Covid story trochu inak.

Covid story trochu inak.
Písmo: A- | A+

Na Nový rok 2020 sa na webstránke ProMedMail objavila správa, že v čínskom meste Wuhan boli zistené štyri prípady pľúcneho ochorenia neznámeho pôvodu. Nereagovali na antibiotiká. Potom sa všetko pokašľalo.

A svet už nikdy nebude taký aký bol.

V roku 2016 bol darom od zakladateľa Facebooku a jeho manželky pediatričky Priscilly Chan založený Chan Zuckerberg Biohub - nezávislé a neziskové výskumné centrum, ktoré si dalo za úlohu zabrániť, liečiť alebo zvládať všetky choroby na Zemi do konca 21. storočia.

Jedným z mála pozostatkov pandemického plánu Georgea Busha bol projekt Predict, ktorý mal testovať zvieratá na celom svete, aby zistil, ktoré z nich obsahujú vírusy schopné preskočiť na človeka. Trumpova vláda prestala projekt financovať takže nakoniec nezistil nič. Vôbec to netrápilo šéfa Biohub Joea DeRisiho, ktorý bol presvedčený, že s použitím genómovej technológie našli jednoduchší a praktickejší spôsob na dosiahnutie toho istého cieľa: tým, že zachytia nový vírus akonáhle sa objaví v ľuďoch. Vedeli by aj či sa už niekedy predtým v ľuďoch objavil. Keď nenašli pochopenie u byrokratov z americkej vlády ani WHO, uzavreli partnerstvo s ďalšou neziskovkou - Gates Foundation, s cieľom vybudovania celosvetovej siete kontrolných a výstražných bodov infekčných chorôb.

Ďalším kúskom do skladačky bola organizácia s názvom "Koalícia na inovácie v oblasti epidemickej pripravenosti" (Coalition for Epidemic Preparedness Inovations - CEPI). Bola financovaná vládami európskych krajín, Gates Foundation a inými bohatými nadáciami a firmami za účelom vývoja nových vakcín a rýchlejších spôsobov ich výroby. Na jej čele stál jeden z bývalej strategickej skupinky v Bielom dome Richard Hatchett. Spojil sa s ďalším bývalým spolubojovníkom Carterom Mecherom, aby vytypovali spoločnosti, ktorým by prispeli stovkami miliónov dolárov na ich výskum v oblasti rýchlejšieho a pritom stále bezpečného vývoja a výroby nových vakcín. Vybrali spoločnosť Moderna so sídlom v Bostone, britsko-dánsku firmu Astra-Zeneca a niekoľko ďalších nádejných kandidátov. Už o niekoľko dní poskytli Moderne grant na pokrytie nákladov prvých dvoch štádií klinických skúšok. Nakoniec CEPI poskytla viac než jednu miliardu dolárov rôznym výrobcom snažiacim sa o zrýchlenie vývoja vakcín.

Ešte dlho v priebehu roka 2020 neexistovali vakcíny. Problém mohli ukončiť iba tie, alebo skupinová imunita. Počet ľudí, ktorí by sa museli infikovať, aby bola dosiahnutá sa dal ľahko vypočítať; bola to jednoduchá funkcia reprodukčného čísla. (1-1/R0, kde R0 je reprodukčné číslo). Vzorec odzrkadľuje jednoduchú pravdu - čím nákazlivejšia je choroba, tým viac ľudí sa musí nakaziť, aby bola skupinová imunita dosiahnutá a skupina bola takto teoreticky bezpečná. Napríklad reprodukčné číslo osýpok je 18, čo znamená, že na zastavenie ich šírenia je treba, aby proti nim bolo imúnnych 95% obyvateľstva.

Vývoj počtu nakazených pri rôznych reprodukčných číslach. Deň 0=1.000 prípadov.
Vývoj počtu nakazených pri rôznych reprodukčných číslach. Deň 0=1.000 prípadov. 

V počiatočnom Covid-19 chaose bolo odborníkom jasné, že prvým krokom k zastaveniu pandémie je testovanie, odhalenie nakazených a zabránenie ďalšieho šírenia ich izolovaním na nevyhnutnú dobu. Federálne orgány v USA túto povinnosť zhodili na plecia regionálnych úradov, ktoré na to nemali právomoci ani financie. Okrem toho ani overené a odsúhlasené testy. Chaos vládol v nákupe ochranných pomôcok, vo všeobecnosti prevládal vlažný prístup.

Krajina ani svet na niečo také neboli pripravené. Stratégia bola len ilúziou. Jej princípom je mať vždy, v každej situácii pripravené možnosti riešenia. Ak ich nemáme, panikujeme. Mať pred sebou niečo, nejakú osnovu, postup krokov, mapu aj keď nie sú na sto percent správne, je vždy lepšie než nemať nič.

Pokračovanie https://blog.sme.sk/antonkovalcik/spolocnost/pribeh-vakciny

Zdroj informácií: Prof. Sarah Gilbert, Dr. Catherine Green - Vaxxers.

Michael Lewis - The Premonition.

Skryť Zatvoriť reklamu