Kde sú hranice súkromia?

Smrť príslušníka námornej pechoty USA v Iraku odkryla zaujímavý problém týkajúci sa ochrany súkromia. Otec nebožtíka sa vehementne dožaduje prístupu k e-mailovému kontu syna ... argumentujúc túžbou zachovať na pamiatku všetko, čo po synovi ostalo. Na druhej strane Yahoo argumentuje, že takýmto sprístupnením by došlo k porušeniu práva na súkromie nielen nebožtíka, ale aj ďalších osôb, s ktorými si písal. Politika ochrany súkromia, ktorú má Yahoo, zaväzuje poskytovateľa neposkytnúť súkromnú korešpondenciu svojich klientov ... a konto i s jeho obsahom zrušiť po uplynutí 90 dní od jeho posledného použitia. Výnimkou môže byť iba rozhodnutie súdu, ktorý overí identitu a vzťah žiadateľa k používateľovi konta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Osobne v prípade stretu emocionálnych argumentov proti racionálnym dávam prednosť profesionálnemu postoju, ktorý nie je zmietaný emóciami. Postoj otca – aspoň taký, aký je mediálne prezentovaný – je síce pochopiteľný, na druhej strane firma, ochotná na základe emocionálnych vyhlásení porušiť sľub, ktorý dáva svojim klientom, má len malú šancu presvedčiť svojich súčasných i budúcich klientov, že v ich prípade to bude inak. Koniec koncov, zásady (politika) ochrany súkromia sa formulujú práve preto, aby bolo jasné, čím sa firma riadi ... a nie preto, aby sa pri prvej vhodnej príležitosti porušovali.

Je jasné, že súčasný e-mail z hľadiska bezpečnosti neposkytuje až tak veľa ... ale dá sa celkom rozumne predpokladať, že nebožtík, či osoby, ktoré mu písali e-maily, asi neočakávali, že k ich textom sa neskôr dostane niekto iný, presnejšie rodinní príslušníci. Kým zo strany Yahoo boli aspoň dlho vopred deklarované zásady nakladania s e-mailami, ku ktorým majú ich zamestnanci prístup, nič nie je známe o tom, ako sa k nakladaniu s e-mailami zosnulého vojaka stavia jeho rodina ... Tu nejde o to, či mali čo skrývať, tu ide o to, že v čase písania e-mailov mali isté očakávania o zaistení súkromia ich komunikácie ... a či sú teraz nároky otca, podložené len emocionálnymi argumentami, dostatočným dôvodom na to, aby tieto očakávania boli spätne anulované. Keďže nič nenasvedčuje tomu, že by tu šlo o viac (záchranu ľudstva, utajované skutočnosti, boj proti terorizmu a podobne), nevidím dôvod prečo by malo dôjsť k takému porušeniu deklarovaných zásad ochrany súkromia.

Je ťažké vymedziť hranice súkromia, rozhodne sa to nedá urobiť presne, jednoznačne a trvale. Deklarácia zásad ochrany súkromia klientov zo strany Yahoo však dáva aspoň akú-takú orientáciu o tom, kde tieto hranice môžme tušiť, a umožňuje sa tomu prispôsobiť. Iste, aj takéto vymedzenie hraníc nemôže byť úplne nemenné. Náhodné a nepredvídané zmeny hraníc, čiste podľa ľubovôle náhodných jedincov, však nepokladám za lepšiu alternatívu.

Jozef Vyskoč

Jozef Vyskoč

Bloger 
  • Počet článkov:  166
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Živí sa poradenstvom v oblasti bezpečnosti informačných systémov. Pravidelný prispievateľ do patavedeckých seminárov v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  BezpečnosťOchrana súkromiaPatavedaVzdelávanie a výskumNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

320 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu