Homer a Langley - príbeh divnosti

Uvedomujem si, že na mojom blogu nie ste zvyknutí na recenzie na knihy. Kniha Homer a Langley od E. L. Doctorowa má však tento rok asi najviac z beletrie, ktorú som čítal, zaujala. Preto trochu atypicky prispievam dnes do rubriky kultúra.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Spisovateľ E. L. Doctorow sa preslávil hlavne knihami Ragtime (sfilmované Milošom Formanom) a Cesta k moru. Je autorom zaujímavého mixu skutočnosti a fikcie (podobne ako Dostojevskij, ktorý námet často hľadal v dennej tlači - viď. román Diablom posadnutí). Príbeh bratov Collyerovcov je skutočný, skutočne existovali dvaja bratia, ktorí obývali starú vilu v New Yorku, podivíni, ktorí zbierali všetko možné, správali sa excentricky a po ich smrti vyniesli z ich domu 130 ton rôzneho haraburdia (vrátane Fordu T, viac ako 25 tisíc kníh a štrnástich pián). Jeden z nich bol skutočne slepý a druhý si odkladal celé desaťročia všetky noviny a časopisy so snom vytvoriť univerzálne noviny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Doctorow pridáva obom ďalšie roky života (v skutočnosti zomreli v roku 1947) a prežívajú aj obdobie hippies ako nekorunovaní proroci tohoto hnutia. Celá kniha nie je iba životopisom jednej podivnej upadajúcej dvojice bratov z bohatej rodiny (pripomínajúca Zánik domu Usherovcov od E. A. Poa), ale je aj kritikou malomestskosti, odporu voči podivínstvu (úpadok dvojice začal zakázaním ich tanečných večierkov, ktoré organizovali, z dôvodu sťažností susedov na hluk) a tiež o boji proti byrokracií (čo má za následok postupné odpojenie domu od elektriny a vody).

Kniha nastoľuje otázku, či je podivínstvo, ktoré neubližuje iným, odsúdeniahodné, či malomeštiacka morálka a tradícia neubližujú pri posudzovaní iných ľudí. Tiež ukazuje, že ľudí podivínstvo iných priťahuje ako atrakcia, ako magnet.

SkryťVypnúť reklamu

Bratia Colleyerovci sa počas života stali celebritami naruby a návšteva ich domu bola pre záujemcov väčšou atrakciou ako Empire State Building. Postupne sa stal nebezpečným labyrintom, skladiskom a bizarným tunelom. Bratia nemohli vyjsť na ulicu bez toho, aby ich neobklopil dav zvedavcov - zhubný vplyv bulváru mal za následok, že sa stále viac a viac uzatvárali pred ľuďmi. Dá sa povedať, že ich bulvár doslova zabil. Slepý a v závere života takmer hluchý Homer spisuje záveť niekdajšej bohatej a váženej rodiny. ("Jsem Homer, ten slepý bratr")

"Langley, ozval jsem se. Jsem já tvůj stín? Naslouchal jsem do tmy. Ty jsi můj bratr, řekl."

SkryťVypnúť reklamu

Kniha Homer a Langley (v češtine vyšla v Odeone len nedávno) určite stojí za prečítanie, budem rád, ak mi po jej prečítaní napíšete o Vašich dojmoch do diskusie.

Obrázok blogu

Dom bratov Collyerovcov v marci 1947

Michal Drotován

Michal Drotován

Bloger 
  • Počet článkov:  254
  •  | 
  • Páči sa:  421x

Starosta mestskej časti Bratislava-Rača. Aktívny občan. Na blogu SME som od decembra 2005, teda už skoro 20 rokov. Viac o mne na: www.drotovan.sk Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoznámka pod čiarouPolitikaCestovanieBratislava - RačaEkonomikaMesto BratislavaFotkyNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu