Internet do každej domácnosti – áno, ale...

Úsilie splnomocnenca vlády pre informatizáciu spoločnosti o štátnu podporu vytvárania nových broadbandových prípojok, je nesporne chvályhodné. Aj pri navrhovanej podpore však potrvá ešte pár rokov, kým dosiahneme stav, ktorý je dnes vo vyspelých krajinách. Domnievam sa, že tento čas by sa dal využiť aj na úvahy o tom, či postačí sústrediť sa len na technickú stránku myšlienky „internetu v každej domácnosti“. Špeciálne, nemali by sme ignorovať začiatok nových trendov, ktoré sú v tomto smere badateľné predovšetkým v USA.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Broadbandové pripojenie domácností do internetu znamená z hľadiska bezpečnosti novú situáciu, hlavne z „globálneho“ pohľadu. Zatiaľ čo v sieti doteraz prevládali počítače, ktoré mali svojich správcov, ktorí zabezpečovali ich konfigurovanie v súlade s bezpečnostnými zásadami či aplikovanie bezpečnostných záplat, pripojením domácností či malých firiem významne narastá počet počítačov v sieti, pre ktoré toto konštatovanie neplatí. Vytvára sa tak značný priestor pre zneužívanie veľkého počtu slabo chránených počítačov k najrôznejším nelegálnym či nemorálnym aktivitám – od skladovania pirátskeho softvéru či detskej pornografie, až po vytváranie rozsiahlych sietí použiteľných na koordinované útoky (denial of service) na vybrané ciele. Nezanedbateľná je aj skutočnosť, že bežní používatelia, bez primeraného vedenia, sú skôr náchylní aktivovať vírusy došlé e-mailom, či stať sa obeťami rôznych podvodov (tzv. Nigeria scam, phishing a podobne).

Za povšimnutie však stojí aj skutočnosť, že rastie počet bežných používateľov, ktorí sú frustrovaní rastúcim množstvom vírusov, spamov či vtieravých reklamných „pop-upov“. Namiesto využívania počítačov a internetu na užitočné aktivity sú nútení pasovať sa so stratou svojich údajov, vymazávaním spamu či s rôznym „spywarom“, ktorí nedokážu odstrániť a ktorý ich tvrdošijne presmerúva na stránky, o ktoré nemajú záujem. Miera znechutenia či bezmocnosti pri pokusoch uviesť počítače do prijateľného stavu vedie k tomu, že postupne rastie počet tých , ktorí rezignovali na používanie domáceho broadbandového pripojenia, resp. ho využívajú iba 2-3 krát za týždeň.

Aj na Slovensku máme používateľov, a nie je ich až tak málo, ktorí sú pri počítači „úplne nemožní“ – zatiaľ ich však zachraňuje skutočnosť, že k internetu sa dostanú len v zamestnaní, kde nad nimi bdejú (a trhajú si vlasy) správcovia systémov. Ak sa táto skutočnosť zanedbá, a pri informatizácii sa pozornosť sústredí len na „technické“ aspekty zvýšenia penetrácie internetu, obávam sa, že informatizácia spoločnosti nás ešte v mnohom prekvapí – a nie vždy príjemne.

Jozef Vyskoč

Jozef Vyskoč

Bloger 
  • Počet článkov:  166
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Živí sa poradenstvom v oblasti bezpečnosti informačných systémov. Pravidelný prispievateľ do patavedeckých seminárov v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  BezpečnosťOchrana súkromiaPatavedaVzdelávanie a výskumNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu