
Keď sa končilo škôlkové obdobie a blížila sa škola. Gúľali sme očami nad informáciami, že deti sú hodnotené v škole až 6. stupňami. Takže obava mojej dcéry: "Dúfam, že keď budem chodiť do školy, nedonesiem šestku.", ma pravidelne rozosmievala. Potom sme sa dozvedeli, že základna škola trvá iba 4 roky. To nám už "padla sánka na zem". Ale otrepali sme sa z toho, veď na to máme času až až... Ale čas letí... A tento školský rok, je už ten rok. Vraj treba zabrať!
Štvorročná základná škola
Podstatný rozdiel so slovenským systémom teda je, že základná škola v Nemecku je len štvorročná. U nás v Bavorsku môže dieťa ďalej študovať na gymnáziu, Realschule (Reálna škola) alebo Mittelschule (v preklade "Stredná škola", ale s našou strednou školou nemá nič spoločné). Na gymnázium idú najlepší žiaci, na Realschule tí s troška horšími výsledkami, ale aj takí, ktorí si na gymnázium netrúfajú a ostatní idú na Mittelschule. Štúdium na gymnáziu sa konči maturitou a študent môže ísť ďalej hneď na vysokú školu. Na Realschule a Mittelschule sa študuje kratšie, potom sa ide na rôzne odborné školy a ak má študent záujem ísť študovať neskôr na vysokú školu, musí si dorobiť maturitu.
V 4. ročníku sa nerobia žiadne písomné alebo ústne prijímačky. Dôležitý je prospech v 4. ročníku základnej školy a to len z 3 predmetov: nemčiny, matematiky a z "Heimat- und Sachunterricht" (zmes prírovedy, zemepisu, dejepisu a fyziky). Štvrtáci nedostávajú polročné vysvedčenia. Až začiatkom mája dostanú "Übertrittszeugnis" (Prestupné vysvedčenie). Na základe priemeru známok na tomto vysvedčení, rodičia môžu prihlásiť deti na "nové" školy. Pre uľahčenie výberu školy, sa mesiac-dva pred zápisom konajú dni otvorených dverí pre záujemcov a rodičov. Pre štúdium na gymnáziu a Realschule je potrebné dosiahnuť prospech do určitého priemeru, ten je daný pevne Ministerstvom školstva.
Trocha nechápem prístupu mnohých rodičov. Prečo treba zabrať teraz. Keď sa dieťa učí pravidelne od prvého ročníka, prečo by to malo byť iné v 4. ročníku. My ideme stále rovnakým tempom a čakáme na májové vysvedčenie... Sú ale prípady, že prvé tri roky rodičia vôbec neriešia prospech dieťaťa a vo 4. ročníku ho "drezúrujú" a platia mu drahé doučovania. Dieťa "zamaká na sebe", dostane sa na výberovu školu a po pár mesiacoch prídu rodičia na to, že dieťa na tú školu nemá. Našťastie systém myslí aj na takéto prípady. Keď dieťa je veľmi slabé na gymnáziu, má možnosť prestúpiť o rok na Realschule. Ale aj opačne, ak je dieťa príliš nadané, môže z Realschule prestúpiť na gymnázium. Podobne to platí aj medzi Realschule a Mittelschule.
Iné zaujímavosti
Čo je tu ešte iné ako na školách u nás? Zaujímavosťou sú prázdniny. Každá spolková krajina má vlastné termíny prázdnin, dokonca aj druhy. Napríklad v Bavorsku máme okrem iného aj Fašiangové a Turicové prázdniny. V Hessensku sa musia deti zaobísť bez nich. Keď si slovenské, hessenské deti alebo deti v Hamburgu užívajú letné prázdniny počas júla, bavorské deti sa potia ešte v školských laviciach. Letné prázdniny sa tu začínajú až v auguste a školský rok tu začína štandardne v polovici septembra.
Na bavorskej základnej škole sa mi páči, že sa riadi heslom: "Učiť sa treba v škole, nie doma." Samozrejme deti dostávajú domáce úlohy, ale len na krátke zopakovanie toho, čo sa naučili v škole. Žiadne dlhé vysedávanie nad domácimi úlohami tu nepoznáme. Deti majú všetky zošity a knihy v škole. Domov nosia iba veci, ktoré potrebujú na vyriešenie domácich úloh alebo na prípravu na písomku. Na niektorých školách resp. v niektorých triedach (je to individuálne a záleží to na učiteľovi) žiaci namiesto zošitov použivajú zakladače resp. rychloviazače, domov si nosia iba pracovné listy, ktoré založia potom v škole do svojho zakladača.
Zaujímavý je aj "život" školy. Okrem tradičných rodičovských združení, sa konajú počas roka individuálne sedenia s učiteľom, ktorý vás informuje o vašom dieťati. Keďže na celotriednom stretnutí rodičov si učiteľ nemôže dovoliť konkretizovať výsledky jednotlivcov. Súkromné informácie sa prísne strážia. Ani deti medzi sebou si nehovoria známky. Učiteľ možno spomenie tých, čo dostali najlepšiu známku, ale o ostatných nepadne pred triedou zmienka. U nás sa pravidelne organizujú navyše aj triedne stretnutia rodičov. Tam si rodičia môžu vymeniť skúsenosti a postrehy ohľadom školy, učiteľov, či výchovy detí. Škola nie je len o učení, každoročne sa konajú rôzne slávnosti, bazáre, športové akcie, na ktorých sa zúčastňujú nielen žiaci, rodičia ale aj iní pribuzní. Po 4 rokoch na základnej škole sú deti v triede a ich rodičia ako jedna veľká rodina.
Za zmienku stoja aj školské autobusy, ktoré umožňujú deťom z väčšej diaľky dopravu do školy. (Tie patria pod mestskú/obecnú správu.) Či dobrovoľníci z radov rodičov, ktorí ráno pred začatím školy a poobede po ukončení vyučovania pomáhajú deťom bezpečne prejsť križovatky a cesty v blízkosti školy...
Aby som nebola len taká pozitívna. Je jedna vec, ktorá mi vadí. Často chce škola výpomoc od rodičov v čase, keď sú deti v škole. To sú ešte dozvuky z čias, keď matky v Nemecku boli väčšinou "len" ženy v domácnosti a tak doobedu mohli vypomáhať. Ale časy sa menia, stále viac matiek pracuje aspoň na čiastočný uväzok a samozrejme práve vtedy, keď sú ich ratolesti v škole.
Pohľad matky a pozorovateľky ;). Ďalšie postrehy rada zhrniem neskôr, keď budem mať osobnú skúsenosť aj vyšším stupňom školstva v Bavorsku.