Samozrejme existujú nebezpečné náboženské spoločnosti – sekty, ale zďaleka ich nie je medzi malými náboženskými spoločnosťami toľko, ako sa to predkladá tvrdí Ivan I. Štampach. Tiež uvádza, že: „v solídnych religionistických prameňoch sa o tomto voľnom náboženskom zoskupení (keďže Hnutie Grálu nemá členov a teda ani členské) neuvádza nič, čo by ospravedlňovalo podozrenie na týranie detí a pod. Ide snáď o spoločenstvo relatívne uzatvorené. Niektoré svoje obrady hnutie Grálu pokladá za interné. Takéto sú však i niektoré iné náboženské spoločnosti, nie len registrované, ale i s oprávnením k výkonu zvláštnych práv, teda s plnou dôverou štátu. Napr. niektoré židovské obce“.
Aj v slovenských médiách sa uvádzalo, že za prípadom týrania detí Kláry Mauerovej je sekta, vychádzajúca z učenia Hnutia Grálu, resp. ktorá je odnožou od Hnutia Grálu. A to bez toho, aby sa skúmalo, či kniha Posolstvo Grálu – Vo svetle Pravdy môže, alebo nemôže dávať podnet k týraniu a iným, jednoznačne odsúdenia hodným praktikám. Z rozhovoru s MUDr. Janom Paloučkom, z Hnutia Grálu v ČR, na webových stránkach iDNES 22.5.2007 vyplýva, že Kateřina Mauerová, sestra Kláry Mauerovej – matky týraných detí, pred 11 rokmi kontaktovala Hnutie Grálu, ale asi po dvoch stretnutiach kontakty s Hnutím Grálu ukončila.
Napadá ma, že sotva si vie niekto predstaviť, že ak by hoci aj samotná Klára Mauerová mala doma namiesto Posolstva Grálu odloženú medzi inými knihami Bibliu, a keby niekedy v minulosti kontaktovala dajme tomu nejakého katolického farára s nejakými otázkami, a len na základe toho by bolo vyvodené, že za prípadom stojí sekta vychádzajúca z učenia katolíckej cirkvi. Aj keby bola trebárs pokrstená katolíčka, poprípade by mala svadbu v katolíckym obradom, aj tak by to bolo sotva predstaviteľné. A to aj napriek neslávnej minulosti katolíckej cirkvi, ktorej ideológia z čias inkvizície umožnila inkvizítorom zavraždiť tisíce, možno stotisíce ľudí za dovolávania sa Boha.
Ján Palouček ďalej uvádza, že predpokladom pre prijatie myšlienok Posolstva Grálu je samostatné myslenie a preto je v samotnom Posolstve jasná požiadavka, aby jeho čitateľ zvažoval všetko, čo číta. Toto vylučuje akékoľvek sektárstvo a to, aby sa Posolstvo Grálu stalo príručkou nemysliacich ľudí, ktorí sa chovajú ako ovce. Podľa neho by bolo bizarne, ak by sa niekto pokúsil o zdiskreditovanie kresťanskej cirkvi tým, že by navštívil psychiatrické oddelenie, vypočul si niekoľko chovancov, vypočul by si ich tvrdenia, že Biblia im priniesla osvietenie, a rozšíril to do médií. Bol by to smiešny pokus, ktorý by priniesol takému novinárovi len hanbu.
Keďže som čítal Posolstvo Grálu, môžem s kľudom povedať, že ani náhodou tam nie je nič také, čo by nabádalo, alebo ospravedlňovalo týranie detí, zotročovanie žien (prípad brnenského otrokára), zakazovanie deťom chodiť do školy (starší prípad J. D. Dvorského, ktorý Posolstvo Grálu poňal úplne scestným spôsobom a vyhlásil sa za mesiáša), ako sa to chce bezmyšlienkovite prisudzovať tejto knihe. Rovnako tam nie je nič také, na základe čoho by človek odôvodnil založenie nejakej cirkevnej organizácie, nieto sekty, či dokonca niečo také, čo by robilo človeka necitlivým voči utrpeniu iného. Ak si niekto myslí opak, nik mu v tom nebráni, ale ak chce svoje názory šíriť, bolo by vhodné, aby svoje „presvedčenie“ aj doložil konkrétnymi citáciami z tejto knihy. Ani Zákon zvratného pôsobenia (zákon príčiny a následku) sa zďaleka nevysvetľuje ani nezjednodušuje v Posolstve Grálu takým triviálnym spôsobom, ako sa prezentovalo napr. v relácii „Paľba“ 6.6.2008, že podľa tejto knihy, ak je žena znásilnená, tak si za to môže sama.Ak by to malo byť skutočne tak, tak potom by to malo byť tak aj podľa Syna Božieho Ježiša, ktorý povedal: „Čo človek zasieva, to aj zožne“ a je to aj podľa tých svetovo uznávaných filozofov, ktorí tvrdili, že človek si je sám strojcom svojho šťastia a tým aj nešťastia. Poukazovanie na zákon príčiny a následku v Poslolstve v žiadnom prípade neznamená ospravedlňovanie konania vrahov a pod., ale nabáda k tomu, aby človek usiloval o to, aby nie len jeho konanie, ale aj jeho myšlienky boli duchovne čisté. Ako základný zákon v knihe je neustále prezentovaný zákon vyjadrený aj samotným Ježišom: „Udržiavaj krb svojich myšlienok čistý. Tým založíš mier a budeš šťastný“. Posolstvo Grálu ozrejmuje zodpovednosť ľudí čo i len za nečisté myšlienky. Na tom predsa nemôže byť nič zlé.
Poznámka: Zákon zvratného pôsobenia opisovaný v Posolstve Grálu sa nezhoduje so všetkým, čo vo všeobecnosti obsahuje teória karmy. Vylučuje napr. aby sa duša človeka vtelila do zvieracieho tela, a nevylučuje, že v určitých prípadoch sa človeku môže stať niečo zlé aj bez toho, aby dal tomu príčinu. Lenže to sú skôr ojedinelé prípady a v takýchto prípadoch utrpenie obete bude vyrovnané nejakým „darom“, ktorý by inak človek nedostal, a to na základe Zákona vyrovnania.
Čo sa týka žien, v Posolstve Grálu sa uvádza, že ženstvu bola Stvoriteľom zverená veľká úloha - duchovne povznášať mužskú polovičku. Podľa mňa nejeden muž má skúsenosť s tým, aký neviditeľný dar má v sebe neskazená žena, čoho dôkazom je a to, že ak táto príde do spoločnosti mužov, títo ak nie sú úplne skazení, automaticky zmenia svoje správanie k lepšiemu. Žena vo všeobecnosti namiesto tejto vznešenej úlohy dosadila svoje chcenie byť obdivovaná, vedomá si svojich danosti a vnád oproti mužovi a vediac, čo mužovi imponuje. V tejto súvislosti by som sám za seba chcel dať na zamyslenie, či počet znásilnení nemôže byť do určitej miery ovplyvňovaný tým, ako sa dievčatá a ženy vo všeobecnosti v dnešnej dobe obliekajú. Dnešná móda je podľa mňa čoraz viac zameraná na „dráždenie“ alebo zvyšovanie sexuálneho pudu...(Tým ale samozrejme v žiadnom prípade neospravedlňujem násilníkov a uchylákov. Malo by sa brať do úvahy aj to, že ženy v tomto plnia len želania mužov, takto ich vidieť).
Podľa Ing. Artura Zatloukala, predsedu správnej rady Nadácie Hnutia Grálu v ČR, od roku 1989 sa v ČR predalo cca 40.000 Posolstiev Grálu, nepočítajúc ďalšiu literatúru vychádzajúcu z Posolstva Grálu. Podľa vyššie uvedenej logiky novinárov a reportérov by sa tak len v samotnej ČR malo potĺkať pekných pár tisíc pochybných ľudí vinou Posolstva. Tak tomu ale nie je. Na otázku mu položenú v rámci on line rozhovoru z 28.5.2008 k prípadu otrokára z Brna uviedol, že pre dotyčného psychicky narušeného 74 r. muža bolo vieroučné pozadie len zásterkou. Jednou z otázok bolo aj to, v čom je Hnutie Grálu odlišné oproti iným náboženským subjektom, na ktorú odpovedal, že v prvom rade to, že sa nesnaží byť cirkvou. Hlavný je jednotlivý človek a nie príslušnosť k organizácii, štruktúra, alebo osoby v Hnutí. Uzavretosť obradov hnutia bola zavedená z pochopiteľného dôvodu: vylučuje zvedavcov, ktorí by na pobožnostiach rušili tých, ktorí tam prišli za iným účelom.