Už dosť!

V roku 1998 sme robili kampaň Cesta pre Slovensko. Priaznivci Mečiara a mečiarizmu ju mohli vnímať provokatívne. Táto kampaň pomerne jasne ich modly a ideály definovala ako zlo, ktoré ubližuje slušným ľuďom. Táto kampaň mečiarovcov mohla urážať. Kolega Arpád Krausz, ktorý viedol jednu skupinu aktivistov, sa dostal do Trnavy v čase legendárneho zjazdu HZDS na miestnom štadióne. Keď mečiarovci vychádzali, priamo pri vchode im Árpiho ľudia strkali do rúk brožúrky. Keď sme sa ho pýtali, prečo ich takto provokuje, povedal, že na to má právo. Čo keby vtedy títo mečiarovci Árpiho zabili a spálili mu dom? Tvrdili by multikulturalisti a rôzni tolerantní pacifisti, že ich nemal provokovať?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Moslimovia priniesli do Európy niečo, čo sme tu už dávno nemali: náboženský fundamentalizmus. Francúzski učitelia majú problémy s moslimskými žiakmi pri výuke holocaustu a Darwina, švajčiarska (!) firma Nestlé sa musela veľmi pohotovo dištancovať od Dánska, aby sa vyhla útokom, nórska vláda zavádza embargo na tovar z Izraela, lebo sa Palestínci vyhrážali, že pobijú Nórov na území Gazy, Burger King stiahol z predaja zmrzlinové kornútky, lebo čokoládový ornament pripomína slovo Alah napísané arabským písmom, z anglických väzníc zmizli anglické vlajky, lebo je na nich kríž sv.Juraja, pod ktorým sa viedli križiacke výpravy pred 1000 (!) rokmi, keď na Broadway uviedli divadelné predstavenie, v ktorom Ježiš súložil s Judášom, The New York Times písal chválospevy o invenčnej odvahe autora. Karikatúry Mohameda, ktorý pred 1400 rokmi viedol viac ako 90 útočných vojen, denník uverejniť nechcel z úcty k islamu. Skutočným dôvodom bolo, že adresy vydavateľov denníka sú na internete a položiť im bombu do domu by zvládol aj pätnásťročný chlapec z Damasku.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po tomto odstavci prišiel čas na citovanie editora týždenníka Jyllands-Posten Fleminga Rosa: Niektorí moslimovia sa snažia presadiť náboženské tabu vo verejnej doméne. Tým sa nedožadujú môjho rešpektu, ale mojej podriadenosti.

Prečo to všetko tak šialene eskaluje? Dánsky spisovateľ Kare Bluitgen požiadal noviny Jyllands-Posten, aby mu pomohli nájsť ilustrátora knihy pre deti o Mohamedovi. Noviny vypísali súťaž, ktorá sa vymkla a nie všetky karikatúry sú do knihy pre deti. Denník ich 30.septembra 2005 zverejnil. Pozrite sa na ne. Odporúčam ešte tento zaujímavý dánsky blog.

O štyri mesiace neskôr vypuklo moslimské vydieranie: Ak sa nebudeme v Európe správať podľa ich zvyklostí, bude zle. Nebudem riešiť, prečo až o štyri mesiace. Kladiem si otázku, kde berú demonštranti v chudobných mestečkách Dánske vlajky, aby ich pálili, kde videli karikatúry, keď ich noviny na Blízkom východe nesmú zverejniť.

Skryť Vypnúť reklamu

Kvôli týmto čarbanicám zomrelu už najmenej 11 ľudí, vyhorelo niekoľko ambasád, došlo k útokom na Švédov, pretože sú Škandinávci. (! My sme Európania, kedy si nás spoja s Dánmi?) Čo ak by nejaké noviny v Ružomberku napísali, že Mohamed bol pako? Ospravedlní to moslimov, ak zabijú Slováka? My sme rozdelili štát bez jedinej facky. Nech mi nikto nevraví, že ma títo zakomplexovaní barbari bez štipky pudu sebazáchovy, bez štipky úcty k životu a k iným, môžu niečím obohatiť. Akurát tak olovom.

Treba s nimi rokovať, vyjednávať, snažiť sa ich pochopiť. Kto by sa teraz pred nich postavil a povedal: Buďme priatelia, naučme sa spolu žiť? (foto Reuters)

Skryť Vypnúť reklamu

Nie sú všetci takí? Do palestínskeho parlamentu sa dostala žena, ktorej jedinou devízou bolo, že jej traja synovia „padli“ v izraelských autobusoch ovešaní bombami. Iste, otvorených prejavov podpory terorizmu sa zúčastňuje menšina moslimov. Výrazná menšina. Ale otvorených prejavov odsúdenia sa nezúčastňuje takmer žiaden. Aj tí najväčší moslimskí demokrati sú schopní povedať, že Američania si útoky na dvojičky zaslúžili (kto konkrétne zo zabitých si zaslúžil umrieť rukou moslima? Chcem meno!), sú schopní povedať, že reakcie na karikatúry sú síce prehnané, ale oni sú takí impulzívni, takže ich netreba dráždiť. Nebudem ich hádzať do jedného vreca, aj keď mám pod vplyvom posledných udalostí k tomu výrazné sklony. Neodpustím si však jeden otrepaný fakt: Nie všetci moslimovia sú teroristi, ale takmer každý terorista je moslim.

Skryť Vypnúť reklamu

Európsku demokraciu budujeme niekoľko desaťročí. Nedovoľme jej zánik len preto, lebo nerozpoznáme, kedy od tolerancie prejdeme k zbabelosti. Je načase povedať "už dosť." Budem v obchodoch vyhľadávať dánske výrobky. Budem voliť politikov, ktorí nebudú ustupovať až do najposlednejšieho kúta.

http://www.supportdenmark.com/other/support_denmark_slovak2.GIF

Ján Babarík

Ján Babarík

Bloger 
  • Počet článkov:  218
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu