Pomocnica kresťanov (S103)

Saleziáni väčšinu svojich diel začínali buď na sviatok Nepoškvrnej, alebo na sviatok Pomocnice kresťanov, ktorý je 24.mája. V roku 1936 sa tento sviatok niesol v radostnej atmosfére v celej saleziánskej rodine. Prečo tá radosť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

Svätý Otec Pius XI. vydal vydal dekrét, ktorým bola Mária Mazarelová vyhlásená za ctihodnú. Najväčšiu radosť mali pravdaže Dcéry Panny Márie Pomocnice, ale ani saleziáni nezabudli na radosť svojich sestier. Najmä saleziáni na Slovensku si uvedomili ako veľmi by bola potrebná pre dievčatá ich apoštolská pomoc, ale budú musieť ešte zopár rokov vydržať. Mária Mazarelová určite nezabudne na slovenské dievčatá a už onedlho im niekoho pošle. Určite sa nájde dosť dievčat, ktoré pritiahne príklad jej života. Jej duchovné dcéry sa usilovali o to, aby čím skôr boli jej čnosti vystavené na obdiv a nasledovanie. Svätý Otec vyhovel ich žiadosti a už 3.mája dal súhlas na začatie blahorečenia tejto hrdinskej ženy. V saleziánskej rodine vládla atmosféra ako v každej dobrej rodine a tam sa nezabúda ani na návštevy. Začiatkom mája sa rozhodli bratislavskí oratoriáni, že navštívia svojich priateľov v Šaštíne. Keďže sa ich prihlásilo vyše 300, musel byť kôli tomu z Bratislavy vypravený mimoriadny vlak. Zo šaštínskej stanice dorazili do ústavu v zoradených šíkoch a s národnými zástavami v rukách. Hneď po ich príchode bola svätá omša a po nej nasledoval futbal. Po svätej omši sa však spustil výdatný májový dážď a tak namiesto futbalu bola prehliadka ústavu a kostola. Pri prehliadke veže každý chcel odskúšať zvony, až dobehli hasiči, že vraj kde horí. Po dobrom obede sa však vyčasilo, a tak sa mohol zohrať očakávaný futbalový zápas. Po zápase sa všetci vybrali na májovú pobožnosť, na ktorú chodilo po celý máj každý deň vyše 200 šaštínskych oratoriánov. Celý máj sa niesol v znamení Pomocnice. Na Miletičovej na tento sviatok bola posviacka druhej časti ústavu, ktorú vykonal direktor don Bokor. Na tejto slávnosti všetkým predostrel plán, ktorý mu už dlhšie vŕtal v hlave. Rozhodol sa, že sa pustia do stavby kostola a ústavu na Trnávke. Jeho návrh bol radostne prijatý a ešte v ten istý deň sa začali predávať "tehličky" po 1Kč na stavbu tohto kostola. Každý, kto prispel jednou korunou, dostal na pamiatku "tehličku" - lístok s poďakovaním za štedrosť. O týždeň sa na Trnávke zišlo okolo 60 ľudí, ktorí boli ochotní pomôcť. Don Bokor im povedal svoj úmysel, ktorý už naznačil na sviatok Pomocnice. Bol zvolený výbor na stavbu kostola a strediska. Predsedom výboru sa stal Jozef Török, správca Štúrovej štátnej ľudovej školy a zapisovateľom sa stal don Jozef Šimončič, ktorý tu pracoval ako katechéta. V tomto výbore bolo tiež zastúpenie siedmich mužov a siedmych žien z Trnávky.

Jozef Červeň

Jozef Červeň

Bloger 
  • Počet článkov:  1 485
  •  | 
  • Páči sa:  29x

Mám rád život s Bohom a 7777 ľudí. S obľubou lietam v dobrej letke, no nerád lietam v kŕdli. Som katolícky kňaz, pochádzam z dediny Klin na Orave. Nemocničný kaplán v nemocnici v Poprade............................................ Zoznam autorových rubrík:  BIRMOVANCIŠTIPENDISTI7777 MYŠLIENOK PRE NÁROČNÝCHAké mám povolanie?Akú mám povahu?Cesta vieryDuchovné témyFejtónyFotografie prírodyFotografie RómovHistória mojej rodnej obceKniha o RómochLunikovoMladí vo firmeNáčrt histórie slov. SaleziánoNezaradenéPastorácia RómovPoéziaPokec s BohomRómoviaSociálna prácaSociálna náuka Katolíckej cirkSpoločnosťSúkromnéVedeli sa obetovaťVzťah je cesta cez púšťZábava

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu