Medvedev ako "ne/bezpečný" aktivista a Hašek ako "ne/slávny" hokejový vzor

Vyhrážanie smrťou je obľúbenou činnosťou niektorých ľudí rovnako ako zneužívanie aktivizmu na obmedzovanie slobody.

Medvedev ako "ne/bezpečný" aktivista a Hašek ako "ne/slávny" hokejový vzor
Dominik Hašek a Dmitrij Medvedev. (Zdroj: Dnes24.sk)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra Dmitrija Medvedeva bývalému českému hokejistovi Dominikovi Haškovi obleteli svet. Sú celkom cez čiaru a hanebné. To musí byť jasné každému, kto si ctí pravdu, morálne a mravné hodnoty a princípy ľudskosti.

Niektorým sa ale vyhrážky Medvedeva celkom páčia. Takto sa to robí, hovoria a mľaskajú obdivovatelia Putina, všakovakí "mienkotvorní" hoaxeri, ilumináti, demagógovia, novinárski influenceri, extrémni aktivisti a každý, kto verejne tlieska Medvedevovi a podporuje ho v nenávistných vyjadreniach. Posmech utŕžili aj českí politici na čele s premiérom Petrom Fialom, ktorí slová Medvedeva verejne odsúdili. Český minister vnútra Vít Rakušan dokonca Hašekovi ponúkol ochranu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Policajná ochrana pre všetkých alebo len pre vyvolených?

Môžeme polemizovať o tom, či je Hašekov život skutočne ohrozený do takej miery, že potrebuje policajnú ochranu platenú štátom. Ak by ju dostal, potom by si policajnú ochranu zaslúžili všetci, ktorým sa niekto verejne a otvorene vyhráža smrťou. O to viac ženy, ktorým sa vyhrážajú muži alebo aj všetci, ktorí majú existenčné problémy a ochranku si nemôžu dovoliť. Dominik Hašek, ktorý si zarobil zopár miliónov eur, dokonca aj v ruskej hokejovej lige, svoju osobnú bezpečnosť aj bezpečie svojej rodiny dokáže finančne utiahnuť.

Buďme však zdravo kritickí. Musíme zobrať do úvahy skutočnosť, že Medvedev nie je len taký "niekto". Je to vplyvný muž, štátnik a politik s prostriedkami a možnosťami, o akých sa bežným "vyhrážačom" ani nesníva. A navyše, jeho krajina je v útočnej vojne. Vojenská propaganda sa točí na plné obrátky a ostré vyjadrenia plus klamstvá hrajú prím. Medvedev sa tejto mašinérie (či už dobrovoľne a slobodne alebo nedobrovoľne a nasilu) zúčastňuje. A má prostriedky a možnosti, ktoré môže a dokáže použiť.

SkryťVypnúť reklamu

Faktom je, že vyhrážky násilím, smrťou a strašenie musíme v spoločnosti odsúdiť okamžite a jednoznačne. Ani o tom niet pochýb. Nemusí sa to niektorým pozdávať a môžu to považovať za prehnaný aktivizmus. Je to však základný princíp fungovania ľudstva. Bodka.

Preto stojím za všetkými politikmi a verejnými osobami, ktoré slová Medvedeva verejne odsúdili alebo v budúcnosti podobné vyhrážky odsúdia. Píšem to aj s prihliadnutím na možnosť, že si zároveň prihrievajú svoju politickú a inú polievočku alebo že iné verejné vyhrážky voči konkrétnym, menej známym ľuďom neodsúdili a neodsúdia (a neponúkli im policajnú ochranu ako napríklad Hašekovi).

SkryťVypnúť reklamu

Hašek ako extrémistický aktivista s totalitným myslením

Dominik Hašek sa môže obávať o svoj život a o svojich blízkych. To mu neberiem a tiež by som podobné vyhrážky nezľahčovala. Od začiatku vojny kritizuje ruskú agresiu. V tom s ním súhlasím. Bez výhrad.

Problém mám len so spôsobom, ako formuluje vety, ako používa slová a "útočne" prezentuje postoje. Zaváňa to až nepríjemným extrémizmom a nátlakom. Hašek naznačuje, že ľudí treba "prinútiť" vyjadriť názor, ktorý je podľa neho správny.

Najprestížnejšia hokejová liga sveta NHL by podľa Hašeka nemala vôbec umožniť hrať tým hráčom, ktorí jasne a jednoznačne nevyjadria názor a neodsúdia Putinovu agresiu. "Ak by odmietli odsúdiť ruskú agresiu, tak by jednoducho dostali zákaz," reagoval Hašek v podcaste Hoaxy a Podvody.

SkryťVypnúť reklamu

Dominik Hašek však o chvíľu na to popiera všetko, čo tvrdí, pretože o slovenských hokejistoch, ktorí hrajú v KHL, sa vyjadruje zmierlivo. "Slovenských hráčov v KHL neodsudzujem, keďže za to nie sú priamo zodpovední. Oni sa len riadia podľa pravidel, ktoré nadstavili politici. Príde mi preto úplne nepochopiteľné že Česká a Slovenská vláda nezakázala ľuďom pracovať a vytvárať hodnoty v zemi nepriateľa."

Ajéje!

Máme tu Hašeka ako dobre živeného odchovanca socializmu a totalitného myslenia. Nečudujem sa mu. Socialistické maniere sa mnohým z náš zažrali pod kožu a je ťažké ich "vyprášiť". Ani za tridsaťpäť rokov sa to v našej spoločnosti nepodarilo.

Jedným z našich (slovenských a českých, maďarských a poľských, ukrajinských a ďalších...) postsocialistických totalitným manierov je ľudové presvedčenie, že štát a vláda majú takmer vždy rozhodnúť za jednotlivca. Jednoducho sa radi a pohodlne spoliehame na štát. Je to obľúbený šport a životný štýl aj súčasných "ačohentistov". A čo štát? Prečo štát neurobil niečo, čo by pomohlo potvrdiť môj "správny názor a postoj"? V tomto konkrétnom prípade mal znemožniť a stopnúť Rusko v jeho expanzii! Prečo o tom musím rozhodnúť ja?

Štát však nemôže za ľudí rozhodnúť, čo si majú myslieť a čo majú urobiť. Teda ak hovoríme o ich životných a morálnych rozhodnutiach, za ktoré musia niesť zodpovednosť. Štát a vláda môže a mal by ukazovať cestu a poskytnúť čo najlepšie možnosti, zákony a podmienky na kvalitný život občanov. Zvyšok je už na jednotlivcoch.

V socializme (v totalite) štát a vláda rozhodujú, prikazujú, zakazujú (vyhrážajú sa a strašia). A je to celkom účinný spôsob. Aj dnes sa nájdu ľudia, ktorým to vyhovuje. Dominikovi Hašekovi sa takéto komunistické spôsoby možno aj pozdávajú. Navrhuje, aby štát "zakázal" prácu v Rusku, teda aj hokejistom hrať v KHL. Hašek evidentne nedokáže rozlíšiť, kedy je štát a vláda povinná prikázať a zakázať občanovi (v záujem jeho zdravia, ochrany, obrany krajiny, spoločenstva a pod.) a kedy musí nechať občana rozhodnúť dobrovoľne, slobodne a iba podľa vlastného uváženia a svedomia.

Slobodný názor, aj keď pomýlený, je základom demokracie

Názor na vojnu, zabíjanie a na nenávisť je dobrovoľnou a slobodnou voľbou. V slobodnej demokracii musíme umožniť ľuďom vyjadriť ich názor, aj keď je scestný a pomýlený, aj keď obhajujú zabíjanie (či už na Ukrajine alebo v pásme Gazy a pod.). Musíme však zároveň vyjadriť našu nespokojnosť a kritiku, ak cítime, počujeme, čítame, vidíme scestné a pomýlené názory, postoje a vyjadrenia. Nesmieme mlčať. Musíme však hľadať demokratický, zákonný, empatický a zmysluplný spôsob, ako vyjadriť našu kritiku a nespokojnosť.

Dominik Hašek, ktorý sa aj verejne a politicky angažuje, tento základný demokratický princíp nechce vidieť a počuť. Stal sa z neho ukričaný extrémistický aktivista podobný tým, ktorí sa chcú hlavne zviditeľniť. Spoločné s extrémistami má aj to, že na človeka sa pozerá iba cez jeho názor. Je to podobné ako pri farbe pleti, náboženstve, sexuálnej orientácii, národnosti, "inakosti"... Ak má niekto správny názor, je dobrý človek, ak nemá správny názor, je automaticky zlý človek a treba ho stopnúť. Napríklad aj na pracovisku. NHL je pre hokejistov pracoviskom. Neodsúdiš vojnu, u nás si nezahráš a basta!

Hašek používa v zásade podobný princíp ako Medvedev. Len sa nevyhráža zabitím. Navrhuje iný, jemnejší nátlak.

Prikázať alebo zakázať ľuďom názor je hrubá demagógia zaváňajúca totalitarizmom. Hašekovi je to zrejme jedno, hlavne že sa mu darí zaujať verejnosť a získať pozornosť.

Rovnako platí, že vyhrážanie smrťou, podporovanie, zľahčovanie či relativizácia násilia zaváňajú degradáciou ľudskosti a ľudstva. Ľudia ako Medvedev si môžu mädliť ruky. Darí sa im to skvele.

Jolana Čuláková

Jolana Čuláková

Bloger 
  • Počet článkov:  174
  •  | 
  • Páči sa:  155x

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu