Čo je to pataveda?

Čo je to pataveda? Kto sa s ňou už stretol, pozná odpoveď – „Tam, kde veda končí, tam pataveda ešte len začína.“ Vo svete majú Ig Nobelove ceny, Česi majú Járu Cimrmana, Slováci majú patavedu. Zvlášť pravidelní návštevníci bratislavských patavedeckých seminárov vedia, aké výsledky sa patavedeckým výskumníkom podarilo dosiahnuť – napríklad jednoduchý a presvedčivý dôkaz toho, že rýchlosť tmy je oveľa väčšia ako rýchlosť svetla, či dôkaz toho, že v skutočnosti Boh stvoril najprv Evu a až potom Adama.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Patavedec sa na svoje okolie pozerá očami nezaťaženými predsudkami a tak nečudo, že si všíma to, čo ostatní prehliadajú ... Ilustrujme to na príklade umelých hrboľov, ktoré cestári kladú na cesty, a ktoré pod označením „spomaľovače“ (alebo retardéry) údajne slúžia na spomalenie áut prechádzajúcich týmto úsekom. Skutočnosť je však úplne odlišná – nezaujatý pozorovateľ si všimne, že autá v skutočnosti spomalia ešte pred samotným kontaktom s príslušným hrboľom ... a naopak, bezprostredne po kontakte s ním auto začne zrýchľovať. Zmienené hrboľy by sa teda správne mali označovať ako zrýchľovače. Je jasné, že kaskádovým zapojením viacerých hrboľov za sebou by sa dosiahlo značné zrýchlenie prechádzajúcich áut, a to bez ďalších dodávok energie ... pri vhodnom rozmiestnení dostatočného počtu takýchto zrýchľovacích hrboľov na našich cestách by sme sa teda s minimálnymi nákladmi dopracovali k jednoduchej a ekologickej cestnej doprave!

Každý rok, vždy okolo 1. apríla a 6. decembra (ale pozor, stalo sa už aj, že 1. apríl uznesením rady starších patavedcov trval až do mája) sa patavedci stretávajú v Bratislave a na svojich patavedeckých seminároch oboznamujú verejnosť so svojimi najnovšími výsledkami. Tohtoročný 6. december sa blíži ... ak sa chcete dozvedieť čo je v patavede nové, poznačte si do kalendárov, že ten deň si na poobedie nemáte plánovať žiadne aktivity. Ak by sa vám to nepodarilo, nezúfajte – väčšina patavedeckých príspevkov sa nakoniec aj tak objaví na Internete (moje predchádzajúce patapríspevky nájdete na www.vaf.sk/publikacie.htm ). A pamätajte si – „Pataveda je ako sex ... samozrejme môže mať nejaké praktické vysledky, ale to nie je dôvod, prečo ju robíme!“ (parafráza citátu pripisovaného nositeľovi Nobelovej ceny Richardovi Feynmanovi)

Jozef Vyskoč

Jozef Vyskoč

Bloger 
  • Počet článkov:  166
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Živí sa poradenstvom v oblasti bezpečnosti informačných systémov. Pravidelný prispievateľ do patavedeckých seminárov v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  BezpečnosťOchrana súkromiaPatavedaVzdelávanie a výskumNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu