Slušný Róm – slušný odpad

tak by sa dal pochopiť zdanlivo nevinný názor, ktorý je na Slovensku rozšírený ako mor. Prednedávnom (už to bude nejaký ten piatok, ale je to večne aktuálne) som sa s ním stretol znova na Spiši na akomsi občianskom fóre. Ten názor znie:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Povinnosťou Rómov, ktorí žijú slušne, je chodiť do rómskych osád a agitovať. Podľa ctiteľov tohto – inak efektívneho – nápadu to pomôže vyriešiť tzv. rómsky problém. Už samotný zaužívaný názov tohto problému je blbosť. Rómsky problém, židovská otázka a iné, to sú veľavravné názvy, taktne maskujúce zhovadilosť doby. V skutočnosti tu neexistuje žiadny rómsky problém. Je tu "len" problém s ľuďmi, ktorí nemajú úctu k vzdelaniu, práci a iným ľuďom, ktorí často a možno aj radi kradnú a nezriedka smrdia ako prasce. Či sú modrí, čierni alebo zelení, na tom vôbec nezáleží. Slušný Róm, ktorý spĺňa požiadavky kladené na slušného človeka v týchto zemepisných šírkach, má voči týmto asociálom rovnaké povinnosti, ako ktorýkoľvek iný slušný človek. Povedané rečou zákona – žiadne. Čo sa týka práv slušného človeka, opäť si pomôžem zákonom – má právo sa na nich úplne, ale úplne vykašľať. Zákon toto právo nikomu z nás neupiera. Všetko, čo robíme navyše, je len dobrá vôľa a pud sebazáchovy.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tým nechcem povedať, že je správne rezignovať na riešenie problémov ľudí, ktorí nechcú, nevedia alebo nemôžu rešpektovať pravidlá slušného života. Chcel som len povedať, že vyvodzovať povinnosti alebo zodpovednosti na základe farby kože je rasizmus hrubého kalibru.

Ján Babarík

Ján Babarík

Bloger 
  • Počet článkov:  218
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu