O krajine, ktorá vystúpila z Európskej únie

V drvivej väčšine letákov a brožúr, ktoré pojednávajú o Európskej únii, sú uvedené chronologicky krajiny, ktoré vstúpili do Európskej únie, resp. Európskeho spoločenstva. Jedna vec sa tam však často, resp. v podstate nikdy, nespomína. Existuje krajina (v zmysle ako oblasť na spôsob Slovenskej krajiny počas 1. ČSR, nie ako štát), ktorá na základe referenda v roku 1985 z Európskeho spoločenstva vystúpila. Leží na najväčšom ostrove na svete a má iba približne 57 tisíc obyvateľov. Okolo roku 1000 táto krajina prekvitala (len som doteraz neprišiel na to, ako docielili ten stredoveký skleníkový efekt a globálne oteplenie) a dostala názov Greenland, po našom Grónsko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu
(zdroj: http://www.laynekennedy.com/greenland-9.jpg)

 Grónsko je súčasťou Dánskeho kráľovstva a po vstupe Dánska do Európskeho spoločenstva v roku 1973 sa napriek odporu domácich obyvateľov (v pomere 70,2% proti a 29,3% za, zvyšok neplatné hlasy) stalo členom Európskeho spoločenstva. V roku 1979 však získali tzv. Home rule status, tj. určitú mieru autonómie. Dňa 23. februára 1982 sa opäť konalo referendum, tentoraz o vystúpení z Európskeho spoločenstva. Napriek veľkej kampani zo strany dánskej vlády, 52% obyvateľov, ktorí sa zúčastnili referenda, bolo za vystúpenie. 1. februára 1985 Grónsko vystúpilo z Európskeho spoločenstva (terajšia EÚ). Tento údaj však môže byť aj iný, nakoľko som sa stretol v materiáloch aj s dátumom 1. januára 1984. Ak niekto náhodou vie presný dátum, nech mi dá vedieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Hlavnými dôvodmi vystúpenia boli rybárska politika spoločenstva, ktorá by umožňovala NSR loviť v grónskych vodách a strach domácich Inuitov o kultúru a svojský životný štýl (tj. strach z globalizácie).Grónsko sa teda stalo prvou krajinou, ktorá vystúpila z ES, nakoľko však zostalo súčasťou Dánska jej obyvatelia sú v zaujímavej situácii. Narodením získavajú občianstvo EÚ avšak nemajú volebné právo. Ešte v zaujímavejšej situácii sú Faerské ostrovy (pre nás známe hlavne svojim futbalovým tímom), ktoré tiež patria k Dánsku, avšak nikdy do ES nevstúpili, Dáni, ktorí bývajú na týchto ostrovoch nie sú občanmi EÚ, tj. nie sú ani v Schengene. Dánsko však získalo výnimku a napriek tomu nemusia vyťahovať pas pri hraničnej kontrole. 

SkryťVypnúť reklamu

 Grónsko je zaujímavá krajina, nielen preto, že vystúpilo z Európskeho spoločenstva, ale aj preto, že svojou minulosťou (cca pred tisíc rokmi) ukazuje, že tzv. globálne otepľovanie bolo možné aj v „temnom“ stredoveku. Nepredpokladám však, že vtedy lietali na prúdových stíhačkách, jazdili na Touaregu a otepľovali Zem. Prírodu si treba chrániť, ale nemyslím si, že summity v Riu (1992), Johannesburgu (2002) a podobne boli na niečo dobré. Akurát sa minuli kvantá chlórovaného kriedového papiera na najvyššej úrovni. Záverom žiadam o doplnenie chronológie histórie EÚ aj o rok vystúpenia Grónska z ES!!!!!  

Michal Drotován

Michal Drotován

Bloger 
  • Počet článkov:  254
  •  | 
  • Páči sa:  421x

Starosta mestskej časti Bratislava-Rača. Aktívny občan. Na blogu SME som od decembra 2005, teda už skoro 20 rokov. Viac o mne na: www.drotovan.sk Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoznámka pod čiarouPolitikaCestovanieBratislava - RačaEkonomikaMesto BratislavaFotkyNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

220 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu