Nebo, peklo, čaj

Nedávno sme boli na pravom Tureckom čaji. Je to prevarený Sudánsky čierny čaj nádhernej tmavo jantárovej farby, silne sladký, podávaný v sklenenej šáločke bez uška, ktorá sa skôr podobná na naše štamprlíky, len trošku väčšie (obsahom asi deci) a na cínovej podšálke. Presne takýto čaj sme píjavali denno-denne po našich potulkách krajín Stredného východu. Okamžite ma tento malý kus skla s oranžovo červeným sladkým obsahom vniesol do spomienok. Zbožňujem čaj, a práve tento arabský vo mne zanechal tie najsilnejšie spomienky na naše výlety do sveta  čajovní, šíš, sklenených horčičákov na malých cínových stolíkoch, kociek cukru, hracích dosiek a večernej pohody.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

ždy, keď sme vošli do nejakého mesta, sme večer hľadali nejakú čajovňu. Tá je totiž v týchto krajinách bez barov, diskoték, objektívnych médií a denníkov, kultúrno-sociálno-podnikateľsko-mediálnym centrom. Tu sa predávajú kozy, prezrádzajú novinky, rozprávajú príbehy, dohadujú manželstvá, tu objavíte život krajiny vo svojej podstate, tu sa fajčí šiša a pije čaj.

V čajovniach sa dejú veci. Spomínam si ako sme sedeli v jednej čajovni v Egypte a starec bez rúk od lakťov nám rozprával príbehy šesťdňovej vojny Egypta proti Izraelu. O ruky prišiel keď spadol rukami na mínu. Spomínam si ako sme sa báli vojsť do spleti uličiek toho mesta, kde po zemi stekala zmes močiek a zvieracej krvi, na smetisku navŕšenom v rohu dvoch budov sa preháňali potkany a hrali deti, vedľa smetiska na tom istom námestí bol zároveň trh -čo sa, po týždni na slnku, nepredalo putovalo okamžite na kopu - zvieratá, vajíčka, zelenina. Ten smrad by ste mohli krájať. A na rohu jednej uličky, čajovňa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spomínam si ako sme v Damašku „objavili" jedného miestneho Sýrčana, ktorý nás povodil po „podnikoch" mesta. Objavil skôr on nás. Dosť dlhú dobu nás sledoval a kráčal tak dva kroky za nami. Po chvíli som naňho upozornila ostatných. Zrazu nás on predbehol v akcii, čistou češtinou. Pán študoval letecké inžinierstvo v Prahe, doma pozerá ČT cez satelit, má (iba) jednu dcéru- čo odhaľuje mnoho, pretože to je skôr náš „západný" štýl mať menej či iba jedno dieťa, a veľmi sa chce porozprávať čo nové. Kúpil nám najlepšie zákusky a zmrzlinu v ďalekom okolí, a samozrejme sme nakoniec zakotvili v čajovni.

Keď spomínam veľkú chuť komunikovať, napadol mi náš priateľ z Káhiry. Oslovil nás na ulici a my, už zvyknutý drsno odháňať neuveriteľných vtieravcov snažiacich sa predať vám hnusný gýč Sfingy (pretože Nemci to s radosťou kupujú), sme ho rovnako drsno poslali do preč. Prehovoril ale nemecky a nechcel nič, len sa s nami porozprávať nemecky. Bol to študent germanistiky. Opäť sme zakotvili na čaji. Celú noc sme s ním viedli hlboké debaty o náboženstvách, pohľadoch na svet, ženy, prikázania. Stali sme sa priateľmi, napriek úplne odlišnému názoru na niektoré veci v živote, a vymenili sme si kontakty. Neskôr nám pomohol zohnať lístky na vlak, ktoré boli veľmi ťažko zohnať.

SkryťVypnúť reklamu

Raz sme sedeli v čajovni a vtedy sme si nedali „tourist šiša" - čiže jemný jabĺčkový tabak - ale domáci tabak. Síce nás čašník odhováral, že na to nie sme zvyknutí, ale boli sme silní na duchu a verili sme si, že nás nič nemôže zabiť. Dva šluky každý, boli sme štyria, a dovi. Hotovo. Precitli sme po pár minútach ako zírame tupo pred seba, a začali sme sa fest rehotať. Bola to sila. Od vtedy sme si dávali väčší pozor, ale tabak sme si obľúbili.

Spomínam si na veľkú čajovňu v Sýrii v Tartuse, s vánkom od mora vo vlasoch, na podobne veľkú čajovňu v Damasku s vôňou černidla na topánky, a tiež na magickú čajovňu v Iráne v Isfaháne. O nej v ďalšom článku ...

SkryťVypnúť reklamu

Pouličný čaj v Tyre, Libanon. Chlapi tu, na kraji námestia, v strede ulice, pili čaj, rozložení na plastových stoličkách a hrali backgammon.

Obrázok blogu

V Libanone sme nepili čaj, pili sme pivo. Ono, nech je čajík akokoľvek super, po určitej dobe sa vám zunuje, a hlavne keď je k mání pivo. No, nedaj si ;)

Obrázok blogu

Celkovo Libanon bo vo viacerých veciach iný. Toto sa síce nedalo piť, ale bolo to tiež tekuté.... kedysi. Rozliaty benzín na benzínke, Libanon.

Obrázok blogu

Dobrí boli aj staro kresťania v Maalule v Sýrii. Okrem toho, že rozprávali po aramejsky, tak si za bránami kláštora/kostola, veselo pálili pálenku. Z tej nám bohužiaľ nedali ochutnať, asi preto, že nebola "oficiálna". Zato nám dali po skleničke oficiálneho vína, kyslého ako šťór, ale v po toľkých dňoch alkoholického celibátu nám prenáramne dobre padlo. V podstate to kyslé vínko nás vzpružilo, zatiaľ čo pálenka by bola masaker motorovou pílou.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Veľká čajovňa na pobreží v Tartuse, Sýria. Prostredie bolo naozaj veľmi príjemné. Burácajúce nekľudné more, ľahký slaný vánok s prímesou zatuchnutých rýb, výborný čaj a ešte lepšia šiša. Skvelý duševný relax od toho, čo nás čakalo v "hoteli".

Obrázok blogu

A tu ho máme. Toto bola spoločná umyváreň v našom "hoteli" v Tartuse.

Obrázok blogu

A "hotelová" kúpeľka. Bolo len veľmi málo odvážlivcov, ktorí sa odhodlali vliezť do toho hnoja.

Obrázok blogu

Mestská čajová zóna v Hame, Sýria, vytvorená na kopci v obrovskom kráteri po bombardovaní citadely v 1984. Teraz tam po citadele nenájdete ani základy, ale domáci si tu spravili parčík a veselo trávia väčšinu svojho života. Títo chlapíci nás pozvali medzi seba na čaj, keď nás videli ako sme si povedľa nich v točke umývali nohy od prachu a hliny. Voda je tu všade na uliciach. Pofotili sme sa s nimi, popili čaj, porozprávali. Pamätám si na jedného z nich ako si neustále s niekým esemeskoval a strašne sa na tom stále rehotal.

Obrázok blogu

Zákazník čajovne v Palmyre, Sýria. Pamätám si, že tu sme nedostali také tie typické decové sklenené poháriky, ale veľké "západniarske" keramické krígle. Hold, Palmyra je turistickým veľko-centrom.

Obrázok blogu

Náš čašník z Bagdad Cafe, Sýria.

Obrázok blogu

Mali tam takú milenú bielu mačičku. Tak brutálne sa chcela hráááááť :)

Obrázok blogu

Spomínaný náš kamarát z Damašku, ktorý pozerá cez satelit ČT. Podobá sa na Davida Duchovneho a môjho spolužiaka zo strednej. (+ Bohuš, Peťa a ja)

Obrázok blogu

Čaj v púšti, Wadi Rum, Jordánsko.

Obrázok blogu

Náš "šofér", navigátor a informátor v jednom.

Obrázok blogu

Naša obľúbená čajovňa v Damašku. Tento raz iná ako sme boli s našim damašským priateľom. Táto bola na ulici, vonku, plná, hlučná, plná mladých, starých, čítali noviny, debatovali, hrali backgammon, nechávali si leštiť lakovky. Mohli ste hodiny a hodiny pozorovať domácich v ich každodenných rituáloch. Pozorovať ako sa smejú pri hre, rozčuľujú keď niekto šálil, hneď vedľa pokojne nehybne čítajú noviny, a povedľa si dvaja mladí rozprávali dojmy z nejakých dievčat. Ženy tu nechodia zahalené, a dokonca navštevujú aj čajovne. Tie sú totiž väčšinou čistou doménou mužov.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Fotky fotil M.,B.,D.

Dana Árvayová (Dvořáková)

Dana Árvayová (Dvořáková)

Bloger 
  • Počet článkov:  233
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Človek, ktorý miluje život na plno, vietor vo vlasoch a výhľady ... aj tie v živote ;)Teraz som už matka dvoch detí, samostatne rozbehnutá aromaterapeutka a spoluzakladateľka projektu Outdoormamas..................................................... Zoznam autorových rubrík:  OutdoormamasVýchodné Turecko (CESTOPIS)bicykel, my loveznačka handmadepremýšľam, tuhokade tade, východ i SlovenskoIránKaukazAlbánskoEgyptLibanon, Sýria, Jordánsko

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

216 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu