Viaceré povrchové útvary, ktoré je tu možné obdivovať, nemajú obdobu nikde inde na svete. Medzi najznámejšie lokality, v ktorých sa nachádzajú, patria: NP Arches (skalné okná a brány), NP Capitol Reef (vysoká pieskovcová bariéra), Zion (hlboký kaňon vyhĺbený vo farebných pieskovcoch) a NP Bryce Canon, ktorého uzretie mnohí považujú za podobný zážitok aký poskytuje preslávený arizonský Grand Canyon. Nájdeme tu veže, vežičky, stĺpy v obrovskom, na dĺžku 19 km amfiteátri, labyrinty oranžových, načervenalých, žltých a bielych vápencov.
Doposiaľ sme mali to šťastie vidieť NP Arches a NP Zion. Zo Zionu, ktorému sa venoval predošlý článok, máme namierené práve do Bryce kaňonu. A hneď na začiatku cesty k nemu, tesne za hranicami NP Zion, už míňame malú ochutnávku tohto kaňonu:


Tak takéto úrodné údolie sme na juhu Utahu nečakali (zvlášť keď aj severnejšie sú polopúštne oblasti a samotný neďaleký NP Zion je v podstate oázou v púšti). Je to spôsobené pomerne vysokou nadmorskou výškou a okolitými horami (Dixie National Forest), z ktorých do údolia steká aj táto riečka (pravdepodobne East Fork Sevier River):

Ono sa to nezdá, ale celá táto oblasť je náhornou plošinou bežne presahujúcou nadmorskú výšku 2 tisíc metrov pričom samotný NP Bryce Canyon leží v nadmorskej výške 2200 až 3000 m.

Sfarbenie skál dáva tušiť, že NP Bryce Canyon je už na dosah.
NP Bryce Canyon:


Ako vidieť, národný park zďaleka nie je len o kaňone.



Rieku ani riečku v kaňone nenájdete. Ale my sme našli na území NP potok, ktorý by sa v týchto končinách dal nazvať riečkou, a dokonca aj vodopád a to v horúcom júli! Ale o tom trochu neskôr.

Národný park bol založený v r. 1923 na rozlohe približne 33 x 10 km na juhozápade Utahu pri mestečku Cannonville. Susedí s veľkou prírodnou chránenou oblasťou Dixie National Forest, ktorá patrí do ešte väčšej oblasti - Grand Staircase-Escalante National Monument, ktorá sa tiahne desiatky kilometrov na východ až k NP Grand Canyon a na sever až k NP Capitol Reef.


Ako vznikol názov parku? Nesie meno mormona, ktorý sa volal Ebenezer Bryce a ktorý sa tu v r. 1875-1880 pokúšal chovať hovädzí dobytok. Vzhľadom k tomu, že celé dni nerobil nič, len zháňal kravičky zmetene blúdiace v nepriehľadnom bludisku, tvrdil, že toto miesto je dobré tak akurát na strácanie kráv. Netušil, že vďaka tomu nebude jeho meno nikdy zabudnuté.


Aténska Akropola, alebo najznámejší budhistický kláštor na svete?...
Mnohé tunajšie skalné útvary nesú mená po známych svetových stavbách, napr. Tower Bridge, Čínsky múr... ale aj osobnostiach: kamenná kráľovná Viktória, pápež... Indiáni z kmeňa Paiute toto územie výstižne prirovnávali k postavám svojich bojovníkov pred bojom. Podľa indiánskych povestí stvoril tento prírodný div rozhnevaný Manitou, ktorý tu nechal skamenieť neposlušných a bezbožných indiánov.




K čomu by ste prirovnali toto? Myslím že v Maroku je staré púštne mesto podobných farieb s mnohými až 10 poschodovými, odhadom 200 ročnými obytnými domami. Ale aj takéto výnimočné ľudské diela sa prírodnej kráse len sotva môžu rovnať.





Water Canyon v NP Bryce Canyon:







Vydávame sa smerom severovýchod -k NP Capitol Reef:

Očarenie prírodou nekončí ani za hranicami NP Bryce Canyon. Až k NP Capitol Reef budeme prechádzať alebo lemovať Dixie National Forest a Grand Staircase-Escalante National Monument.


Escalante Slick Rock Region.

Neďaleko odtiaľto sa nachádza Calf Creek Canyon, ktorý ukrýva takéto nádherné vodopády, Upper and Lower Calf Creek Falls, o ktorých sme ale nevedeli a tak ponúkam len vypožičané foto (najprv horný a potom dolný vodopád):



Ráz krajiny sa stále mení...



V Utahu je možné zažiť aj "hrebeňovú túru" autom. Takých zákrut krútiacich sa ako had tu je viac.

Dixie National Forest:

Osikové háje.

Prechádzame horským priesmykom s nadmorskou výškou 2.926 m.
Na druhej strane už vidíme časť nášho ďalšieho cieľa: Capitol Reef.

Po dosť vyčerpávajúcej "nikdy sa nekončiacej" ceste z Bryce Canyon na sever sa ubytovávame pred bránami Capitol Reef v mestečku Bicknell, pozostávajúcom z pár domov, kde hádam prvý krát na ceste z Kalifornie cez Nevadu zažívame, ak nepočítame horské prechody, prijateľné letné teploty, teda aspoň pod 35°C. Ale bodaj by nie, keď Bicknell leží v nadmorskej výške vyše 2.000 m. Na jednom kopci nad mestečkom je dokonca vidno ešte ešte aj v júli sneh.
Bicknell:






Okolie Bicknellu - Dixie NF, ktorým sme "brázdili" deň pred tým.
NP Capitol Reef:
Primárnym, jedinečným znakom parku je vysoká a veľmi dlhá, až 160 km pieskovcová bariéra tiahnúca sa od Thousand Lake Mountain až k Lake Powel. Druhé známe meno pre tento veľmi nezvyčajný prírodný úkaz je: Waterpocket Fold, ktoré vzišlo z toho, že táto dlhá skalná (pieskovcová) stena má v sebe množstvo akoby vreciek, ktoré zadržujú dažďovú vodu. No a tretí názov je najkrajší, najvýstižnejší: Vráska na Zemi:











Rieka Fremont tečúca naprieč parkom a vlievajúca sa do Dirty Devil River, a napokon do rieky Colorado.

Capitol Dome.

V parku voľne okrem "vysokej" voľne žije množstvo iných živočíchov, napr. puma. Tie ostnaté drôty nech vás nemýlia, chránia zbytky ovocných sadov, ktoré tu desaťročia prosperovali a ktoré v 1880 založili mormóni. Zriadili tu zavlažovací systém, vystavali osadu, v ktorej fungovala dokonca aj škola.

Tak toto je už trochu staršia záležitosť... Americkí indiáni z kmeňa Anasazi, po ktorých tu dodnes zostali petroglyfy, žili v tejto oblasti minimálne medzi rokom 300 až 1.300.

Rieka Fremont a nástup na turistický chodník Sunset Point.


Hickman Bridge. Ono sa to nezdá, ale jeho dĺžka je 40 m a výška 37 m.

Park toho ukrýva omnoho viac. My sme sa zamerali len na jeho centrálnu úzku časť. Obľubujú ho najmä tí turisti, ktorí uprednostňujú nerušené prírodné prostredie, s čo najmenším počtom turistov, kde je stále čo objavovať.

Takýto úchvatný pohľad v parku môžte zažiť ak máte terénne auto (my sme ho nemali) a absolvujete 95 km dlhý okruh Cathedral Valley Drive.
A tiež tu môžte objaviť, na rieke Vermont, aj vodopád:

Opúšťame národný park a prichádzame do osady Hanksville - jedinej civilizácie široko - ďaleko:

V miestnom, na dané pomery obrovskom moteli, majú asi najzdravšie a najlepšie hamburgery na svete... (plné čerstvej zeleniny).

Hanksville - farma.


V Hanksville sa stáčame zo smeru východ na juh, smerom Glen Canyon a po pravej strane vidíme zrejme Capitol Reef, len z opačnej strany.

O prírodné prekvapenia stále nie je núdza, aj keď ide o bežnú krajinu mimo akejkoľvek chránenej prírodnej oblasti.



Púšť Burr.
Glen Canyon:

Stojíme na úplnom severozápadnom konci nie len Národnej rekreačnej oblasti Glen Cynyon, ale aj umelého jazera Lake Powel. Pár kilometrov ďalej na severozápad sa už nachádza NP Canyon Lands, ktorému bol venovaný jeden zo starších článkov.

Foto vyššie aj nižšie - Rieka Colorado pár metrov pred tým než sa stratí v Lake Powel.



Sútok riek Dirty Devil (vpravo, tá vrchnejšia) a Colorada.

Posledné výbežky Lake Powel a vzadu vľavo sútok riek Dirty Devil a Colorada.

Lake Powel.


Dokonalá farebná infiltrácia...
Opúšťame Glen Canyon a smerujeme k Natural Bridges National Monument:

A opäť sa nestačíme diviť, čím všetkým nás tunajšia príroda stále dokáže prekvapiť.

Stolička.
Natural Bridges National Monument:

Zatiaľ žiadne mosty.



Sipapu Bridge: Jeho rozpätie je 81 metrov! Sipapu v jazyku domorodých obyvateľov, ktorí obývali tieto končiny, znamená miesto, odkiaľ ich predkovia prichádzali na svet.

Owachomo Bridge. Jeho rozpätie je 54 metrov.

Jeden z pohľadov do diaľky z Natural Bridges National Monument.
Capitol Reef na pokračovanie:




Svoju dnešnú púť končíme v meste Blanding:

Hlavná ulica.




Blending a juhovýchod Utahu z výšky; vypožičané foto.
Blanding - to je aj najvzdialenejší bod od aktuálneho východzieho miesta (San Jose) nášho 3. putovania po USA. Budúca časť bude venovaná perlám Arizony.
Použitá lit.: Lidé a Země (1999)