Mladí vycítia, kto ich má rád (S108)

Túto pravdu mohli na začiatku roku 1937 z vlastnej skúsenosti potvrdiť aj saleziáni ktorí pracovali na Kopánke v Bratislave. Jeden z nich situáciu opísal takto: "Kým kedysi si kňaza ani nevšímali, alebo po ňom hodili, teraz ho s úctou a láskou pozdravujú a mládež sa hrnie za ním. Ženú sa o prekot, aby ho chytili za rukáv, aby sa ho dotkli a plní radosti volajú jeden viac ako druhý:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

- Pán kaplánko, pán kaplánko! Každý duchovný je u nich "pán kaplánko". I pápežský pronotár bol nazvaný len "pán kaplánko". A mal sa medzi nimi dobre, kochal sa v ich detinskej prostote a nahliadol do ich nevinného oka. Akých prostriedkov k tomu používali? Dobré srdce, otcovskú lásku a starosť o chudobných." Zdalo by sa, že nič nemôže narušiť pokojnú prácu s mládežou. Začiatkom januára sa však po Slovensku rozniesla správa, že štát chystá vydať zákon o poštátnení starostlivosti o mládež. Všetci veľmi dobre vedeli, odkiaľ fúkal vietor. Fúkal z východu a chcel aj na Slovensko priviať "červený farbu" zo sovietskeho Ruska. Slováci dobre vedeli, že červená komunistická farba je farba krvi, ktorú v mnohých krajinách museli katolíci preliať za to, aby u nich mohla "slobodne" a bez zábran vládnuť bezbožná menšina komunistov. Katolícka jednota žien na Slovensku, ktorá mala 80 000 členiek sa nechcela nečinne prizerať na to, ako štát ich deti zverí do opatery ľuďom bez svedomia a bez zásad. Na krajinskej konferencii v Trnave, ktorá sa tam konala 10.januára 1937, vydali toto vyhlásenie: "... bolestne sa nás dotýka z rádia a tlače čerpaná správa, že sa pripravuje zákon na poštátnenie starostlivosti o mládež... Varujeme však dôrazne pred tým, aby si štát osvojoval tak široké, ba výlučné právo na starostlivosť o mládež, zasahujúc do právomocí súkromných, najmä cirkevných sirotíncov... Varujeme pred tým, aby protiprávne boli sekularizované a socializované nadácie a fondy farností a cirkevných obcí, venovaných kresťanmi pre opustené kresťanské deti... Smernice vedú k pokusom štátnej výchovy detí - aspoň opustených - v dobe, keď podľa tvrdenia oficiálnej tlače v samom sovietskom Rusku sa štát vracia k súkromnej zodpovednosti pri výchove detí..." Saleziáni vymýšľali stále nové možnosti, aby čím lepšie poslúžili tým, ktorí im boli zverení. V Bratislave na Miletičovej, koncom januára, v predvečer sviatku don Bosca sa ozvali na provizórnej veži zvony. Neboli to však obyčajné zvony. V sakristii boli pekné gramofónové dosky, a zvuky zvonov roznášali v Bratislave po okolí štyri mohutné megafóny.

Jozef Červeň

Jozef Červeň

Bloger 
  • Počet článkov:  1 485
  •  | 
  • Páči sa:  29x

Mám rád život s Bohom a 7777 ľudí. S obľubou lietam v dobrej letke, no nerád lietam v kŕdli. Som katolícky kňaz, pochádzam z dediny Klin na Orave. Nemocničný kaplán v nemocnici v Poprade............................................ Zoznam autorových rubrík:  BIRMOVANCIŠTIPENDISTI7777 MYŠLIENOK PRE NÁROČNÝCHAké mám povolanie?Akú mám povahu?Cesta vieryDuchovné témyFejtónyFotografie prírodyFotografie RómovHistória mojej rodnej obceKniha o RómochLunikovoMladí vo firmeNáčrt histórie slov. SaleziánoNezaradenéPastorácia RómovPoéziaPokec s BohomRómoviaSociálna prácaSociálna náuka Katolíckej cirkSpoločnosťSúkromnéVedeli sa obetovaťVzťah je cesta cez púšťZábava

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu