Posviacka kostola na Kopánke (S165)

Obyvatelia trnavského predmestia Kopánka sa 13.septembra 1942 konečne dočkali posviacky kostola. Už aj predtým plnil svoje poslanie, ale slávnosť sa konala až teraz, pretože bolo potrebné zaobstarať oltáre. Hlavný oltár aj kostol sú zasvätené Pomocnici kresťanov a bočný svätému Jozefovi. Celá slávnosť začala procesiou od univerzitného kostola. Počas svätej omše, ktorú celebroval trnavský farár Dr.Lazík, študenti zo študentátu spievali štvorhlasné spevy. Popoludní bola akadémia, ktorá sa pre nával ľudí musela zopakovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Ani v jednom ústave si saleziáni nemohli sťažovať na to, že majú málo práce s mládežou. Na Trnávke sa v polovici septembra konala nádielka pre chlapcov z oratória. Keď videli, že chlapcov je veľa a cukríkov len 200 balíčkov, rozhodli sa že dajú len tým, ktorí mali pri sebe preukaz z oratória. Ukázalo sa, že to bol dobrý nápad. Ušlo sa všetkým a v ten deň sa minulo vyše 100 preukazov, ktoré sa predávali po 1 Ks.Speváci z Trnavy sa stali známymi po celom Slovensku. Koncom septembra vysielal Slovenský rozhlas hodinovú reportáž o 800-ročných dejinách kláštora vo Svätom Benediku. Reportáž spracoval referent Slovenského rozhlasu Ján Priehradník. Pútavé podávanie historických udalostí bolo poprepletané chorálnymi a polyfonickými spevmi, ktoré nakrúcal Slovenský rozhlas v Trnave. Spieval spevokol saleziánskych klerikov a dirigoval salezián Štefan Olos, ktorý bol známy svojím hudobným nadaním a ktorý ho neskôr rozvinul do celoslovenských rozmerov. Vo Svätom Benediku reportérom pomohli saleziáni a aj ľud, ktorý spieval pod vedením správcu Wagnera na improvizovanej procesii.V ústavoch sa nezabúdalo ani na vojakov. Na Trnávke sa koncom septembra konal regrútsky večierok. Zúčastnili sa ho starší krúžkari, ktorí sa rozlúčili so svojimi kamarátmi. Pri večierku každý krúžkar dostal fľašu piva a na stole boli obložené chlebíčky. Direktor na konci večierku podaroval každému regrútovi na pamiatku ruženec a vyzval ich, aby ho aj používali.

Jozef Červeň

Jozef Červeň

Bloger 
  • Počet článkov:  1 485
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Mám rád život s Bohom a 7777 ľudí. S obľubou lietam v dobrej letke, no nerád lietam v kŕdli. Som katolícky kňaz, pochádzam z dediny Klin na Orave. Nemocničný kaplán v nemocnici v Poprade............................................ Zoznam autorových rubrík:  BIRMOVANCIŠTIPENDISTI7777 MYŠLIENOK PRE NÁROČNÝCHAké mám povolanie?Akú mám povahu?Cesta vieryDuchovné témyFejtónyFotografie prírodyFotografie RómovHistória mojej rodnej obceKniha o RómochLunikovoMladí vo firmeNáčrt histórie slov. SaleziánoNezaradenéPastorácia RómovPoéziaPokec s BohomRómoviaSociálna prácaSociálna náuka Katolíckej cirkSpoločnosťSúkromnéVedeli sa obetovaťVzťah je cesta cez púšťZábava

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
SkryťZatvoriť reklamu