Sú to Zoroastrijci a veže Mlčania sú ich pohrebnými vežami. Sú to veľké hlinené veže, s obrovským priemerom a s dutým stredom, vystavané na kopci. Na cimburie týchto veží ukladali svojich mŕtvych, aby ich roztrhali a zožrali supy. Obielené kosti potom zhadzovali do vnútra veže. Prístup do týchto veží, nosenie dnu mŕtvych a „upratovanie" kostí mal na starosti jediný muž, ktorý toto poslanie (nie prácu) vykonával celý život. Nikto druhý nemal k vežiam prístup a bolo prísne zakázané aby ten muž o niečom, čo videl alebo robil, hovoril komukoľvek z vonkajšieho sveta. Traduje sa legenda, že keď vyložili mŕtveho na cimburie, muž pozoroval, ktoré oko supy vyklovú mŕtvemu ako prvé. Keď to bolo ľavé oko, dotyčný sa dostal do neba. Ak pravé, smažil sa v pekle.
Ó, Mazda, človek, ty, ktorý uskutočňuješ svoje činy cez vedomosti a čisté myšlienky, ty, ktorý sa pokúšaš o pokrok a rozvoj sveta, naplníš svoje túžby a vychutnáš si odmenu, ktorá bola sľúbená na zemi. (Zoroastrov odkaz)
Zoroastrijci sú nasledovatelia Zoroastra, ktorý sa narodil pravdepodobne niekedy okolo roku 550 p.n.l. v dnešnom Afganistane. Zoroastrizmus je jedno z prvých náboženstiev velebujúce jediného, neviditeľného boha, ktorý je zosobnený vo Večnom ohni v Zoroastrijských chrámoch. Zachovalo sa veľmi málo z toho, čo napísal Zoroaster, je mu však pripisovaná kniha myšlienok Avesta. Jadro učenia je dualizmus: večný boj dobra zla. Zoroaster veril v dva princípy - Vohu Mano (Dobrá myseľ) a Ahem Nano (Zlá myseľ), ktoré sú zodpovedné za den a noc, život a smrť. Tieto dve protichodné Mysle sú v jedinom bohu Ahura Mazda, a vo všetkých živých veciach.
Keď sa tieto dve duše stretli, jedna vytvorila existenciu, druhá ne-existenciu. Nasledovníci nepravdy a klamstiev budú musieť čeliť najhorším duševným stavom, ale nasledovníci pravdy a spravodliví si budú môcť vychutnať tie najlepšie stavy duše. A tie budú trvať večne. (Zoroastrov odkaz)
Keďže Zoroastrizmus verí v čistotu elementov, odmietali pochovávať mŕtvych do zeme, pretože to znečistilo zem, alebo mŕtvych spaľovať, pretože to znečistilo vzduch. Preto ukladali svojich mŕtvych na veže Mlčania. Dnes Zoroastrijci pochovávajú svojich mŕtvych v betónových sarkofágoch na prevenciu proti znečisteniu zeme. Prívržencov Zoroastrizmu je dnes v Iráne nemnoho, hoci čísla sa líšia od 30.000 do 100.000. Na celom svete sa ich odhaduje okolo 150.000. V Yazde a priľahlom okolí je ich iba okolo 5.500. Zoroastrizmus je jedným z povolených náboženstiev v Iráne, spolu s Kresťanstvom a Mandaeizmom. To sú prívrženci Jána Krstiteľa, rozprávajú Aramejsky a je ich iba okolo 25.000 v Iráne a Iraku. Hlavné náboženstvá sú v Iráne Šiízmus, Sunnizmus a Súfizmus. Náboženstvá, ktoré sa „neodporúča" prevádzkovať v Iráne sú Judaizmus, Bahaismus.
Hriešnik a oklamaný môžu byť zo začiatku úspešní, dokonca dosiahnuť veľkú slávu vo svojich diabolských činoch, ale Ahura Mazda vie o všetkom a vo svojej múdrosti bude súdiť každého podľa jeho činov. Ó, Mazda, Boh Múdrosti, nakoniec nech hocičo rozširuje tvoje zákony, večný zákon Pravdy zvíťazí. (Zoroastrov odkaz)
Ten, kto bojuje proti hriešnym ľuďom myšlienkou, slovom, skutkom a svojou zbraňou, aby zmaril ich diabolský plán, a/alebo ich naviedol na cestu pravdy, istotne napĺňa vôľu Ahury Mazdy z lásky k Ahure Mazde. (Zoroastrov odkaz, odkaz o hriešnikoch 2)
Zoroastrizmus bolo prvé monoteistické náboženstvo a ovplyvnilo nasledovníkoch takých náboženstiev ako Judaizmus, Kresťanstvo a Islam. Zoroastrizmus je tiež známe ako Mazdaizmus, podľa mena ich jediného boha Ahury Mazdy. Tiež sa niekedy vyskytuje pod názvom Magizmus, z pomenovania ich kňazov - mágovia (the magi). Verí sa, že traja mudrci z Biblie boli Zoroastrijskí mágovia.
Armaiti (Láska a viera) Človeka, ktorý je obdarovaný Duševnou silou, dobrou mysľou, pravdovravnosťou a Čistotou, pevnosťou a odolnosťou tela. Taký Človek bude bezpochyby Úspešný na božom súde a bude obdarený, ó môj Ahura Mazda, ako tvoj dobrý služobník. (Zoroastrov odkaz)
Vedieť o nejakom náboženstve, takmer vyhynutom a zaprášenom vrstvami storočí, je jedna vec, a vidieť na vlastné oči je druhá. Veľmi sa teším, že sme sa dostali do hlavného zoroastrijského chrámu v Yazde. Vstupné portály a steny chrámov sú ozdobené basreliéfmi okrídlených postáv, s vrstvami peria na krídlach symbolizujúcich čistotu mysle, slova a činov. (Popis významu tejto postavy tu.) Z vonka samotný chrám vyzeral ako nejaký národný výbor v Slovenskej dedine. Hranatá budova so schodiskom. Ale vnútri to bolo celkom inak. Štyri steny, žiadna výzdoba, len na stenách zarámované úryvky z Knihy Myšlienok a zopár fotiek Ohňových veží z Azerbajdžanu. A sklenený výklad.
Bolo tam veľké deliace sklo, deliace dve miestnosti od seba. V druhej miestnosti, za sklom, bola obrovská čaša s tlejúcimi uhlíkmi. Večný oheň Zoroastrizmu. Chvíľu sme sa pokúšali odfotiť onen oheň. Mal svoju atmosféru. Tie uhlíky sa aj cez hrubé sklo tvárili tak ... vzácne a božsky vznešene. Zrazu sa otvorili vo vedľajšej miestnosti dvere a vstúpil starec. Bol zhrbený, kráčal veľmi pomaly, kríval. Doniesol obrovské drevo a naložil ho hore do čaše na uhlíky. Zakúril. Aj toto je poslanie, nie práca. Muž ju vykonával od vekov.
Oheň musí horieť. Navždy. Nesmie nikdy vyhasnúť, aby nevyhasol boh na zemi.

Veža Mlčania a pohrebné mestečko pod ňou.

Moja podarená panoráma ;). Pri fotení stojím na hrane Veže. Diera napravo je spomínaná diera, kde zmetali obielené nebožtíkové kosti. Pre väčšie rozlíšenie klikni tu.

V pozadí druhá Veža Mlčania.

Tu v pozadí Yazd a celkom dosť vysoké hory. Tam niekde v diaľke napravo je "naša" štvortisícovka.


Zoroastrijský chrám, Yazd. Žiadne zlato, žiadna majestátnosť.

Večný oheň Zoroastrizmu. Fotené poza sklo. Význam Večného ohňa klikni tu.

Spomínaný dedko udržiavajúci Večný oheň.
