedy sa doobedu koná sviatočný sprievod "Festzug" mestom. V sprievode za zúčastňujú zväzy a spolky poľovníkov, pivovarníkov, ľudových/folklórnych skupín (nielen bavorských) a ľudové hudobné kapely z blízkeho okolia, ale aj zo zahraničia. Včera som tam napríklad videla aj Poliakov, Francúzov, Švajčiarov v krásnych krojoch. Sprievod ide mestom cca. 8 km trasu až na Theresienwiese, kde sa Októberfest koná. Celú túto parádu živo vysiela aj verejnoprávna nemecká televízia.

Ak by ste sa rozhodli navštíviť túto udalosť, zhrniem pár informácii pre pivárov... Cena piva sa tento rok zase vyšplhala vyššie, takže litrák piva si možete dopriať za 9,10 - 9,50 Eura. Vstupné do stanov je zadarmo, ak sa tam vyberiete väčšia skupinka je vhodné si vopred rezervovať miesto (na webe oficiálnej stránky Októberfestu nájdete kontakty na všetkých prevádzkováteľov stanov). Ak sa tam chcete dostať bez rezervácie, je vhodné sa dostaviť na miesto najneskôr do 14:30, cez víkend najlepšie ešte doobedu (zdroj: oficiálna stránka Októberfestu). Ak sú stany plné, ďalších hostí dnu nepúšťajú. Koniec čapovania piva je 22:30, stany zvyčajne potom zatvárajú o hodinu neskôr. V stane čakajte okrem dobrého jedla a piva aj dychovku...

Skryť Vypnúť reklamu

Ak by ste sa tam chceli vybrať aj s deťmi odporúčam tam ísť v utoroky doobedu alebo poobede. Vtedy je "Rodinný deň" a ceny na niektorých kolotočoch a atrakciách sú až o polovicu nižšie.

Ešte zaujímavosť o bavorských krojoch. Kroje sa tu nosia nielen počas týchto 2 týždňov. Každá oslava v meste, dedine, alebo aj rodinná udalosť je príležitosť obliecť si kroj. Muži nosia typické kožené nohavice - Lederhose a ženy krásne Dirndl-e, pozostávajúce zo šiat, blúzky a zástery. Je pravda, že počas Októberfestu v nich chodí skoro každý a často to nie je ani domorodý Bavorák.

Nedávno som sa dozvedela, že podľa toho, kde si žena zaviaže mašlu na zástere, môžu zistiť muži či je voľná. Takže návod pre pánov, ktorý by si chceli nájsť na Októberfeste známosť... Mašľa na ľavej strane - dáma je voľná, mašľa na pravej strane - dáma je zadaná (z vášho pohľadu to je ale presne naopak, píšem o ľavej a pravej strane dotyčnej ženy), mašľa zaviazaná na chrbte - žena je buď vdova alebo je obsluha/čašníčka a preto ju netreba zabávať. ;) Otázka je, či všetky ženy o tomto význame vedia a teda, či si naozaj viažu mašle podľa tohto významu :D... Keď to skúsite otestovať, dajte vedieť, či návod zabral... :)

Eva Víteková

Eva Víteková

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Obyčajná žena s vlastným názorom na dianie vo svete... Občas veľký optimista, ktorého život nepríjemne prekvapí... Zoznam autorových rubrík:  O ľuďochRodinaRecenzieTrapasy zo životaZo zahradkyŽivot za hranicamiNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu