Na Balkáne nič nové

Dlho som dnes sedel na záchode, tlačiac... teda topiac sa v tlači a keď mi už tak stŕpli nohy, že som nemohol čítať, tak som sa tupo zahľadel na poličku s toaletným papierom a hlboko sa zamyslel. Prišiel som na toto: V Kosove nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť lepšie. (Zaprisahal som sa, že sa nevtiahnem do diskusie o Kosove. Aj bez toho si už občas pripadám ako Stredoslovák. Ale musím, lebo úchylný názor tu absentuje.)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (98)

Začnem tým, že v tomto konflikte nevidím vinníka. Na malom kúsku zeme sa tu jednoducho zle usporiadal svet. Dobré riešenie neexistuje, len zlé a horšie. Vyhlásenie nezávislosti považujem za zlé. Kým vysvetlím prečo, urobme si malý výlet.

Ilyrovia, predkovia Albáncov, sa na tomto území usadili ešte v staroveku. Neviem presne kedy, asi som bol vtedy v Anglicku, tak mi to ušlo. Ale bolo to dávno pred Slovanmi. Kontrolovali územie Kosova až do konca 13.storočia a Srbi nasledujúcich dvesto rokov. Od roku 1389 do roku 1913 patrilo Kosovo Turecku. V 17.storočí ho Srbi začali masovo opúšťať (nie dobrovoľne) a Turci začali masovo dovážať Albáncov (asi dobrovoľne). Tak. Kto má väčšie právo? Koho je Kosovo kolískou?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viem, veľa je podobných osudov. Námatkovo z nášho okolia: Severní Íri, Baskovia, Katalánci, Palestínci, Zalužanci, Kurdi, Turci na Cypre... Mnohí by radi samostatnosť, ale Kosovo nie je šablóna, ktorá sa dá len tak preložiť. Každá kauza má iný backround, iné politické a historické súvislosti, inú mieru odhodlania zabíjať a nechať sa zabiť, inú pamäť na iné zverstvá, inú zrelosť pre chirurgický rez. Hrnčiarske Zalužany váhajú s vyhlásením samostatnosti preto, lebo nemajú námestie, pivovar a dostatočný počet tupcov pre parlament.

Aká bola druhá možnosť? Nechať Kosovo ako súčasť Juhoslávie, samozrejme, pod neustálou ochranou medzinárodných vojenských misií. Keď by jedného dňa misie odišli, začali by násilnosti, ktoré by vyústili do vojny, ktorú by medzinárodné spoločenstvo potlačilo a boli by sme tam, kde sme teraz. Po tom, čo sa stalo v Kosove koncom 90-tych rokov, už Kosovo nemôže byť súčasťou Srbska. Nie bez násilia, tvrdej ruky Slobodana Miloševiča a zhovievavej nečinnosti Kofi Annana.

SkryťVypnúť reklamu

Medzinárodné právo? Referendum a voľby nie sú vari dostatočnými autoritami, tobôž v súvislosti s Juhosláviou posledných dvoch dekád?

V Kosove je zle a relatívne zle v ňom bolo stále. Ale nie tak zle, aby nemohlo byť lepšie. Podaktorí ma zotriete pod čiernu zem za tento článok, nočak? Nielenže súhlasím so samostatným Kosovom, ale dokonca za tým vo svojej zaslepenosti ani nevidím americké záujmy (vplyv áno). Budem sa brániť ako pes, ale až poobede, lebo teraz som v Brne.

Ján Babarík

Ján Babarík

Bloger 
  • Počet článkov:  220
  •  | 
  • Páči sa:  112x

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu