V Národnom parku Gesäuse. Reichenstein 2.251 m

Písmo: A- | A+

Pár kilometrov západne od pohoria Hochschwab, ktorému bol venovaný jeden z predošlých článkov na tomto blogu, sa nachádza ďalšie, nemenej krásne pohorie: Eisenerzerské Alpy

patriace s Ennstalskými Alpami do najmladšieho rakúskeho národného parku: Gesäuse. Štajerská zemská vláda rozhodla o jeho vyhlásení v r. 1997. Obe spomínané pohoria parku rozdeľuje známa vodácka rieka Enns. Toľko k teórii, resp. k faktom.

K výletu: V jedno upršané augustové ráno sme vyrazili mikrobusom CK Adrentour z Bratislavy s plánom, ak nám to počasie dovolí, vystúpiť na 5. najvyšší, a údajne 2. najznámejší a náročnosťou výstupu bez istenia  najťažšie zdolateľný vrchol Národného parku Gesäuse: Reichenstein 2.251 m. Čím viac sme sa blížili k cieľu, tým viac sa k nášmu potešeniu počasie zlepšovalo.     

005rachzdialky.jpg

Reichenstein leží presne na juhozápadnej hranici parku. (Priblíženie z juhu, z diaľnice). Takže tie holoruby nie sú súčasťou parku.  

017rachhmla.jpg

050rachradim.jpg

Reichenstein je na pravo. Záverečné foto odhalí celú jeho krásu.

066rachpleso.jpg

Pohľad na severo-východ.

063parta.jpg

078rachnizketatry.jpg

Pohľad... asi na juhovýchod. 

105rachdusan.jpg

Na tomto mieste by som chcel uviesť pre prípadných turistov, ktorí by sa na tento vrchol chceli niekedy vydať, že ide technicky o jeden z najnáročnejších trekingových výstupov bez istenia a v dňoch v ktorých hrozí dážď by som ho vôbec neodporúčal. Najmä zísť dole je problém, aj za suchého počasia.  

117rachradimdva.jpg

V strede hore, v pozadí s nebom, je vidieť jedného z našej "výpravy", rozťahujúceho tam ruky. Kto má lepšie oči, možno zistí o koho ide...  

126rachkriz.jpg

Inak o náročnosti výstupu svedčí aj ten fakt, že zo "siedmich statočných" na vrchol vyšla menšia polovica - traja. Zvyšná časť "výpravy" sa rozhodla vrátiť pri prvom z troch alebo štyroch nepríjemných úsekov.    

133rachvyhlad.jpg

Pohľad na sever. 

123dvojvrchol.jpg

Pohľad na severozápad.

132rieka.jpg

Priblíženie z vrcholu: rieka Enns. Jej, pre vodákov najdivokejší úsek preteká práve národným parkom Gesäuse.  

149rachcelkovy.jpg

Pohľad na východ. Na pravo najvyšší vrch národného parku: Hochtor 2.365 m.

141rachja.jpg

No, ešte to nejako zísť aj dole...

160rachnapasi.jpg

Na ceste späť, alebo "na paši". Pre vitariána Radima také množstvo čučoriedok čo tu rástlo bolo niečo ako švédske stoly pre obyčajnú populáciu. 

156rachparkdva.jpg

Pohľad na západ pri zostupe. 

162rachchata.jpg

Krásavec v plnej kráse.