Prečo sa ľudia na internete tak neľudsky hádajú

Pred niekoľkými rokmi som zmenila svoj postoj pri hádkach s mužom. On mal na vec svoj názor a ja úplne odlišný. Čo s tým? Ako si to povedať bez zbytočných urážok a tvrdohlavosti? (A to som ešte netušila, že príde čas, keď podobný problém svetové médiá vytiahnu na svetlo kvôli karikatúram). Prišla som na to, že je neefektívne riešiť problém, keď sme naštvaní alebo zrovna nemáme svoj deň. Také dni majú asi všetci. Možno aj preto mám celkom dobre fungujúce šestnásťročné manželstvo. Hádame sa s mužom efektívne. Nie vždy sa to dá, ale vo chvíli, keď začnem vyťahovať staré hriechy a prestane mi ísť o vlastný názor a o dobre mierenú bolestivú ranu partnerovi, tak výmenu názorov, ako nazývame hádky pred deťmi, radšej skončím a snažím sa otvoriť tému vo vhodnejšej konštelácii hviezd a bez emócií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (77)

Ak sa mi deň „sviňa“ pritrafí, dávam si veľký pozor. Viem o ňom, pretože ja by som sa počas takého dňa pri bezvýznamnom probléme s chuťou zahryzla tomu druhému do krku. Takže zatnem zuby skôr, ako sa objekt nebezpečne priblíži a začnem moje chúťky nečujne predýchavať. Celkom ako žena pred pôrodom, čo mi nerobí problém, lebo som si pôrodné bolesti štyrikrát vyskúšala. Na pár minút to prejde a ja si s úľavou vydýchnem, aby som sa mohla pripraviť na nastavený krk z inej strany. Na jazyku mám pripravené štipľavé alebo menej štipľavé argumenty, ale podľa možnosti a v ideálnom prípade si ich nechám pre seba. Už som sa ich niekoľkokrát neľudsky zo seba vypustila a vždy, opakujem vždy ma to mrzelo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Udržanie jazyka za zubami funguje dobre pri manželovi (myslím počas výmeny názorov), deťoch, pri kolegoch v práci, s priateľmi. Niektoré hádky totiž neriešia vôbec nič a sú naozaj dôsledkom zlej nálady a momentálneho nastavenia diskutujúcich.

Natrafila som na nový fenomén. Diskusie na internete. Neviem si s nimi rady, pretože diskutujúcemu nevidím do očí a nemôžem využívať svoju mimiku, reč tela, či nebodaj slzy, ktoré sú často veľmi účinné. A pri niektorých riadkoch mám naozaj chuť plakať alebo vylepiť druhému zaucho.

Som zmätená aj z toho, že nedokážem slovami vyjadriť to, čo si myslím a čo práve cítim. Napísané to vyznie väčšinou inak. (Zrejme aj nakreslené.) Vadí mi to a nedokážem s tým nič urobiť. Aj by som chcela reagovať, aj sa bojím, aj som naštvaná alebo práve nemám čas. A veľmi často mi je ľúto diskusií, v ktorých sa niektorí sekajú hlava-nehlava. Je to akoby som stála na zastávke a vedľa mňa by si nadávali do somárov dvaja neznámi ľudia, z ktorých jeden práve povedal, že autá by mali zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu

Možno, že teraz nad tým premýšľam oveľa intenzívnejšie pod vplyvnom udalostí, ktoré sa odohrali vo svete. Na internete je vyjadrovanie názorov špecifické, pretože niekto sa podpíše pod anonymný nick a môže si písať, čo sa mu zapáči (ak to nekontrolujú administrátori) a ubližovať druhému bez toho, aby uvažoval o dopade svojich slov. Spôsob komunikácie cez internet láka k vyjadreniu svojho názoru pod vplyvom faktu, že sa nikto nedozvie, kto som a teda nemusím mať žiadne zábrany. Táto akože sloboda sa zažiera do ľudí až tak, že je to pre nich ako droga a už nie sú ochotní verejne vystúpiť so svojím názorom. Celkom dobre im vyhovuje anonymita na internete. Niektorí komentátori kritizujú (alebo vyzdvihujú) fakt, že západná civilizácia, ovplyvnená judaisticko-helensko-kresťanskou civilizáciou nedokáže bojovať za spravodlivosť s takou vehementnosťou ako moslimovia, ktorí majú guráž ísť do ulíc a otvorene páliť vlajky. Niežeby s násilnosťami komentátori súhlasili, ide im o princíp.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom začína byť aj fakt, že ľudia začínajú reagovať na texty iných ľudí a komunikovať s úplne neznámymi osobami, o ktorých ani nevedia, či sú muži alebo ženy, prípadne či nie sú psychicky narušení. A to nielen spôsobom, že poviem ti, aký si vôl, keď si napísal toto. Názory bežných ľudí, ktorých sme v živote nikdy nevideli (možno aj hej, len netušíme, že s nimi komunikujeme cez internet), majú v drvivej väčšine nulovú informačnú alebo umeleckú hodnotu. Napriek tomu začínajú formovať naše myslenie.

K tomuto článku ma okrem iného vyprovokovali aj reakcie na článok iného blogera, ktorý napísal svoj postreh. To čo zažil on v konkrétnej chvíli, možno malo svoj pozitívny účinok a časť ľudí bola tomuto spôsobu riešenia naklonená. Ale facka na verejnosti od cudzieho človeka, nech je akokoľvek výchovná, sa nemôže považovať za návod na zovšeobecnenie. Opäť ma napadajú súvislosti s karikatúrami a reakciami moslimov. Ale boli aj iné reakcie. Niektorí ľudia s takýmto riešením nesúhlasili. Človek s inou výchovou si môže povedať, že keď to urobil tamten, tak to urobím aj ja a ešte ma za to niekto pochváli. A tak začnem mládež vychovávať fackami na ulici. Je to celkom jednoduché. Akoby sa ženy držali rád, ktoré im dávajú v magazínoch a bezvýhradne verili, že keď ich do poslednej bodky dodržia, ich vzťahy budú ideálne, manželstvo šťastné a ony budú krásne.

SkryťVypnúť reklamu

A tu je kameň úrazu. Diskusie na internete sú málokedy efektívne, pretože ľudia majú rôznu výchovu a pochádzajú z rôzneho prostredia. Na veľa vecí sa pozerajú odlišne. To, čo platí pre jedného, je inému celkom cudzie. Preto je väčšina textov zavádzajúca. Je jedno, či sú pod nimi podpísaní renomovaní autori alebo anonymné nicky. Práve preto je stratou času o svojej pravde presviedčať druhého, keď nie je na to pripravený a nie je ochotný počúvať. Azda iba vtedy, ak sa cítim povolaným hovoriť k téme a odborníkom v danej oblasti. To je už otázka sebareflexie. Za úplné ignoranstvo ale považujem, keď niekto napíše, že ste debil bez toho, aby vysvetlil, prečo.

Niektorým naozaj nejde o diskusiu. Ľuďom, ktorí si nevidia ďalej od nosa (nechcem napísať menej inteligentným alebo nevzdelaným, lebo výška IQ, titul alebo všeobecný rozhľad nie sú zárukou, že bude človek vidieť ďalej od nosa), robí dobre, keď môžu druhého podpichnúť, ublížiť mu alebo nebodaj vyprovokovať ho. A tak je možné, že nás takíto "experti" vtiahnu do zbytočných pseudodebát o otázkach, ktoré boli častokrát zodpovedané veľmi jasne a bez emócií a my už naozaj nemáme čo k nim dodať. Hovorí to aj jedno latinské príslovie: Homo, qui tacere nescit, nescit dicere. (Človek, ktorý nevie mlčať, nevie ani hovoriť.) A tak na internete veľa rozprávame a neustále sa pýtame. Akoby sme nechceli strácať čas hľadaním správnym odpovedí. Skôr nám ide o komunikáciu, uznanie a sebarealizáciu, ktorá nám v reálnom živote chýba. O pravdu, ktorú zubami-nechtami bránime, v skutočnosti nejde. Pristihla som sa, že sa mi to stalo.

Je paradoxné, že v dobe rozmachu internetu a bezproblémového získavania informácií (platí to v určitých častiach sveta) má väčšina ľudí problém nájsť záchytný bod, vierohodné odpovede na otázky, či konám správne alebo nesprávne, čo je morálne a čo nie, čo mám považovať za dobré a čo je zlé ale predovšetkým, komu mám vlastne veriť. V staroveku mali ľudia svojich filozofov, v stredoveku svätých a dnes má väčšina ľudí svoje médiá. Na rozdiel od antických filozofov a svätých súčasným médiám len málokto absolútne verí. Skôr sa nechá unášať pocitom, že to, čo prezentujú, je skutočne pravda. Je to jednoduchšie. Preto sú jednoduchým riešením aj neľudské hádky na internete.

Jolana Čuláková

Jolana Čuláková

Bloger 
  • Počet článkov:  167
  •  | 
  • Páči sa:  22x

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,068 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 729x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 112x
  • Prečítané: 2 594x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 355x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 981x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 206x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 087x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Kaľavský zachraňoval na súde advokáta takáčovcov Ribára. Hovoril najmä o Čurillovi
Je dielom komunistického experimentu. Už aj Slováci zistia, čím BYD drví Teslu
Prečo sa na Slavíne nebratríčkovať s ruským veľvyslancom Bratčikovom (komentár šéfredaktorky)
Ivermektín po covide propagujú ako liek na rakovinu. Čo na to hovorí veda?
reklama
SkryťZatvoriť reklamu