Zo začiatku musíme ísť pomalšie, lebo povrch je z panelov a pri vyššej rýchlosti máme pocit, že sa auto rozpadne. Cestou dvakrát prekračujeme Dunaj a príjemným prekvapením je, že za mosty nemusíme platiť. Aj keď som čítal, že sú spoplatnené.
Pre spestrenie môjho rozprávania pridávam pár autentických poznámok z denníka dcéry Soni o dnešnom dni (4.8.2013), ktoré bola ochotná publikovať. Dokresľujú takýto "relaxačno - poznávací" typ dovolenky z pohľadu dospievajúcej dcéry. Zároveň vyhlasujeme, že počas dovolenky nebolo ublížené žiadnemu dieťaťu, nedošlo k ich zraneniu ani týraniu a mali zabezpečenú primeranú stravu. :)
Úryvky z denníka:
„Dnes som na svoje pomery vstala dosť neskoro, až o 6.48.“
„Zrazu som zbadala more, boli sme na Mamai. Konečne som sa cítila ako na dovolenke.“

Ideme navštíviť delfinárium, cestou trochu poblúdime, ale aspoň vidíme aj čo sme neplánovali. V cene vstupenky je aj návšteva mikrorezervácie, ktorá približuje život v delte Dunaja. Predstavenie bolo zaujímavé a deťom sa veľmi páčilo. Boli sme na takomto vystúpení prvýkrát. Potom prechádzame autom cez celú Konstancu a dostaneme sa do nášho dnešného cieľa, strediska Eforia Nord.






Letovisko Eforie Nord je druhé najväčšie stredisko na pobreží Čierneho mora v Rumunsku. Nachádza sa zhruba 14 km južne od mesta Constanţa a leží na rovnakej zemepisnej šírke ako Nice.
Ubytovanie máme v hoteli asi 10 minút od mora. Apartmán má dve izby, v každej telka a chladnička. Filipovi sa najviac páčila masážna sprcha s rádiom. Cena na 1 osobu a noc – 8,95 €.



Okúpali sme sa konečne v mori a večer sa vyberieme do centra niečo zjesť. Reštaurácie sú celkom plné, tak musíme dlhšie hľadať. Našli sme nejakú samoobslužnú. Sú tu však tácky, ktoré ja z duše neznášam. Jedlo je chutné, tak zatnem zuby a aj tie tácky vydržím. Má to však dohru. Kamarát Igor si zo mňa odvtedy uťahuje, že v Rumunsku mi boli aj tácky dobré. Ďalší deň strávime pri mori. Teda ženy. Rezervovali si lehátka pod slnečníkom a dokázali tam stráviť celý deň. My s deťmi si cez obed radšej zájdeme pospať do klimatizovanej izby.


Ďalší deň pokračujeme popri pobreží smerom na juh do Bulharska. Na hranici sa chvíľu zdržíme. Colníci si vypisovali akúsi evidenciu. My sme boli hotoví raz – dva. Ale Igorovi napísali miesto Slovenska - Slovinsko a tak museli začať vypisovať odznova. Plánovanou zastávkou je Varna. Toto mesto nieslo v rokoch 1949 až 1956 názov Stalin (podobne ako Brašov). Navštívili sme nádhernú Katedrálu Nanebovstúpenia Panny Márie. Bola postavená pri oslavách nezávislosti Bulharska v rokoch 1880 až 1886. Je symbolom mesta a druhou najväčšou katedrálou v Bulharsku. Prejdeme sa mestom k pozostatkom Rímskych kúpeľov a ďalšiemu skvostu - kostolu sv. Anastázia. Komplex Rímskych kúpeľov zaberal plochu 7 000 m2 a bol postavený v 2. storočí p.n.l. Tieto verejné kúpele boli štvrtými najväčšími v Európe. Zanikli postupne v priebehu 3. až 4. storočia.









Pokračujeme pobrežím Bulharska do Nesebaru.
O tomto prekrásnom mestečku a všeličom inom sa môžete dočítať nabudúce.
Ak sa Vám moje články páčia, môžete ma podporiť svojim hlasom v súťaži Bloger roka 2017.

Ďakujem za Váš hlas.