v rámci celého mohutného reťazca Skalnatých hôr. Z coloradskej Osiky, teda Aspenu, mierime na hlavný hrebeň Skalnatých hôr.


Opúšťame White River National Forest. Stúpame nad mestečko a dostávame sa k hranici 3.000 výškových metrov pričom stále stúpame. Zostáva nám ešte nejakých 700 výškových metrov k horskému priesmyku Independance Pass.



A sme hore. Independance Pass (3.687 m).

Niektorý z okolitých vrchov nad horským priesmykom by mal byť známy Mt. Elbert 4.399 m. Nevieme však ktorý.


Po prestávke, krátkej prechádzke a nadýchaní sa riedkeho vzduchu sa pomaly spúšťame do nižších polôh.

Pod nami pozorujeme meandrujúcu, k životu sa prebúdzajúcu riečku.

Hlavný hrebeň Skalnatých hôr sme "zdolali" a po ďalšej malej prestávke sa vydávame zelenými kotlinami k ďalším, odľahlejším východným "partiám" pomerne širokého pásma týchto hôr.

Dedinka v údolí...


Skoro ako na Liptove.

Pre krátkosť času a "rozsiahlosť múzea" sa k bližšej obhliadke nezastavujeme.


Z jednej širokej horskej kotliny sa sa dostávame cez menší horský prechod s čudesnými skalnými útvarmi do ďalšej, ešte rozsiahlejšej kotliny:



Vysokú máme na "dostrel".



Coloradské osady.

Sme v Pike National Forest. Odtiaľto nám zostáva už len pár kilometrov do Woodland Parku, našej poslednej zastávky nášho 8 dňového putovania po USA.


Mestečko Woodland Park má 6.000 obyvateľov a leží v nadmorskej výške 2.580 m. n. m. priamo pod horou Pike Peak (4.301 m), na ktorú chceme vystúpiť nasledujúci deň.

Za pozornosť, okrem pobehujúcich kojotov a líšok, ktoré som neďaleko od tohto miesta na druhý deň skoro ráno stretol, v mestečku stojí aj Dinosaurie múzeum.

Mestečko Woodland Park je obkolesené už spomínaným prírodným parkom štátu Colorado Pike National Forest. Na západe susedí s pomerne známym El Paso Countyázvu (spomína sa v jednej dosť známej piesni Michala Tučného, resp. Zelenáčov), .

Vrchol Pike Peak (4.301 m) z okna nášho motela.
Aj keď táto hora leží trochu bokom, ide o najnavštevovanejšiu horu Severnej Ameriky a druhú najnavštevovanejšiu na svete, po Fuji.
Pikes Peak je 31. najvyšším vrchom štátu Colorada. Dá sa naň dostať aj po železnici, a dokonca aj po ceste - autom. My sme zvolili druhú možnosť.

Nástup na vrchol je vo výške 2.438 m, takže prevýšenie sa približne rovnalo prevýšeniu z Popradu na Kriváň. Od úpätia na vrchol vedie 19 míľová cesta a 13 míľová železnica začínajúca v Manitou Springs. Návštevníkov na vrchol vyváža už od r. 1891, teda vznikla tesne po tom, čo hore bola postavená meteorologická stanica. Spiatočný lístok na vrchol donedávna stál 33 USD. (Koľkože stojí zubačka zo Smokovca na Hrebienok?...). Po 4 míľach sa trať mení na ozubnicovú železnicu, ktorá je údajne najdlhšou na svete. Napriek možnosti pohodlného výstupu, na vrchol vyjde peši každý rok okolo 15.000 turistov. V auguste tu dokonca prebieha klasický 42,2 km maratón zdola nahor a späť. Kto by chcel prekonať traťový rekord, musel by trať ubehnúť pod 3:16 hod...




Masív Pikes Peak-u a jeho okolie tvoria prírodný park štátu Colorado - Pike National Forest.

V hustých borovicových lesoch parku žijú okrem iných živočíchov aj medvede čierne, pumy, kojoty, losy...

Cesta na vrchol prechádza 4 vegetačnými pásmami z ôsmich.



Tesne pod vrcholom, z ktorého sa ponúka výhľad až do 4 štátov USA.
Na vrchole:


Pohľad na juh.

Na juhozápad.

Pohľad na západ - na reťazec Skalnatých hôr.


Pohľad na severozápad.

Žula ako v Tatrách. Pohľad na sever.

Svišť - v strede dole.

Pohľad na východ, kde v diaľke je rozoznať kontúry Denveru.

Denver.

"Zostup", pri ktorom

sa povinne zaradzuje 1. rýchlostný stupeň,

lebo, keď zlyhajú brzdy (pri nezaradenej rýchlosti)...

Pike's Peak od Denveru.
Návrat do Chicaga spodkom, cez štáty Nebraska a Iowa:


