Nechajme ich, nech sa boja!

Pred rokmi som bol u kmotra vo Vrútkach na správe vtedajšej ChKO Veľká Fatra. Chovali tam vo voliére divú labuď. Mala zlomené krídlo, tak ju liečili. Ako sme tam na dvore stáli, pofajčievali a pozerali sa na ňu, kmotor zobral palicu a cez mreže do nej začal šťuchať. Čo blbneš, vravím. Nesmie si na nás zvyknúť, povedal kmotor. Keď ju vypustíme, musí sa ľudí báť, inak neprežije. Dnes som si na tú príhodu spomenul, keď sa ma v lese snažil buzerovať akýsi poľovník, pretože môj Herpes prehnal zajaca. Prehnal ho, ako hovoríme my, Slováci, andr kontrol. (Viď súvisiaci článok.) Nebudem popisovať rozhovor, ktorý by si jemnejšie povahy mýlili s hádkou, prejdem k meritu veci. Pretože kto meritom sa zaháňa, meritom zabitý jest, chcel svojho času napísať Pavol Orságh Jariabok, len nevedel, čo je meritum.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

 


 Bol to oravský magor, čo vám budem hovoriť. A národ oboril sa na národ s úmyslom vraždy, s besom skaziteľa. Kres spráskal pušiek, zahrmeli delá... Boha, je to vôbec slovenčina? Ale na ženy to zaberá. Nemám to odskúšané, len sa tak domnievam, že vysoliť pár veršov Hviezdoslavovej kvázi slovenčiny by zlomilo aj vola. Čo, dámy? Nechajte dýchať hoviadko i dieťa, nebráňte tráve asimilovať. Kto asimiluje, asi miluje, a chce žiť. Ale to už bol asi Kostra, alebo kto. Ako svojho času povedal populárny novohradský astrofyzik Berky Jariabok, chuj s tým!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Amerike som zažil anomálie, ktoré sú na prvý pohľad milé. Napríklad sa vám na dvore pasie stádo jeleňov. Alebo vám do záhrady vlezie kŕdeľ divých moriakov a úplne vás ignorujú. Na prvý pohľad je to skutočne nádherná symbióza človeka s prírodou. Pri hlbšom vnímaní je to však to isté, ako keby do líščej nory vliezol králik. Toto zbližovanie povedie k asimilácie, ktorej konečným dôsledkom bude zdomácnenie divej zveri,de facto jej vyhynutie.

Preto, keď sa zajtra Herpes rozbehne za zdravým srncom (pretože srny sú teraz gravidné), alebo za zajacom, tak ho nechám. Nech sa nás boja. Človek je predátor, žiadny iný mäsožravec nemá takú spotrebu, a oni, ak chcú prežiť, musia sa nás báť. Jean Jacques Rousseau svojho času hlásal návrat k prírode. Ľubomír Feldek mu odpovedal vetou, ktorá stojí za zapamätanie: „Človek, preč od prírody!“

SkryťVypnúť reklamu

Neodpustím si ešte zopár nádherných veršov, keď už som sa tak rozvášnil. Zabudol som, od koho sú. Nejaká Ellery Wheeler Wilcox, boha, neviem, ako sa to píše, ani na internete tí neni, je to už dobrých dvadsať rokov, čo som tom čítal, ale stále ma to drží, pretože v tých veršoch je ukrytá podstat sveta: Vždyť je to moudrost, žít a mít rád,

brát, co ti osud či bozi chtí dát.

Na nic se neptat, nic motlitbou nutit,

urychlit odliv, jak vítáme vzdutí

zulíbat rty a pohladit vlas

mít své a držet

a pustit to včas.

A je načase, aby sme to pustili. Herpes, naháňaj strach!

Ján Babarík

Ján Babarík

Bloger 
  • Počet článkov:  220
  •  | 
  • Páči sa:  112x

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu