Baptistický patologický amerikofil z kežmarského Laboratória pre výskum americkej subkultúry (LVAS) Berky Jariabok v predvčerajšom rozhovore s Karolom Sudorom povedal, že keď už aj LVAS, ktoré je známe svojim nekritickým obdivom k Bushovej administratíve, skloňuje americký postoj k mučeniu v negatívnych súvislostiach, tak je už naozaj zle. „Horšie bolo už len vtedy,“ povedal Jariabok, “keď nás Češi porazili v Petrohrade.“ Kým sa vrátim k Američanom, urobme si krátku exkurziu po svete.
Mučenie v čínskych väzniciach je notoricky známe. Netvrdím, že je pravidlom, ale Ujguri či Falun Gong by nám mohli rozprávať. Keď poviem, že mučenie – alebo mučeniu podobný šikan sa objavuje aj v ruských väzniciach, kasárňach, či policajných staniciach, asi tým nevyvolám s diskutérmi žiadnu hádku. Jednoducho, v Číne a v Rusku neradno sedieť. Ak by sme chceli vymenovať všetky štáty sveta, v ktorých mučenie nie je zriedkavou výnimkou, ale pomerne častým javom, sedeli by sme tu do rána. Dajte si do vyhľadávača torture alebo mučenie a do leta to všetko neprečítate, slabšie povahy sa z tých fotografií ...
Prečo nám tak vadí, že Američania mučia v Abu Ghraib alebo Guantanáme, že CIA predala do Jordánska v rokoch 2001 - 2004 štrnásť väzňov, aby ich Jordánci mučili? Bagdádske väzenie Abu Ghraib bolo notoricky známe už pred dvadsiatimi rokmi. V časoch najväčšej slávy v ňom bývalo naraz uväznených až 50 000 mužov a žien, popravy boli na programe každý týždeň. Vtedy po ňom ani pes neštekol. Guantanámo na Kube. Koľko kriku okolo brutálnych výsluchov väznených ľudí, ale takmer ani slovo o podobnej praxi Kubáncov. V Bangladéši niekoľko dní mučili policajti 9-ročného chlapca a nestalo sa im nič, dokonca sme sa o tom ani nedozvedeli, keď to prasklo. Američan Graner dostal za ponižovanie väzňov v Abu Ghraib 10 rokov. Mučenie v Mexiku je trestným činom od roku 2003, ale pokračuje sa veselo ďalej a nikto nebol zaň odsúdený. Vyšetrujú totiž ľudia, ktorí sú na jednej lodi s mučiteľmi. Nie je ľahké odsúdiť svojich.
Prečo nám teda tak veľmi vadí, že Američania mučia, ale sme relatívne zhovievaví k správam o mučení v iných prípadoch? Vidím tri (základné) dôvody:
1. Sú z nášho tábora. USA sú jedinou krajinou na svete, ktorá má rovnakú alebo podobnú štátnu politiku ako Slovensko a mučí ľudí. Zároveň sú nepopulárni, takže každá zlá správa o nich "poteší".
2. Nemučia tajne, ale systémovo, poloverejne (vie sa o tom, sami to priznávajú, len sa to nevidí), s posvätením z najvyšších miest. Síce sa posvätenie vzťahuje len na tzv. no-hands torture (bez priameho fyzického poškodenia tela - odopretie spánku, simulované topenie, neprestávajúca hudba, dlhé státie bez pohybu a pod.), ale ďakujem pekne!
Toto mi dosť vadí, je to pre nás hanba. Keď sa už pasovali do pozície svetového policajta – a ja im to neberiem, naopak – musia sa správať korektne, pretože každý ich čin padá na plecia ich spojencov. To, že teroristi odrezávali hlavy zajatcom pred televíznou kamerou bolo ohavné a zverské, ale teroristi nie sú naši. Vravel som si, veď preto po nás tak idú, lebo sú iní. Keď americkí vojaci mučia islamských mužov (toto je link na reklamu, nie skutočny waterboarding), je to pre mňa horšie, pretože som občanom štátu, ktorý ich v ťažení podporuje. Nevraviac o tom, že takýmto spôsobom "vyťažené" informácie nie sú spoľahlivé. Mučený človek sa rád prizná k čomukoľvek, čo aspoň nakrátko zastaví jeho utrpenie.
Svoje názory na islam som nikdy neskrýval, ani svoje názory na USA (viď iné články na mojom blogu). Že sa v posledných rokoch znížila bezpečnosť bytia na Zemi, to nepripisujem zahraničnej politike USA. Myslím si, že nebyť ich demonštrácie sily a odhodlania ju použiť, bolo by na svete (ak nie momentálne, tak v budúcnosti) dusnejšie. Ale pripájam sa ku všetkým, ktorí sa chcú dištancovať od ... nedôstojného? neľudského? neeurópskeho? správania sa k väzňom a zajatcom.
A na záver tretí dôvod: Sami to na seba napráskajú, sami sa za to trestajú, usvedčiť autority v USA z porušenia slušného správania je bezpečné a netrestné, takže sa do nich dobre kope.
Nebudem sa unúvať nejakým zhrnutím alebo pointou. Vsjo jásna, ili net?