Len bez muža, môže byť žena jak ruža!

Len bez ženy, môže byť človek blažený a preto ja sa nikdy ženiť nebudem!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nie, tento blog nebude o texte Františka Krištofa Veselého. Aj keď ruku na srdce, bol väčší vizionár, ako si uvedomujeme.

Bude o texte v DenníkuN, v ktorom sa okrem iného píše aj o ženách odmietajúcich mužov a deti. Bude o azijských ženách, ktoré vytvorili feministické hnutie 4B. Pre niekoho sú preto nebezpečnejšie ako ázijské sršne.

Autorka Jana Shemesh aktivity 4B, jemne povedané, obhajuje.

https://dennikn.sk/4593907/styri-nie-juhokorejskeho-radikalneho-feminizmu-pod-slnkom-jany-shemesh/

Jana Shemesh však v texte mlčí, že tento trend je viditeľný aj na Slovensku. Takmer v celej Európe bujnie nový život "bez detí a mužov". Rozhodla sa napísať, aké je to za humnami, konkrétne v Južnej Kórei a v USA, aj že si tie odvážne ženy zaslúžia našu pozornosť. O tom nepochybujem. Našu pozornosť si zaslúžia. Otázkou je, čo je ich skutočným cieľom a či sú vôbec hodné nasledovania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je však veľmi znepokojujúce čítať dôvody, ktoré mladé ženy vedú k radikálnej zmene životného štýlu.

Nový prúd v ženskom hnutí je totiž akousi jemnejšou a ženskou verziou "incelov". Teda chalanov a mladých mužov, ktorí obdivujú bratov Tateovcov, dvoch vplyvných influencerov, ktorí ponúkajú "riešenia" v komplikovaných žensko-mužských vzťahoch. Títo dvaja hochštapleri (obvinení z prania špinavých peňazí a znásilňovania) ponúkajú návod, ako "problémy so ženami" vyriešiť násilím (psychickým a fyzickým) a slovo láska im spôsobuje žihľavku.

Do tohto "marazmu" vkročila iná, slobodnejšia verzia, ktorá sa nazýva 4B. Má ženskú tvár, inú príchuť, formu aj obsah. Pochádza z Južnej Kórei.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvody sú však veľmi podobné. Osamelosť, tlak spoločnosti, vplyv online sveta a rebelstvo.

Štyri B znamenajú kórejské slovo „bi“, čo znamená „nie“

Princípy hnutia sú „biyeonae“ (žiadne randenie), „bisekseu“ (žiadny sex), „bihon“ (žiadne manželstvo) a „bichulsan“ (žiadny pôrod). 

https://www.abc.net.au/news/2024-11-13/south-korean-origins-4b-movement-us-trump-election/104586252

Jedna z mladých kórejských žien Shim Haein vysvetľuje, že 4B hnutie je "voľba udržateľného životného štýlu. 4B ženy sa zmobilizovali, verejne protestujú a vytvorili viaceré petície proti sexuálnym útokom a proti domácemu násiliu aj proti neoprávnenému ukončeniu pracovného pomeru so ženami. Zúčastňujú sa na súdnych pojednávaniach, aby prejavili solidaritu s obeťami rodového násilia." 

SkryťVypnúť reklamu

Jana Shemesh ich nazýva radikálnymi, avšak radikálnosť jej imponuje. V názve hovorí "Štyri nie radikálnemu feminizmu", z textu ale vyplýva, že mladým ženám, ktoré sa rozhodli byť rebelkami a aktivistkami skôr fandí akoby hovorila štyrikrát nie. Ani sa jej nečudujem. Na Slovensku nemáme skupinu odvážnych dievčat a "divožienok", ktoré by boli hlasnými kritičkami mužského "uzemňovania" a hľadali cestu von zo zovretia zvieracej kazajky predsudkov a spoločenských klišé.

Shim Haein hovorí, že „Keď sa ženy pridajú ku komunite 4B, zapáči sa im žiť svoj každodenný život s inými ženami – športovať, cestovať, učiť sa, milovať a jednoducho spolu existovať."  

SkryťVypnúť reklamu

 Jednoducho povedané, nemajú čas na mužov?

"Randiť s mužom, nájsť si manžela, vydať sa a mať dieťa. Toto je tak silno pretláčané do môjho života, že sa toho celého chcem zbaviť," vysvetľuje svoje slobodné rozhodnutie byť súčasťou 4B mladá Kórejčanka Shim Haein.

Mnohým z nás hovorí z duše a najradšej by sme ju nasledovali...

Mlčanie slovenských štvorbéčkových feministiek

Hnutie 4B láka najmä mladé ženy vo veku okolo dvadsať rokov, teda väčšinou študentky. Odborníci sú preto opatrní pri hodnotení, aké dosahy bude mať hnutie, ktoré sa začalo masívnejšie šíriť pred niekoľkými rokmi. Tridsaťročné ženy majú iné životné a hodnotové priority a začínajú im tikať biologické hodiny.

Aj na Slovensku si začínajú mnohé mladé ženy hľadať svoje miesto na slnku a chcú byť iné ako ich mamy a staré mamy. Niektoré nechcú mať deti a nechcú mať ani partnerov v "tradičnom" ponímaní. Odmietajú tlak rodiny, priateľov, kolegov a celej spoločnosti. Naopak, sú aj také, ktoré majú viacerých partnerov naraz a užívajú si slobodný život bez záväzkov. Stretávajú sa na kávičke, vo fitku, na chate, na dovolenke, vo svojej komunite a majú spoločné internetové bubliny, influencerov a médiá, ktoré im ich vysnívaný obraz odvážnych rebeliek ponúkajú.

Hnutie 4B si dievčatá a ženy na Slovensku zatiaľ nezaložili. Ktovie, možno sa inšpirujú Kórejčankami a Američankami a hor sa do neprebádaných vôd slobodného života slovenských ženských štvorbéčkových radikálok.

Zakladateľky feminizmu by isto oči otvárali, čo všetko sa môže stať feminizmom. Aj dobrovoľný celibát. Alebo let do vesmíru, kedy si astronautky pred okrúhlym okienkom s výhľadom na Zem rúžom namaľujú pery a robia jedno selfie za druhým. Aj o tom je pozoruhodný text Jany Shemesh.

Jolana Čuláková

Jolana Čuláková

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  101x

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu