Pozemok na Miletičovej získali saleziáni aj vďaka Židom (S065)

Začiatkom roku 1928 nastalo oteplenie vzťahov medzi našou republikou a Vatikánom. Česko-slovenská vláda videla, že je nutné nadviazať s Vatikánom prerušené diplomatické vzťahy. Začiatkom februára bol preto uzavretý Modus vivendi medzi Vatikánom zastúpeným Msgr.Ciriacim a česko-slovensku vládou zastúpenou ministrom zahraničia Dr.Eduardom Benešom. Dohoda riešila najmä tieto otázky:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

V prvom bode sa má utvoriť zo slovenských diecéz slovenská provincia s arcibiskupom na čele. Za sídlo arcibiskupa sa uchádzala Bratislava, ako hlavné mesto Slovenska. Druhý problém bolo určenie hraníc diecéz tak, aby "žiadna časť ČSR nebola podriadená ordinárovi, ktorý by sídlil za hranicami a žiadna diecéza v ČSR nepresahovala hranice republiky. Toto Modus vivendi sa však do praxe uviedlo až v roku 1935, kedy boli na to lepšie možnosti. Pre saleziánov na oteplení vzťahov bolo potešiteľné najmä to, že ústav v Šaštíne bol 25.marca 1928 uznaný za výchovný ústav. Výnosom MŠANO im bola povolená výchova a vyučovanie slovenských mladíkov. Aj štát teda uznal prínos ich práce pre spoločnosť. Vďaka zlepšeniu pomerov sa aj českým saleziánom podarilo otvoriť ústav. Na otvorení prvého českého ústavu vo Fryštáku na Morave, ktoré bolo 3.júla 1928 sa zúčastnil aj don Vagač. Bol tam prítomný aj olomoucký arcibiskup Leopold Prečan, ktorý sa veľmi zaslúžil o uznanie ústavu v Šaštíne pred štátom. Saleziáni na Slovensku tento rok pôsobia už v dvoch domoch. Je to Šaštín, kde majú 97 študentov z ktorých po prázdninách šiesti odišli do noviciátu a Vráble, kde pôsobia na fare. V týchto obciach je však málo mládeže. Najväčšia potreba saleziánskej práce je na predmestiach veľkých miest, kde je najviac opustenej mládeže. Už hneď po príchode do Šaštína hľadajú saleziáni možnosť ako by sa mohli usadiť na niektorom predmestí Bratislavy. Táto možnosť sa začínala premieňať na realitu už v polovici septembra 1928. Blumentálsky správca Augustín Pozdech vtedy predložil žiadosť zastupiteľstvu mesta Bratislavy o pozemok na Miletičovej ulici, kde bol opustený cintorín chudobných. Návrh odporúčal predsedajúci starosta Dr.Okánik a prešiel 26 hlasmi proti 18. Pozemok im bol prepustený za 20 000 Kč, t.j. 5 Kč za siahu (cena jednej siahy stála vtedy 500 - 1 000 Kč). Veľmi pekne sa zachovali pri hlasovaní Židia - Sionisti. Na zasadnutí bol totiž prítomný z nich iba Dr.Šipoš. Keď videl, že je návrh ohrozený, ihneď volal telefonicky iných dvoch Židov zastupiteľov, aby sa dostavili na hlasovanie. Keď mali saleziáni pozemok zaistený, šaštínsky direktor don Vagač začal vyjednávať s predstavenými o stavbe ústavu.

Jozef Červeň

Jozef Červeň

Bloger 
  • Počet článkov:  1 485
  •  | 
  • Páči sa:  29x

Mám rád život s Bohom a 7777 ľudí. S obľubou lietam v dobrej letke, no nerád lietam v kŕdli. Som katolícky kňaz, pochádzam z dediny Klin na Orave. Nemocničný kaplán v nemocnici v Poprade............................................ Zoznam autorových rubrík:  BIRMOVANCIŠTIPENDISTI7777 MYŠLIENOK PRE NÁROČNÝCHAké mám povolanie?Akú mám povahu?Cesta vieryDuchovné témyFejtónyFotografie prírodyFotografie RómovHistória mojej rodnej obceKniha o RómochLunikovoMladí vo firmeNáčrt histórie slov. SaleziánoNezaradenéPastorácia RómovPoéziaPokec s BohomRómoviaSociálna prácaSociálna náuka Katolíckej cirkSpoločnosťSúkromnéVedeli sa obetovaťVzťah je cesta cez púšťZábava

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu