ktorá je z geomorfologiského hľadiska najzaujímavejším územím Severnej Ameriky, pričom niektoré tunajšie povrchové tvary nemajú vo svete obdobu.
Park má rozlohu 298 km2, teda je asi o tretinu väčší než NP Slovenský raj. Skrášľuje ho okolo 1.500 skalných brán, oblúkov a okien. Obdivuhodné v ňom však zďaleka nie sú len tie.


V r. 1929 bolo územie vyhlásené za Národný pamätník, resp. Národnú prírodnú rezerváciu, a v r. 1971 bolo povýšené na národný park.

Park je akoby vreckovým vydaním zmesi niektorých iných národných parkov USA. Konkrétne táto časť pripomína Monument Valley v Národnej prírodnej rezervácii Navajo v severnej Arizone, neďaleko hranice s Utahom.

Nad parkom sa vypína pohorie La Sal Mountains, kde miestami sa drží sneh až do júla.


Čudesné tvary.


Vstup do Diablovej záhrady.

Žiadneho diabla, minimálne živého nie..., sme v nej však nestretli.

Ďáblik si vo svojej záhradke zdá sa pestuje kvety...




Táto časť parku pre zmenu pripomína Národný park Bryce Canyon.

Malý potôčik je tu vidieť aj v lete.

Riečka Salt Wash v Salt Valley.

Vďaka riečke sa tu voľakedy farmárčilo. Ide o bývalý Wolfov ranč.

V kráľovstve deravých skál:
Vznikom skalných okien, mostov a brán sa prírodný proces nekončí. Skalné otvory sa tisícročiami stále zväčšujú až dôjde k prelomeniu stále tenšej hornej vrstvy. V Národnom parku Arches je možné pozorovať všetky štádia ich zvetrávania a tiež vznik nových otvorov; avšak v prvom rade úchvatnú prírodu.



Severné okno.

Južné okno.


Landscape Arch s rozpätím 92 metrov a výškou 30 metrov je zrejme najväčším skalným oblúkom na svete.

Najpôsobivejšia skalná brána parku je Delicate Arch. Jej vnútorná časť sa klenie do výšky 10 metrov. Nachádza sa vo výške 1.474 m.n.m. Najvyšší bod parku je ešte o čosi vyššie, vo výške 1.723 m.n.m.


Niečo cez dvoj kilometrový stúpajúci chodník vedúci k Delicate Arch som kvôli pomerne veľkému teplu (v chládku 39°C) absolvoval z celej našej "výpravy" sám, keď som sa kvôli tomu do parku vrátil v podvečer. Bolo stále tak teplo, že aj keď som miestami bežal, nestihol som sa spotiť, lebo všetok pot sa okamžite vyparoval. Inak piť v takom teple Slnkom vyhriatu vodu nie je tak príjemné ako piť čaj v nej vymacerovaný, ktorý sa v takom teple stihne vo fľaši vyluhovať za jednu hodinu.

Delicate Arch sa týči nad kedysi úrodným údolím Salt Valley, kde vďaka riečke, alebo skôr potoku Salt Wash, sa kedysi aj farmárčilo. Okrem havranov je možné pri pozornom sledovaní v parku vzhliadnuť z vtákov napr. aj orla skalného. Vo všeobecnosti je tu viac života než sa zdá. Väčšina cicavcov je však aktívna v noci. Cez deň je možné zazrieť ovcu hruborohú, mule deer, líšku, divoké králiky...

Záber známy zo znaku štátu Utah. Pri pohľade na túto skalnatú, resp. pieskovcovú púšť sa ani neche veriť, že v do veľkej miery polopúštnom Utahu, v Salt Lake City, sa odohrali zimné olympijské hry (2002).


Opúšťam park a je mi jasné, že za jeden deň, aj to nie celý, som videl len časť z tej krásy, ktorú tu prírodné sily, alebo živly prírody vytvorili.