O tom ako štát pomáha developerom

V súčasnosti prebieha diskusia (navrhovateľ vicepremiér Hollý), že by územné plánovanie aj stavebné povoľovanie de facto prešli pod štát a samosprávy by nemali skoro žiadne kompetencie. Náznaky takej budúcnosti vidieť už teraz.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

V Rači sme pred 7 rokmi - presne 17.03.2014 - začali oficiálny proces obstarávania územného plánu zóny Východné. Medzičasom je už tretie volebné obdobie a dvakrát sa obmenilo zastupiteľstvo. Píše sa marec 2021.

Proces, ktorý zahrňoval veľa krokov, mal byť zavŕšený vlani prijatím Všeobecného záväzného nariadenia MiZ Bratislava-Rača. Pre obštrukcie zo strany Okresného úradu Bratislava sa však tento krok zablokoval.

O tom, či môže alebo nemôže byť schvaľovaný územný plán zóny (územné plánovanie je originálnou kompetenciou samospráv) nerozhoduje obec, jej poslanci ani obyvatelia ale jedna konkrétna osoba - Mgr. Tomáš Mateička.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Územný plán zóny Východné
Územný plán zóny Východné (zdroj: MČ Bratislava-Rača)

Nakoľko všetky pokusy (vrátane podnetov na samotné Ministerstvo dopravy a výstavby SR, ktoré uviedlo, že nemá kompetenciu to riešiť) za posledný rok neboli úspešne, medializáciu považujem za poslednú a krajnú možnosť.

Mestská časť Bratislava-Rača požiadala 28.05.2019 Okresný úrad Bratislava o stanovisko podľa §25 ods. 5 stavebného zákona - polroka nebol následne ani obraz ani zvuk. Následne mestská časť zaslala urgenciu žiadosti, na ktorú nám po skoro roku odpovedal Okresný úrad Bratislava (list z 23.4.2020), kde uviedol, že nesúhlasí s predložením daného materiálu na zastupiteľstvo, nakoľko "boli zistené viaceré pochybenia" a stotožnili sa s názorom prokurátora. 

Vyžiadali sme teda prokurátora a Okresný úrad Bratislava o zaslanie dôvodov a samotného listu prokurátora (o ktorom sme nemali žiadnu vedomosť).

Prokurátor uviedol že dostal podnet od spoločnosti Jadalu, s.r.o. (developera) a je toho právneho názoru, že sa mal s týmto developerom prejednať jeho "nesúhlas" osobitne a tým, že sa tak nestalo podľa neho bol porušený zákon. Darmo je priamo v zákone uvedené, že pri verejnom prerokovaní majú všetci účastníci konania rovnaké práva a povinnosti (je jedno či máte v území garáž alebo celú bytovku). Samotný prokurátor v ďalšom liste uviedol, že podľa neho domnelé porušenie zákona bolo "oznámené Okresnému úradu Bratislava neformálne v prípise". Prokurátor v liste citoval dôvodovú správu k návrhu zákona, ktorý nikdy nebol schválený a svoj osobný názor podoprel tvrdením, že zmenou druhu využitia pozemku (sic! - išlo o reguláciu v zmysle územného plánu zóny a nie o zmenu využitia) dochádza k významnému dopadu z "obchodného hľadiska".

Skryť Vypnúť reklamu
Územný plán zóny Východné
Územný plán zóny Východné (zdroj: MČ Bratislava-Rača)


Len pre upresnenie - v procese pripomienkovania spoločnosť JADALU, s.r.o. nedala pripomienky a nezúčastnila sa ani verejného prerokovania.

Prokurátor Delej namietal uznesenie miestneho zastupiteľstva z júna 2016 a Okresný úrad Bratislava sa s tým stotožnil.

Toto uznesenie v roku 2016 však bolo prijaté práve na základe kladného stanoviska rovnakého Okresného úradu Bratislava z 27.4.2016, ktoré podpísal rovnaký Tomáš Mateička. 

Rovnako tak na našu priamu žiadosť o usmernenie Ministerstvo dopravy a výstavby SR v júni 2020 uviedlo, že náš postup bol v poriadku.

Dostali sme sa teda do začarovaného kruhu - na schválenie VZN potrebujeme kladné stanovisko Okresného úradu - ten nám ho však nechce vydať. Bez toho sa po 7 rokoch procesu nevieme posunúť. 

Skryť Vypnúť reklamu

Okresný úrad Bratislava a rovnaká osoba počas procesu nesúhlasili s vyhlásením stavebnej uzávery z dôvodu obstarávania územného plánu zóny, teda vlastne regulácia daného územia je podobná ako vyjadrenie Červenej kráľovnej, ktorá v Alici v krajine zázrakov uviedla, že je potrebné bežať stále rýchlejšie, aby sme zostali na rovnakom mieste.

Takto funguje územné plánovanie v podaní štátnych úradníkov, pod ktorých pán vicepremiér Hollý plánuje preniesť zákonom prakticky skoro všetky kompetencie. Developeri majú veľkú radosť. 

A treba uviesť ešte jednu podstatnú vec - developeri chcú stavať na relatívne malom území, ktoré je plus mínus krajské mestá a ich zázemie - najväčší tlak je na Bratislavu a jej okolie. Ak by mali vedeli meniť územný plán a stavať "flexibilnejšie", tak napríklad už dlhodobo v Bratislave chcú zastavať bytovkami napríklad toto územie (v hrubých hraniciach). Lebo o takéto a podobné pozemky ide - nie o "nájomné bývanie". 

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Printscreen Google Maps)

Ide o úplne reálne dlhoročné tlaky a zámery - viac info napr. tu alebo tu

Reforma procesu územného plánovania je potrebná - ale presne naopak ako si to predstavuje pán Hollý - presunom kompetencií okresných úradov v oblasti územného plánovania na samosprávne kraje a tým výrazne väčšiu kontrolu ohľadom územného plánovania (čo by zabránilo aj podobným veciam ako sú možné desaťtisícové sídliska v okolitých obciach bez kanalizácie, koľajovej dopravy a občianskej vybavenosti).
 

Michal Drotován

Michal Drotován

Bloger 
  • Počet článkov:  238
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Starosta mestskej časti Bratislava-Rača.Aktívny občan. Viac o mne na: www.drotovan.sk Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoznámka pod čiarouPolitikaCestovanieBratislava - RačaEkonomikaMesto BratislavaFotkyNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu