Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci

Vysvetlenie je jednoduché. Strácame schopnosť byť ľuďmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Stovky mŕtvol, testovanie, očkovanie, nedostatočné kapacity, vakcíny a nezvládnutá situácia.... Sú vám tieto slová povedomé? Máte z nich husiu kožu a pachuť bezmocnosti ako v časoch "ľudskej pandémie"? Nie ste v tom sami.

Kto zaplatil médiá, keď nám ponúkajú túto hrôzu a klamstvá? šíri sa internetom. A kto zaplatil médiá, ktoré o všetkom zámerne mlčia? dvíhajú prst "odvážlivci". Je to zorganizované, hovoria. Chcú zlikvidovať zvieratá a potom aj nás. Čipujú. Tajne. Zvieratá aj nás.

Ale kto? A prečo? Kto chce, aby sme dnes počúvali plač zabíjaných kráv a teliatok? Kto chce vidieť uplakaných farmárov a majiteľov zvierat? pýtajú sa vystrašení ľudí, keď si pravidelne večer sadajú k televízorom alebo počas dňa k notebookom, tabletom a mobilom a horúčkovito na sociálnych sieťach a internete vyhľadávajú informácie o slintačke a krívačke. Tá ohrozuje veľkochovy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto naplánoval zlo, ktoré sa rúti na Slovensko a Maďarsko? píšu si priatelia v bublinách na sociálnych sieťach a niektorí aj okamžite ponúkajú odpovede. Ide to odtiaľ. Aj odtiaľ. A ešte tuto títo sú za to zodpovední. Niektorí sa začínajú dokonca vyhrážať. Zverejňujú fotografie s plačúcimi zvieratami, ktorým sa z očí kotúľajú slzy a používajú ich ako štít pre svoju nenávisť alebo strach. Neverte vláde, neverte nikomu!

Pravda a súcit

"Je hrozné pozerať sa na tú bezmocnosť a bolesť!" hovorí mi susedka, ktorá drží v ruke mobil a ukazuje mi fotografiu býčka s bielym fliačikom na čele v tvare srdca. Odvraciam zrak, nechcem to vidieť. Rýchlo pokračuje: "Počkaj, počkaj, toto ti ukážem. To je ešte lepšie. Čo na to hovoríš?" pozrie sa na mňa a prstom vyhľadá video s uplakanou farmárkou, ktorá novinárom hovorí o zničujúcom pohľade na jej stádo. "Strieľajú ich. Prídu poľovníci a jednoducho ich strieľajú. Niektoré ešte žijú a hádžu ich na kopu!" plače nešťastná žena a nahlas vzlyká. Kamery snímajú každý jej záchvev, každú slzu. Fotoaparáty cvakajú. "Čo na to hovoríš?" pýta sa susedka a s okuliarmi na očiach dychtivo behá prstom po mobile a hľadá ďalšie, ešte hroznejšie a smutnejšie video.

SkryťVypnúť reklamu

Súcit, závisť a škodoradosť sú vraj najsilnejšie emócie, ktoré médiá používajú na pritiahnutie pozornosti.

Pravda nemá peknú tvár. Pravda je krutá. Hovorievala moja babka a preto nemala rada hlúčiky žien, ktoré v nedeľu po omši cestou domov klebetili. Nemala chuť stretávať sa s ľuďmi v obchode, na ulici, u lekára. Mala rada ľudí, ktorí viac mlčali ako hovorili. A nejakým zázrakom dokázala rozlíšiť pravdu od klamstiev. Hnevalo ma to, lebo ma vždy odhalila.

Babka-nedemokratka

Babka žila dávno pred internetom. Prežila totalitu a druhú svetovú vojnu, o ktorej sa s nami nikdy nerozprávala. Nechcela hovoriť o smrti. O svojej smrti začala hovoriť, až keď sa blížil jej čas.

SkryťVypnúť reklamu

Aj o sedemdesiatych rokoch minulého storočia, kedy na Slovensku prepukla slintačka a krívačka, by nám dnes isto vedela porozprávať. Pamätala si aj dobré aj zlé časy a často si pamätala viac príbehov o zvieratách ako o ľuďoch.

Babka nežila v slobode. Bol tvrdý socializmus. O slintačke a krívačke by možno vtedajšie noviny, rozhlas a televízia informovali veľmi opatrne a možno vôbec, tak ako po výbuchu jadrovej elektrárne v Černobyle. Pre babku Černobyl akoby neexistoval.

Ktovie, čo by hovorila na súčasný informačný chaos. Na médiá a novinárov, ktorí sa kvôli zvyšovaniu predajnosti a internetovým srdiečkam a páčikom predbiehajú v dramatizovaní ľudského nešťastia a zároveň excelujú v propagácii dobra. Babka nezažila informačné "peklo", influencerov, sociálne siete a youtuberov.

SkryťVypnúť reklamu

Nezažila však ani skutočnú slobodu slova. Názory si zväčša nechávala pre seba. Pre istotu.

Napriek všetkému bola v mojich očiach šťastná a spokojná, keď nás mala nablízku a počula nás "džavotať". Brala život ako plynul a prijala všetko, čo jej ponúkal. Nevzpierala sa. Pánu Bohu sa nemôžeme vzpierať, hovorievala.

Príchuť smrti

Odborníkov a učených ľudí sme si vždy vážili a rešpektovali, vzdychla si babka, keď sledovala naše detské vystrájanie na míle vzdialené od jej sveta. Pán učiteľ, pán doktor, richtár, farár ale aj šikovný drotár alebo paholok boli potrební vždy a všade. Paholok nerozpráva ako farár a farár ako paholok, upozorňovala nás, keď sme sa pozabudli a spustili sme "sprosté" reči.

Niečo sa nemení nikdy, hovorievala. Menia sa len ľudia. Ako v bábkovom divadle maňušky.

Ach, babka, babka, keby si vedela, ako sa niečo "tradičné" a nemenné dokáže nečakane zmeniť. Médiá sa zmenili. Novinárov už takmer vystriedali a zomleli sociálne siete a influenceri.

Nie je smrť ako smrť, hovorievala babka, keď si čítala parte pri kostole. Len sraľovia sú vždy rovnakí, dodal dedko, ktorého prežila o dvadsať rokov. Obaja mali pravdu.

Sraľom, hochštaplerom, klamárom, príživníkom a ňuchačom sa darí v každej dobe. Dokážu vyňuchať správnu príležitosť a vedia, ako si uchmatnúť z chleba čo najväčší krajec. A príchuť smrti môže dať ich chlebu ten správny šmrnc, šmak, vôňu a delikátnosť. Internet je nová ingrediencia, ktorá aj zo smrti dokáže namiešať neodolateľný nálev na šalát, namiešaný v našej kuchyni.

Smrť vždy dokáže poslúžiť a v každej dobe. Stačí zabudnúť, že sme ľuďmi.

Jolana Čuláková

Jolana Čuláková

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  105x

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INESS

INESS

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu