Brno vs. hazard: desiatky kvízomatov a čiernych herní

Prevádzkovatelia sa plošnému zákazu vysmievajú kvízomatmi a nelegálnymi herňami, ktoré sa tvária ako občianske združenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

Už viac ako dva roky platí v Brne nulová tolerancia voči hazardu. Stále sa však dajú nájsť prevádzky s hazardom, ide však o miesta, ktorým dobieha licencia. Podobný prípad by nastal aj v Bratislave po prijatí VZN, ktoré by prinieslo plošný zákaz – herne by nezmizli zo dňa na deň, ale postupne, ako by im vypršiavali licencie na prevádzkovanie. 

V diskusii pod predchádzajúcimi článkami, ale aj na sociálnych sieťach a z úst politikov často zaznievali a zaznievajú vyjadrenia práve o Brne. Podľa jednej strany ako príklad úspešného zákazu, z druhej zas o existencii nelegálnych prevádzok, ktoré vznikli po zavedení zákazu. V Česku existuje portál, ktorý mapuje nelegálne herne v ČR. Podľa aktivistov proti hazardu sa však na mape zobrazujú aj miesta, kde žiadne nelegálne herne nie sú. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Mapy nelegálneho hazardu
Mapy nelegálneho hazardu 

A keďže aj jedna, aj druhá strana vyzývajú k tomu, aby sa tam išli ľudia pozrieť, tak som sa tam vybral. V sobotu podvečer prichádzam do Brna a začínam prechádzku po meste. Podľa mapy by sa v Brne malo nachádzať 111 nelegálnych herní – z mapy vyberám tie v blízkosti hotela, ale aj tie vo vzdialenejších častiach mesta.

Pár stoviek metrov od hotela vchádzam do prvého podniku. Pozdravím obsluhu a smerujem do zadnej časti, v ktorej sú umiestnené automaty. Bežné herné automaty nemajú, nachádza sa tu však 8 kvízomatov. Tie zdanlivo pripomínajú vedomostnú hru, počas ktorej si však hráč môže zvoliť vizualizáciu a zrazu sa z nich stávajú bežné hráčske automaty, akurát s tým rozdielom, že človek musí odpovedať na rôzne otázky. Na kvízomaty je krátke aj mesto. Nakoľko ide o nelegálny prístroj, tak ich nemôžu zakázať ani regulovať prostredníctvom VZN.

SkryťVypnúť reklamu

Pokračujem a len o pár metrov ďalej, na druhej strane ulice nachádzam ďalší podnik s kvízomatmi. Neviem, čo mi lezie na nervy viac, či blbé otázky v kvízomate, alebo osadenstvo a pach podniku. Po chvíli podnik opúšťam a smerujem k ďalším.

Kvízomat – popis
Kvízomat – popis 

Ak sa chce človek dozvedieť niečo o aktivitách v meste, tak taxikári sú jasná voľba. Volám taxík a nechávam sa odviezť do širšieho centra. Cestou sa s taxikárom bavím o herniach a hneď mi odporúča kasíno kúsok za hranicami Brna. Ak budem hrať, tak si mám zavolať odporúčaný taxík a cestu do/z kasína mám zadarmo (platí v okruhu 20 km od kasína). Na otázku, či vie aj o nelegálnych, mi odpovedá, že časť hráčov sa presunula na byty a ak budem mať záujem zahrať si, tak mám zavolať.

SkryťVypnúť reklamu

Postupne po meste v priebehu 2 hodín nachádzam cez desiatku podnikov, v ktorých som napočítal 48 kvízomatov. Priemerne sa v jednom podniku nachádzajú 4 takéto automaty, čo by v prípade, že platia údaje z mapy znamenalo, že sa v Brne nachádza cca 400 kvízomatov.

Ďalší taxikár ma vysadzuje na Palackého triede. Hneď po vstupe do prevádzky mi do očí udrú sklené dvere kúsok od baru. Objednávam si colu a obsluhy sa pýtam či si môžem vzadu zahrať. „Ste zaregistrovaný?“ opýta sa pani za barom a hneď mi ponúka možnosť registrácie. Netreba žiadny doklad, vraj stačí len meno. Podpisujem hárok s registráciou, kartičku a otvára mi dvere do zadnej časti. 

SkryťVypnúť reklamu
Členský preukaz
Členský preukaz 

Pred vstupom ešte dostávam upozornenie, že ju mám nosiť pri sebe, inak ma do tohto priestoru nepustia. Ako keby to bol nejaký problém vyžiadať si pri ďalej návšteve novú kartu.

Na dverách do herne čítam, že vstup je len pre členov združenia. Vo vnútri sa nachádza 6 automatov, žiadne kvízomaty, ale bežné automaty. Aby bola ilúzia združenia dokonalá, na poličke nechýba člověče nezlob se a ešte jedna stolová hra. Na všetkých automatoch je nalepená informácia, že sú určené len členom združenia. Na mieste, kde vkladám bankovky zas nálepka, že ide o dar združeniu. Vsúvam bankovky, chvíľu hrám a odchádzam smer hotel.

Vklad nie je vklad, ale dar združeniu
Vklad nie je vklad, ale dar združeniu 

Cestu chcem zakončiť v kasíne v hoteli Grand. Na dverách však nachádzam upozornenie, že kým sa nevyrieši aktuálna situácia s hazardom v Brne, tak ostane kasíno zatvorené. Veria však, že to bude čoskoro. V bare hotela sa čašníka pýtam na kasíno. Väčšinou ho navštevovali ľudia z hotela, ale nechýbali ani miestni.

Oslovil som aj hovorcu mesta Brno, či mi vie poskytnúť zoznam prevádzok, ktoré majú ešte dobiehajúcu licenciu. Takúto informáciu však nemá, nakoľko licencie vydáva ministerstvo a kontrolu od nového roku vykonáva Colný úrad. Nakoniec zisťujem, že všetky navštívené podniky nemajú licenciu a fungujú nelegálne.

Od hovorcu mesta ešte získavam informáciu, že na zasadnutí Rady mesta Brno 14. februára 2017 boli schválené „Pravidlá pre vymedzenie lokalít, ktoré je možné zaradiť medzi miesta, na ktorých môže byť povolené prevádzkovanie hazardných hier". V pripravovanej aktualizácii vyhlášky o regulácii hazardu sa môžu mestskej časti rozhodnúť, či na svojom území umožnia prevádzkovať tzv. mäkký hazard (ruleta, poker). „Najnávykovejšie hazardné hry, teda tvrdý hazard ako VLT automaty, zostanú naďalej zakázané,“ dodal hovorca mesta.

Zatiaľ jedinou mestskou časťou, ktorá povolila hazard, je mestská časť Brno-stred, pričom aktualizácia VZN bude predložená zastupiteľstvu v apríli tohto roku.

Už tento štvrtok sa v Bratislave uskutoční zasadnutie mestského zastupiteľstva, ktoré bude rozhodovať o budúcnosti hazardu v Bratislave. Verím, že poslanci a poslankyne budú argumentovať vecne a zhodnú sa na riešeniach, ktoré budú dobré pre ľudí, ale aj mesto.

Michal Dragan

Michal Dragan

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Freelancer obľubujúci pracu mimo kancelárie. Amatérsky ultra bežec a triatlonista. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu